Sivuja: 1 ... 79 80 [81] 82 83 ... 261
  Tulostusversio  
Kirjoittaja Aihe: Kerroppas unesi tänne.  (Luettu 3148606 kertaa)
0 jäsentä ja 6 vierasta katselee tätä aihetta.
eppana
Astroholisti
*****
Viestejä: 1235



Profiili
« Vastaus #1200 : 09.06.2010 10:26:09 »

Tästä unesta on jo pari kuukautta, mut jotenkin sen merkitys vaan tuntuu kasvavan, kun muissa unissa on ollut viittauksia tuohon epäonnistumiseen  Grin

Unessa mulla oli isoja kasoja erivärisiä marjoja ja hedelmiä, joista mun piti keittää pienellä kattilalla väri kerrallaan sateenkaari -eli maalata se (pienellä sudilla).
Tärkein väri oli punainen-se piti tehdä mansikoista. Ilman sitä ei sateenkaari tulis onnistumaan.
Mansikoista kuitenkin hävis kerta toisensa jälkeen väri. Ja koko ajan sai aloittaa uudestaan.

Kaukana näkyi uhkaava musta taivas joka hitaasti, mutta varmasti oli tulossa päälle. Paniikki oli lopussa jo melkoinen, kun tiesin, etten ehkä saa kaartani tehtyä ennen tuota myrskyä  uglystupid2 2funny
tallennettu

"Optimisti pärjää helvetissäkin, pessimisti ei taivaassakaan"- vanha sanalasku.
sansai
Astro-nauttija
****
Viestejä: 781


Profiili
« Vastaus #1201 : 09.06.2010 16:32:20 »

     Eppana hei.Mietin voimakasta untasi...
Tummat pilvet taivaalla,millaista uhkaa voisit kokea?Esimerkiksi omien tunteiden pelko,omia viettejä,kenties riitojakin.
Hedelmät ja marjat ovat elämän iloa,mukavia asioita,voivat hyvinkin viitata myös seksuaalisuuteen,mansikat makeimpana,punaisina,joiden väri hävisi.
Maalailit sateenkaarta,elämäsi sateenkaarta,suuremman onnen maalailua,täyttymystä.

Keittelit kuin elämäsi keitosta,hyvistä aineksista,joku asia,rakkaus,joku elämän suloisuus,ei muuttunut punaiseksi väriksi,häipyi sieltä.
Jonkinlaista elämän pelkoa,että väri haalistuu,ja jonkin,ehkä vanhankin kokemuksen pelkona pilvet siellä uhkaamassa.("uudet tuulet" vievät kyllä pilvet pois)  Smiley

edit.ehkä myös epävarmuutta,ettei jokin työ valmistu ajallaan..
« Viimeksi muokattu: 10.06.2010 01:24:31 kirjoittanut sansai » tallennettu
Metsänkeiju
Astro-nauttija
****
Viestejä: 881



Profiili
« Vastaus #1202 : 09.06.2010 20:24:52 »

Näin viime yönä unta, että raahasin mukanani kuollutta lohikäärmettä...? Smiley (välillä se tuntui myös koiralta mutta oli kyllä lohikäärme)
Toin sen johonkin taloon, yhteen huoneeseen, ja siellä koira nappas lohikäärmeen jalasta kiinni ja rupes repimään sitä jalkaa irti. Silloin tuntui kuin lohikäärme olisi kuitenkin elossa vaikka se oli kyllä kuollut.. mutta erityisen raadolliselta tuntui, kun näin/tunsin oikein kuinka se jalka Nyljetään irti, tuntui kauhealta. Sad Mä pidin vaan sen päästä kiinni, se oli tehtäväni, en tiedä miksi, ja koira repi jalan pois. Tämän jälkeen kannoin vain jäljelle jäänyttä lohikäärmeen päätä, etsien sille soveliasta hautapaikkaa. Oli iltahämärä, tulin joelle/jonkinlainen koski ehkä siinä myös, ja ajattelin heittää sen sinne. Pääosin vesi oli tyyni mutta jotain kuohuntaa siinä myös oli. En kuitenkaan heittänyt sitä sinne vaan jätin rannalle. Ja lähdin, uni loppui..

Mitähän lohikäärme voisi symboloida?
tallennettu

"It is you're mind that creates this world" -The Buddha-

askendentti jousimies aurinko merkurius kalat kuu vaaka venus vesimies mars harka  ~Kiinalainen jänöjussi~
Hopeainen
Satunnainen astroilija
*
Viestejä: 25


Profiili
« Vastaus #1203 : 09.06.2010 21:27:11 »

Metsänkeiju: Lohikäärme - taianomaisuus, "yliluonnolliset" voimat, neljä elementtiä(=luonto). Hyvin kokonaisvaltainen symboli siis, ehkä niinkin että tuntuu mahdottomalta. Liian suuria haaveita, täydellisyydentavoittelua? Tai toisinpäin, ei riittävästi uskoa omiin kykyihin?
Lohikäärme ja koira ovat kiinalaisessa horoskoopissa toistensa vastamerkkejä. Lohikäärme voisi edustaa idealismia, koira (liikaakin) realismia.

eppana: Kannattaa ehkä varmistaa että juurichakran asiat ovat kunnossa?
tallennettu
sansai
Astro-nauttija
****
Viestejä: 781


Profiili
« Vastaus #1204 : 10.06.2010 01:53:45 »

   
   Metsänkeiju!Lohikäärme,kuin sisäinen taistelu,joka on voitettu,kuolletettu väkivalloinkin.Mielipahaa,kuin jotakin olisi nyletty elämästä pois.Sinun tehtäväsi pitää lohikäärmeestä kiinni,kuin tarve tai pakko hyväksyä vain ,joku asia.
Et haudannut lohikäärmettä(asiaa,toivetta)jätit sen elämän "virran varrelle"
Hämärä unessa,surun tunnetta....virtaava joki..voimakasta elämää,kuohuineen(tunteiden kuohuntaa)

Lohikäärmeet verrattain harvinaisia,ovat useimmiten enneuniin kuuluvia voimakkaita symboleja.
Lohikäärme sinällään on hyvä symboli..kuin voitto,kun on kukistuneena..

Olipa tosi hyviä tulkinta malleja tuossa edellä,heitin nuo omat mausteeni sekaan  smitten
tallennettu
Riitta
Astroholisti
*****
Viestejä: 2707



Profiili
« Vastaus #1205 : 10.06.2010 09:05:28 »

Lohikaarme tai drugpa=on luomisvoiman symboli-hyva, etta jatit paan joen rannalle, koska luomisvoimasi jaa kytemaan ja odottamaan sopivaa aikaa puhjetakseen kukkaan kun on oikea aika!
tallennettu
eppana
Astroholisti
*****
Viestejä: 1235



Profiili
« Vastaus #1206 : 10.06.2010 10:24:01 »

Kiitos sansai ja Hopeainen  smitten. Sain pohdittavaa Huh
tallennettu

"Optimisti pärjää helvetissäkin, pessimisti ei taivaassakaan"- vanha sanalasku.
Metsänkeiju
Astro-nauttija
****
Viestejä: 881



Profiili
« Vastaus #1207 : 10.06.2010 12:24:47 »

Kiitos ihanista toisiaan täydentävistä tulkinnoista. smitten

Mä kun mietin, että mitä lohikäärme voisi mulle henk. koht. symboloida, ajatuksiin tuli rohkeus, vapaus, itsenäinen, aggressiivinenkin mutta ehdottoman oikeudenmukainen voima ja ennenkaikkea jostain pompsahteli päähän sana "luovuus". Smiley
Tajusin myös kun mietin sen väriä, että se oli musta mutta heijastui liilaan. Ikäänkuin lilaa heijastava musta, tai mustaan peittynyt lila. Ja liila/violetti on mulle henkisyyden väri..

Jäi sellainen olo, että raahailin mukana kuollutta idealismiani/luovuuttani, ja käytännön syistä mun oli nyt jätettävä se sinne rannalle, odottamaan parempaa hetkeä.

Koen luovuuden erityisen tärkeänä osana henkisyyttäni ja sen kehittymistä (lila), nyt en pysty sitä oikein toteuttamaaan (mustunut). Halusin pitää kovasti siitä kiinni, vaikka koira (realismi) repi sen (jalan="kulkuvälineen") irti. Ei tuntunut hyvältä, kuten oikeastikin olen nyt vähän olosuhteiden pakottama joka ahdistaa.
Myös oma käytös tuo ehkä osansa tähän.. -> kuten hopeainen sanoi, "Liian suuria haaveita, täydellisyydentavoittelua? Tai toisinpäin, ei riittävästi uskoa omiin kykyihin?" -tämäkin iskee.

Viime yönä sitten lentelinkin unessa. smitten En oikein muista muuta.. Ehkäpä lentelin oloni keveydestä, hyväksyinhän kai edellisyönä sen että lohikäärmeeni pää jäi nyt rannalle odottelemaan.. Grin Vai mistä lie :Smiley
tallennettu

"It is you're mind that creates this world" -The Buddha-

askendentti jousimies aurinko merkurius kalat kuu vaaka venus vesimies mars harka  ~Kiinalainen jänöjussi~
Johanne
Kohtuuastroilija
**
Viestejä: 83


Profiili
« Vastaus #1208 : 10.06.2010 19:41:28 »

Hööh, olen ihan pettynyt, kun en ole nähnyt unia vähään aikaan.. Tai ainakaan sellaisia, mitkä muistaisin. Mielelläni eläisin seikkailuja öisin!  smitten Ihmeen kausittaista unien näkemiset mulla.
tallennettu

Aurinko - Vaaka
Kuu - Kauris
Asc - Rapu
Mc - Vesimies
Dc - Kauris
Ic - Leijona
Hiisitär
Moderaattori
Astroholisti
*****
Viestejä: 5238



Profiili
« Vastaus #1209 : 10.06.2010 21:39:06 »

Joo, sama juttu täällä! Välillä vilistää semmosta kyytiä ja unimaailman pyörteitä että huhhuh ja välillä on rauhallista.

Ehkä ihan hyvä vaan, muuten sitä hengästyisi ihan liikaa nukkuessaankin Cheesy
tallennettu
nikki
Astroholisti
*****
Viestejä: 6528


Profiili WWW
« Vastaus #1210 : 10.06.2010 23:47:18 »

Lohikäärmeen pää on  kuunsolmu.
tallennettu
sansai
Astro-nauttija
****
Viestejä: 781


Profiili
« Vastaus #1211 : 11.06.2010 04:23:28 »

   
   Jopahan heräsin ihmeelliseen uneen.Kuljeskelin joen rannassa,yht`äkkiä siinä puun alla oli lohikäärmeen pää.Istuin siihen viereen,ja ajattelin hyvillä mielin,että hyvään paikkaan Metsänkeiju jätti tuon pään.Tarkastelin joen juoksua,ja aivan mielissäni ajattelin,että olipa hyvä kun ei molskauttanut tuota päätä jokeen,sinne se olisi mennut menojaan.
Pää liikahteli,kaivelin maata siinä ympärillä pienellä valokuvakehyksellä,ja huomasin,että siinä oli kasvamassa uusi lohikäärme pään jatkoksi.Tutkin sitä suurennuslasilla ja mikroskoopilla.Mikroskooppi muuttui timantiksi,mutta sillä näki hyvin.Näin,että lohikäärme olisi valmis vajaassa kahdessa vuodessa.
Mittailin timantilla ilman happimäärän ja energia tasot,jotka timantti ilmoitti minun päähän suoraan,että ovat erinomaiset ja suotuisat.

Uni oli tunnelmiltaan hyvä ja leppoisa,oli lämmintä. Sovittelin monokkelia silmääni,sen avulla näin lohikäärmeen korvaan,jonne laitoin timantin talteen ja siksi,että Metsänkeiju voi timantilla tarkkailla lohikäärmeen kehitystä.
Sittempä heräsin ihmettelemään olinko Metsänkeijun unessa vai omassani,kummalle tuota pitäisi tulkita? 
tallennettu
Metsänkeiju
Astro-nauttija
****
Viestejä: 881



Profiili
« Vastaus #1212 : 12.06.2010 07:35:53 »

No jopas jotakin! Smiley Taisit jatkaa minun unestani..?! onpas mielenkiintoista!! Smiley Odotan tulkintaasi! Olikohan se lohikäärme nyt sitten luovuuteni, vai jotain muuta.. Vai kahdessa vuodessa valmis.. :Smiley
Mulla olikin sellainen tunne, että ei se ihan kuollut ole. Smiley Hmm vähän vaikeaa symboliikkaa, en tiedä yhtään oikein tulkita.. Smiley
tallennettu

"It is you're mind that creates this world" -The Buddha-

askendentti jousimies aurinko merkurius kalat kuu vaaka venus vesimies mars harka  ~Kiinalainen jänöjussi~
sansai
Astro-nauttija
****
Viestejä: 781


Profiili
« Vastaus #1213 : 12.06.2010 16:33:08 »

Sinäpä sen sanoit"jatkoa sinun unestasi".Ehkä oli jatkoa...Kun mietin siltä pohajalta...Kävin tarkistelemassa rannalla sinun lohikäärmeen päätä,ja totesin sen olevan hyvässä paikassa,kasvamassa hyvissä energioissa.Tein sille perinpohjaisen tarkistuksen.Kertomuksestani jäi pois,että yksi lohikäärmeen nikama oli yhteydessä maahan,ja se keräsi myös sieltä kautta maan energiaa kasvaessaan.On kuin tarvitsisit tuon vajaa kaksi vuotta aikaa,voidaksesi käyttää luovuuttasi täysipainoisesti.
Tuo timantti on "itse" se oli suuri,jätin se sinne lohikäärmeen korvaan,jolla voit seurata ...asioiden kehittymistä.Kenties huomaat tarvitsevasi tuon vajaa kaksi vuotta aikaa,ollaksesi vapaampi.

(
Minua hämmensi eräs unen osa,joka tuntui olevan minulle.Sitä en kertonut.
Joessa oli pieni koski,jossa oli maan peruskalliota näkyvillä.













Veden alla näkymättömissä soitti Richard Clayderman "kirje äidilleni"(maailman parhaita pianisteja)
 
(YouTube,ssa näytti olevan Ricen konsertteja myös)

 angel

Muoks.Mietin vielä,jos uni on myös sinun unesi jatkoa,niin löytäisitkö ehkä harmoniaa Ricen konserteista,jotka ovat ainutlaatuisia harmoniassaan,jonka Rice saa esille kovin kauniilla tavalla.
Myös tuo "kirje Äidille"Onhan se sinullekkin sopiva,kun lapsesi on lapsivedessä,sieltäkö lähettää kirjettä,ja sävel vaihtuu nopea tempoisempaan "Lady Di,in,joka soi Ricellä suorastaan hurmaavasti.
Enneuni tuossa on kyseessä.Lohikäärme kollektiivisena symbolina.Timantti,joka on syntynyt kovassa puristuksessa.Korva jossa timantti..kuulemista sanomattomaksi jääneistä sanoistakin.
Nikin   kuunsolmu mietin tässä yhteydessä .  smitten






Ajattelin unessa,että mitä ihmettä hän siellä vedessä soittelee,ei hän voi vaikuttaa veden enegioihin,eikä oljy katastrofiin,koska se on ihmisten aiheuttama....Ajattelin,että hän saisi soitella Islannissa äiti maalle,ettei toinen tulivuori purkautuisi.
Sitten musiikki vaihtui kappaleeksi "lady di" ja tulin äärettömän iloiseksi.  smitten

Tuota Richard osaa ajattelin itselleni,koska toinen poikani meni Malesiaan sukeltamaan ja etsimään vanhoja laivan hylkyjä(viihtyy merten syvyyksissä)En ole saanut,kukaan ei ole saanut häneen yhteyttä nyt vähään aikaan.Viime yönä tuli kaksi soittoa jotka katkesivat,ne tulivat kiinan   :'(verkkoryhmästä kuitenkin.Soitin takaisin,siellä puhuttiin kiinaa,kysyin poikaani nimeltä,tuli vain pitkä kiinan kielinen selostus,mutta ymmärsin,että puhelu tuli kiinan alaiselta saarelta,joten
                                                                                                                        
 crazy2
päättelin,että poika on edennyt johonkin saarelle,josta on taas häipynyt johonkin meren syvyyksiin.
« Viimeksi muokattu: 12.06.2010 18:48:55 kirjoittanut sansai » tallennettu
indiima
Astroholisti
*****
Viestejä: 1605



Profiili
« Vastaus #1214 : 13.06.2010 11:02:28 »

Olin uusi pääosan näyttelijän Rauman kaupunginteatterissa, ja olin itse asiassa oikein hyvä. Teatterikappaleen esitys meni hyvin ja pukijani ja kampaajani olivat erittäin mukavia ja kannustavia.
Kuitenkin opettajieni silmien alla harjoittelemani esitys meni mönkään, koska omat näyttelijäni eivät osanneet vuorosanoja. Minua harmitti kovasti. Minut oli myös puettu rooliasuun, johon kuului musta turbaani, pitkä (liian) musta hame ja musta yläosa. Olin kaunis, mutta kun nousin tuoliltani ringistä kaikkien muiden jälkeen, ja yritin liikkua ringin keskellä niin kuin muutkin, kompastuin liian pitkään mekkooni ja löin pääni parkettilattiaan todella kovaa. Ajattelin, että minulle yritettiin kostaa menestykseni, kateellisuuttaan olivat pukeneet minulle liian pitkän roolihameen päälle.

Toisessa unessa oli jokin kuolleiden, kultaisten sydänten kaupunki. Alkuperäiskansa, kultasydäminen, oltiin täysin ryöstetty, ja heidän henkensä vainosivat turisteja. Uni on nyt vähän epäselkeä.

Heräsin päänsäryn kanssa, sellaisen kuin olisin lyönyt pääni lattiaan.
tallennettu

askendentti leijona   aurinko jupiter neptunus kauris  kuu mars kalat  merkurius uranus jousimies   venus vesimies  saturnus pluto skorpioni  chiron kaksoset MC  kuunsolmu  harka
Sivuja: 1 ... 79 80 [81] 82 83 ... 261
  Tulostusversio  
 
Siirry: