Sivuja: 1 2 [3] 4
  Tulostusversio  
Kirjoittaja Aihe: Astrologia - terveysongelmien kartoittajana  (Luettu 193428 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
T-H
Astroholisti
*****
Viestejä: 1820



Profiili
« Vastaus #30 : 06.08.2009 09:33:20 »

Olen herkästi hermostuvaa tyyppiä. Silloin tulee päänsärkyä ja siitä koituu stressi. Ja joskus mahakin oikkuili ihan kunnolla; ripuloi...

Oon koittanut opetella ottamaan elämän asiat rennommin ja rauhallisemmin. No ainakin siinä määrin olen onnistunut, että sydämmen rytmihäiriöt loppuivat kokonaan. Ja sekös on kauhea muisto tuolla takanapäin. Ja terveys kyllä kulkee mulla yhdessä käsikäden työn kanssa, joskus jopa menee työn edelle...näin olen välillä katsonut omaksi parhaaksi. Smiley
tallennettu

OINAS - pässinpää

* Nousu Neitsyt
* NativeAmerican Haukka
Violette
Kanta-astroilija
***
Viestejä: 276


Lips!


Profiili
« Vastaus #31 : 06.10.2009 09:22:36 »

Neitsyen ruoansulatusongelmat ovat erittäin tuttuja minulle. Joskus pohdin, toimiiko ruoansulatukseni oikeastaan ollenkaan Smiley Mahakipuja on joka päivä, ja nykyään on ihan sama, mitä syön. Ennen maha kipeytyi vain tietyistä ruoista, mutta nykyään on lähinnä ruokia, joista maha tulee vähemmän epätodennäköisesti kipeäksi (joihin kuuluu lähinnä puuro ja porkkana). Ongelma on tutkittu joskus, mutta syytä ei kuulemma löytynyt. Edes laktoosi-intoleranssia ei kuulemma ollut, vaikka vatsa oli aina kipeänä maitotuotteista. Enimmäkseen vatsakipuni liittynee stressiin ja jännitykseen, sillä stressaavissa elämäntilanteissa vatsa oireilee vielä enemmän (asiaa ei helpota se, että olen turhaan murehtivaa tyyppiä :>). Olen ajatellut mennä uudestaan joihinkin kokeisiin, jos vaikka tällä kertaa löytyisi jotain selitystä vatsavaivoille.
tallennettu

aurinko neitsyt
 askendentti vaaka
 kuu rapu
 merkurius vaaka
 mars oinas
indiima
Astroholisti
*****
Viestejä: 1605



Profiili
« Vastaus #32 : 06.10.2009 11:28:06 »

Kiinnostava aihe.
Violettelle: moninkertainen neitsyt ystäväni on ainakin mahastressaaja. Mitä vaihtelevampi ja kiivasrytmisempi elämä, sitä huonommin hän voi. Laihtuu helposti ja syö huonosti. Nykyään hän on parempi mahainen, rento elämä, hyvä parisuhde ja ruokaa laittava mies  Tongue

Itse olen miettinyt kaikenlaisten sanontojen suhdetta kiputiloihin:
ottaa päähän, harmittaa = yleensä etuaivolohkoa oikeastikin rupee ketutuksesta särkemään
jää pala, itku kurkkuun = itse ainakin tiedostan kurkulla epämiellyttävän tuntemuksen
jokin juttu "närästää" = ja kyllä sitten oikeastikin alkaa närästää jne jne.

Tällä hetkellä tarkkailen taas omaa närästystilaani, mielestäni en nyt "syö" katkeria tunteita, mutta tulistun hirvittävän helposti asioista, ja kun sitä olen nyt yrittänyt hillitä, niin ehkä se on mennyt vatsaan.
Vyöhyketerapian näkemyksen mukaan kehon oikea puoli edustaa nykyisyyttä ja vasen mennyttä. Niinpä onkin kiinnostavaa, kun vasemman kämmeni/jalkapohjani vatsalaukkukohdat oireilevat. Uniin myös tulee valtavan yksinäisiä kamppailuita suurta sortovaltaa vastaan.  idiot2 Ihan kuin tekisin tutkimusmatkaa itseeni erilaisten kehon/maailman/minuuden hahmottamiskeinoin. Siihenhän horoskoopitkin ovat hyviä. En oikein osaa diagnosoida itselleni mitään horoskooppihommaa. Osaisiko joku?  aurinko kauris 5.huone  kuu kalat 8.huone
tallennettu

askendentti leijona   aurinko jupiter neptunus kauris  kuu mars kalat  merkurius uranus jousimies   venus vesimies  saturnus pluto skorpioni  chiron kaksoset MC  kuunsolmu  harka
Roxsheena
Satunnainen astroilija
*
Viestejä: 37



Profiili
« Vastaus #33 : 13.12.2009 17:49:05 »

Oinas-Vaaka
 
Oinas : Pää, aivot, pään alueen verenkierto, pään iho, kasvot, adrenaliinirauhaset

Mahdollisia terveysongelmia:

*loppuunpalaminen
*päänsäryt ja migreenit
*kuumeet
*silmäongelmat
*depressio silloin kun toimintarmo on estetty
*onnettomuudet, eritoten pään alueella
*adrenaliinin erityksen ongelmat
*stressiperäiset sairaudet
*leikkausta vaativat ongelmat

That's me. Ongelmat ovat usein pään alueella. Silmälasit, kuivat silmät, ristipurenta/hammasjutut. Olen aurinko oinas, kuu vaaka ja nouseva jousimies. Mutta minulla on ykköshuoneessa voimakas Kaurispatti (stellium) joka tuntuu peittävän alleen nousevan jouskarini. Saa minut usein uuvuttamaan itseni ankaralla kurilla. Liikunnan ja ravinnon suhteen erityisesti. Taustalla onkin 3 vuotta anoreksiaa, josta parannuin purkamalla tuon 'ankaruuteni' ja haluni kurittaa itseäni liikuntaan. Paljon terveellisempi keino Smiley.
tallennettu

Aurinko - Oinas
Nouseva - Jousimies
Kuu - Vaaka
Merkurius - Kalat
Venus - Kalat
Mars - Kaksoset

Punainen kosminen käärme
indiima
Astroholisti
*****
Viestejä: 1605



Profiili
« Vastaus #34 : 02.03.2010 12:52:42 »

Kävin tänään lääkärissä pitkään jatkuneen yskän takia ja mut passitettiin samantien (kolmen viikon jonotukseen) spinometriaan - astmakokeisiin, kun keuhkot käyvät ilmeisesti vain pefmittarilla mitattuna 4/5 voimalla.
 chiron kaksoset ihan kiitollisesti tulee sieltä. Kaupungissa on muuten vaikeampi hengittää kuin landella. Varsinkin pakkasbensailmassa.
tallennettu

askendentti leijona   aurinko jupiter neptunus kauris  kuu mars kalat  merkurius uranus jousimies   venus vesimies  saturnus pluto skorpioni  chiron kaksoset MC  kuunsolmu  harka
sangviinikko
Kanta-astroilija
***
Viestejä: 648



Profiili
« Vastaus #35 : 28.03.2010 14:12:16 »

Minä olen sairastanut koko kevättalven.
Tuolta helmikuusta asti on ollut kierre päällä. 6. huoneessa tr jupiter sekä  uranus  kalat aspect_squ nataalin  aurinko kuu merkurius.
tr  jupiter aspect_squ nat  jupiter

Ja sitten tietysti tuo  saturnus aspect_con askendentti ja  pluto IC:llä.
En tiedä mutta tautia tuntuu riittävän.  crazy2
tallennettu

"Det finns en särskild plats i helvetet för kvinnor som inte hjälper varandra"
Lupita
Kohtuuastroilija
**
Viestejä: 124


Sun in Virgo- Moon in Leo- ASC Scorpio


Profiili
« Vastaus #36 : 13.09.2010 23:30:11 »

Mulla tän vuoden AP:lla  pluto ja  kuunsolmu  kauris VI h. Kiinnitti siksi juuri huomion että ne on tossa terveyden huoneessa. Hampaita särkee jo nyt. Huh
tallennettu

Punainen Solaarinen Taivaanvaeltaja

It does not require many words to speak the truth.
Chief Joseph
Lupita
Kohtuuastroilija
**
Viestejä: 124


Sun in Virgo- Moon in Leo- ASC Scorpio


Profiili
« Vastaus #37 : 13.09.2010 23:56:02 »

Lainaus
Kävin tänään lääkärissä pitkään jatkuneen yskän takia ja mut passitettiin samantien (kolmen viikon jonotukseen) spinometriaan - astmakokeisiin, kun keuhkot käyvät ilmeisesti vain pefmittarilla mitattuna 4/5 voimalla.

Tervetuloa joukkoon tummaan, mulla todettiin askettäin astma. Itse pidän sitä erittäin psykosomaattisena sairautena, tosin olen itse myös altistunut monellekin astmaa aiheuttavalle aineelle, mm. asunut hometalossa. Astmasta kannattaa etsiä vaihtoehtohoito- tietoa myös, aion seuraavaksi kokeilla suolapiippua. Sairautena astma lisääntyy räjähdyksenomaisesti maailmassa, varmaan osasyinä saasteet, stressi, ruokavalio. Suoliston kunto omalta osaltaan on merkittävä tekijä eli maitohappobakteerit kehiin!

Nataalilla  marsceres  kaksoset  VII h.          mars aspect_squ  aurinkoaspect_sex kuuaspect_tri merkuriusaspect_opp  neptunus

Astman toteamisajan AP:lla  aurinko neitsytvenusvesta leijona VI h.  pluto  kauris X h eli ammattia jouduin vaihtamaan.Tuon kartan erikoisuutena pidin myös täyttä XII h, siellä oli  neptunus, chironkuujupiter  vesimieskuunsolmu kauris. Vietinkin tavattoman paljon aikaa yksin. Astma liitetään myös yksinäisyyteen.


Erinomaista kirjallisuutta sairauksista ja niiden yhteydestä psyykeen ovat Caroline Myssin teokset.
tallennettu

Punainen Solaarinen Taivaanvaeltaja

It does not require many words to speak the truth.
Chief Joseph
indiima
Astroholisti
*****
Viestejä: 1605



Profiili
« Vastaus #38 : 14.09.2010 07:47:00 »

Olen vetänyt maitohappobakteereita nyt n.6kk. Yskä ja allergiaoireet poissa. Tänä keväänä ei tarvinnut ottaa allergialääkkeitä kuin 1,5viikkoa silloin, kun asuin ystäväni ja hänen koiransa luona.
Nyt koira-allergiakin on vähentynyt, eilen meidän luona töpsötteli minipuudeli ja on suurimman osan ajasta meillä aina mun sylissä, enkä huomaa enää mitään.

Olen Myssin kirjoista saanut monta MONTA ajatusta, ja myös rompannut itsessäni ulos vanhoja juttuja. Uusi minä, koko ajan muuttuva, eikä ahdistunut. Myös vyöhyketerapia ja homeopatia ovat auttaneet sekä allergiaan kuin muihinkin oireiluihin.
tallennettu

askendentti leijona   aurinko jupiter neptunus kauris  kuu mars kalat  merkurius uranus jousimies   venus vesimies  saturnus pluto skorpioni  chiron kaksoset MC  kuunsolmu  harka
Lupita
Kohtuuastroilija
**
Viestejä: 124


Sun in Virgo- Moon in Leo- ASC Scorpio


Profiili
« Vastaus #39 : 14.09.2010 09:45:03 »

No toihan kuullostaa hyvältä, tosiaan niihin kortisonihoitoihin ei kannata jämähtää.

Mun oma teoria omasta sairaudesta on piilevän ahdistuneisuuden tuleminen pintaan, elin tuolloin todella vaikeita aikoja ja lisäksi työskentelin itseni kanssa paljon mikä juuri auttoi tiedostamaan asioita ja samalla toi vanhoja juttuja esille. Astrologisesti mm.  saturnus neitsyt:ssa, Progella  kuu skorpioni. Ja nuo em. vielä.
tallennettu

Punainen Solaarinen Taivaanvaeltaja

It does not require many words to speak the truth.
Chief Joseph
indiima
Astroholisti
*****
Viestejä: 1605



Profiili
« Vastaus #40 : 24.09.2010 12:59:06 »

Tietääkö joku, mistä johtuu alilämpö?
Minulla on harvoin kuumetta, sen sijaan keho heittää alilämmölle, on joskus ollut sellaiset hypotermialukemat mittarissa, että huh. Että miksi alilämpöä, miksei kuumetta?

Tunnistan sen, että nyt on mennyt pari-kolme viikkoa tosi kovaa, eikä keho ehdi lepäämään. Mun kropalle heikko kohta on vilustuminen, siis ihan yksinkertainen korkkareissa vietetty ilta saattaa aiheuttaa kahden viikon nuhan ja kurkkukivun ja niistä johtuvan alilämmön.

Löytyykö näihin edellä mainittuihin jotain vahvistusvinkkejä? Mielestäni kun elän jo terveellisesti muutenkin, mitä nyt välillä menee kovaa (lue: teen paljon töitä todella innoissani [terveiset sarasvuolle ja sinnemäelle]) syön hyvin, juon sen pienen punkkulasillisen päivässä, vedän vitamiineja ja maitohappobakteereita ja liikun päivittäin.

Musta on tosi tylsää sairastaa edes tässä määrin, haluaisin olla kehollisesti vitaalisempi!
tallennettu

askendentti leijona   aurinko jupiter neptunus kauris  kuu mars kalat  merkurius uranus jousimies   venus vesimies  saturnus pluto skorpioni  chiron kaksoset MC  kuunsolmu  harka
-*-
Vieras
« Vastaus #41 : 07.10.2010 06:51:50 »

Aihe on ihan mielenkiintoinen.

Kun kävin astrologilla, hän osasi kertoa, millaisia mun terveysongelmat on. Siis ruoansulatus, allergiat, keuhkot, hartiakivut jne. Ruoansulatus- ja hartiakipuja varmaan on ainakin joka toisella nykyään, mutta kaikki hänen kertomansa osui nappiin. Muutenkin, kuin vain terveyteen liittyvissä asioissa Smiley
tallennettu
Quines
Satunnainen astroilija
*
Viestejä: 18


Profiili
« Vastaus #42 : 01.04.2011 22:04:53 »

Nostoa vähäsen tälle aiheelle. Itsellekkin on tullut aiheelliseksi tämä astrologian ja terveyden yhteys. Toista viikkoa PEF-testit menossa ja koko ajan puhallan alle alarajan ja rasitusastmatestissä arvot laski 70l/min lähtötasoon nähden. Onkohan lie tämä sitten sitä rasitusastmaa (tai jopa ihan normaalia)? Voiko astman puhkeamiseen riittää  askendenttikaksoset ja  merkurius 6.huone? Ja vielä  mars rapu, joskus olen jostain lukenut tämänkin voivan aiheuttaa astmaa, vaikka ei ykköshuoneessa olekkaan vaan neljännessä.

Kuitenkin, aikas jännä juttu, koska ei minulla ole koskaan silleen mitään sairauksia hirveästi ollut (no siis kauhea määrä normi flunssatapauksia ja poskiontelon/korvien tulehduksia mutta..). Silti kuudes huone valtaa likimain 90° koko kartasta ja sisältää  chiron aurinko  merkurius venus juno jupiter kuunsolmu kuu pluto. Pitäisikö tässä varautua sairastelemaan kovinkin?  uglystupid2


tallennettu
SanctAstra
Astroholisti
*****
Viestejä: 1056


Sun: Cap - Mo: Lib - AC: Leo - MC: Ari - IC: Lib


Profiili
« Vastaus #43 : 04.04.2011 16:44:15 »

Minen tiiä, mistä näkyy ja mitä, mutta olen antanut kertoa itslleni, että sisäinen levottomuuteni ja heittelevät verensokerini näkyvät kartaltani. Terveydellisesti pääsen kuitenkin melko helpolla... Aisti yliherkkyyksiäkin on. Mulle ei saa huutaa, eikä töniä.  Wink
tallennettu

May those who Love us Love us / And those that don't Love us / May God turn their hearts / And if He doesn't turn their hearts / May He turn their ankles / So we'll know them by their limping. ~ Celtic blessing ~
Stareyes
Kanta-astroilija
***
Viestejä: 573


Tuon kultaisen säteen, missä ikinä kuljenkin


Profiili
« Vastaus #44 : 08.07.2012 17:53:36 »


ILMAELEMENTTI (Kaksonen, Vaaka, Vesimies)

Ilman elementti liittyy liikkumiseen ja hengitykseen.

ilmaelementin puuttuminen tai vähyys kertoo hitaasta liikkuvuudesta, taipumuksesta huimaukseen, pinnallisesta tai nopeasta hengityksestä, hermoston heikkoudesta ja ongelmasta ideoiden ilmaisemisessa

vahva ilmaelementti altistaa levottomuudelle, unettomuudelle, hermostuneisuudelle, sydämentykytyksille ja nopealle hengitykselle. Ongelmana voi olla myös kuivat iho, hauras luusto ja kynnet, aikaiset ikääntymisen merkit
Minullahan nyt  progressiivisesti  aurinko vesimies 17'22 2. ja 3. huoneet painottuneet. Selittänee monta asiaa...





VENUS

- kilpirauhanen, munuaiset, homeostaasi, hormonaalinen toiminta, suonet

*nautinnonhaluisuus (mm. ruoka ja seksi)
Venus peräytyy, allekirjoitan tuon kilpirauhashormonituotannon


JUPITER

- maksa, haima, isot aivot (vasen, aivojen toiminta, muisti), moraali, veren virtaus valtimoissa, maksan metabolismi

Jupiterin kuvaamat terveysongelmat;

*paino-ongelmat
Kun TR- jupiter oleili kauris iin merkissä - paino alkoi nousemaan  Shocked

 
 
URANUS

- hermosto, sähköiset impulssit, kehon yhteistoiminta, kuljetusjärjestelmät

Uranukseen liittyvät terveysongelmat:

*spasmit

*shokki

*krampit

*revähdykset

*sydämen rytmihäiriöt

*Asperger ja Autismi

*ADHD

*motorisen yhteistyön ongelmat (koordinaatio)

*äkilliset sairaudet, onnettomuudet
TR-Uranus Oinaassa, prog-kartalla tekemässä pian yhtymää IC:iin, Radix-kartalla sitten 6. huoneessa. Äkillisiä terveysmuutoksia, tod.näk.?

 
 
NEPTUNUS

- lymfakierto, käpyrauhanen, umpilisäke, oikea aivopuolisko, kalvojen läpäisevyys

Neptunukseen liittyvät terveysongelmat:

*allergiat

*riippuvuudet

*autoimmuunisairaudet

*epäselvät tai virheelliset diagnoosit


*lääkeyliherkkyydet

*krooninen uupumus



*hallusinaatiot ja tietoisuuden tason häiriöt

*psyykkiset sairaudet
Allekirjoitan tuon ylläolevan. Neptunus nousee 1.huoneessa. On "riippuvuuksia, yliherkkyyksiä. Tehty monta virheellistä diagnoosia yms.


Lainaus
Härkä-Skorpioni


Härkä –  kilpirauhanen, välikorva

Mahdolliset terveysongelmat:

*korvan, kurkun ja nielurisojen ongelmat
*niskavaivat
*kilpirauhasen ongelmat
Tuttua juttua....



Lainaus
Skorpioni – eturauhanen,  virtsatiet, kehon jätteiden eritysjärjestelmät (nenä, peräsuoli, hikirauhaset)

Mahdolliset terveysongelmat:

*ongelmat kurkussa, nenässä ja sydämessä

*kriittiset leikkaukset
Selvittänee monia asioita nämä kaikki!
Mutta mitä TR-Uranus tuo tullessaan terveydelle? Selkiytytääkö monia outoja vaivoja?Huh
Ja siten poistaa turhia rohtoja elämästäni?
Luulen kaiken ottaen, että ohitusta tekevä Uranus tuo helpotusta vaivoihini selkiyttämällä terveyden tilaa...
Kun tässä olen ollut 1½ vuotta kirjaimellisesti horteessa, väärin arvioidun lääkityksen vuoksi. En ole jaksanut mitään. Nukkunut vaan suurimman osan valveillaoloajasta. Liikunta jäänyt näin ollen minimiin. Siippa luki erään lääkkeen yleisistä haittavaikutuksista ja nehän mulla oli!!!!1
Minun pitäisi kuunnella, mitä siippa on mistäkin asiasta mieltä, sillä hänellä on hyvä vaisto kaikkeen, mikä liittyy minuun.
Mitä opin? Kuunnella, mitä oma  vaisto sanoo, eikä antaa kenenkään milloinkaan sanella, mitä tehdä ja mitä ei.



tallennettu

"Mikä haavoittaa sinua niin paljon, että tunnet olevasi pakotettu haavoittamaan minua, jotta parantuisit?"
Sivuja: 1 2 [3] 4
  Tulostusversio  
 
Siirry: