Sivuja: 1 ... 6 7 [8] 9
  Tulostusversio  
Kirjoittaja Aihe: Vastauksia Jumalalta  (Luettu 98646 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
^^Queen Nefertiti^^
Astroholisti
*****
Viestejä: 10335


au, kuu jousimies / asc vaaka नमस्ते ‏الله‎ ॐ


Profiili
« Vastaus #105 : 21.04.2007 10:43:48 »

No, jos meitä ilahduttava aihepiiri ahdistaa, ei tarvitse kuunnella sitä?

Minä en lokeroi uusia asioita määritelmiin, vaan kerään tietoa eri suunnilta sen mukaan, mikä tuntuu oikealta. Uskon kiistat ei ole heiniäni, niistä poistun heti.

Pahat henget ovat myös viimeisenä pelko/intressilistalla. Jumala ei ole pelottava papparainen antamassa käskyjä, vaan sisäinen voimamme. Kun sen oivaltaa, ei ole paluuta..

Elämäniloa, kumppanit.  Cool angel
« Viimeksi muokattu: 21.04.2007 10:50:31 kirjoittanut ^Soul´s Adventure^ » tallennettu

You become GRATITUDE for ALL that THE UNIVERSE provides. It becomes obvious to You that ALL OF THE UNIVERSE GIVES AND CONTINUES TO GIVE IN LOVING PERFECTION exactly what you ask for, because THE UNIVERSE LOVINGLY PROVIDES FOR YOU ALWAYS! BECOME LOVE!
Freyja
Vieras
« Vastaus #106 : 21.04.2007 11:48:05 »


Pahuus on tämän foorumin kirosana  Cool sitä ei täällä tunnusteta  angel

"Joka sulkee silmänsä rumuudelta ei voi nähdä kauneutta".

Maailmassa tapahtuu paljon pahaa. Tällä foorumilla on vain hyvinkin pitkälle käsitelty termit "hyvä" ja "paha". Tämä liittyy tietynlaiseen elämänfilosofiaan, mikä auttaa hyväksymään elämän sellaisena kuin se on. Että ei tuomitsisi elämää vaan ymmärtäisi sitä.
tallennettu
^^Queen Nefertiti^^
Astroholisti
*****
Viestejä: 10335


au, kuu jousimies / asc vaaka नमस्ते ‏الله‎ ॐ


Profiili
« Vastaus #107 : 21.04.2007 12:25:23 »

Mitään ajatuksia sieluperheasiasta? Mehän olemme kaikki jotain "alkusielua" kehoihin jakaantuneena, mutta siis nämä sielukansat jne..
tallennettu

You become GRATITUDE for ALL that THE UNIVERSE provides. It becomes obvious to You that ALL OF THE UNIVERSE GIVES AND CONTINUES TO GIVE IN LOVING PERFECTION exactly what you ask for, because THE UNIVERSE LOVINGLY PROVIDES FOR YOU ALWAYS! BECOME LOVE!
Iskariot
Vieras
« Vastaus #108 : 21.04.2007 23:51:46 »

:Smiley

Pahaa ei toki ole, ellei sitä luo.
Luominen on energian laittamista liikkeelle kohti jonkin ilmenemistä.
Hyvää ei toki ole, ellei sitä luo.

Siksi sanotaan "ei ole hyvää eikä pahaa, oikeaa eikä väärää - on vain rakkaus".

Rakkaus suhteessa hyvä-pahaan on neutraalia.
Siksi voidakseen päästä tuohon neutraali-tilaan
tuleekin kohdata niin hyvänä kuin pahanakin pitämänsä:
tienä omaan itseen.

Luomme itse käsitykset hyvästä ja pahasta.
Luomme myös käsityksiä hyvästä tutkimalla pahaa
ja käsityksiä pahasta tutkimalla hyvää.

Sen sijaan kun pidämme jotakin itsestäänselvyytenä,
voimme jopa päätyä pitämään pahana jotakin sellaista,
mitä meidän kauttamme ilmentyessään pidämmekin hyvänä.

Esimerkkinä jumala-käsitykset:
toisen "jumala" voikin olla meille "saatana",
vaikka objektiivisesti arvioituna
"jumalamme" suorastaan yhtenevät ominaisuuksiltaan - vaan eivät ehkä nimityksiltään.

Siten ihminen on voinut arvostella hyvän pahasta
ei vain luomalla hyvää vaan luomalla pahaa.

Nimittäin arvostelemalla hyvän pahaksi (= toisen jumala-ihanteen)
ja pahan hyväksi (= oman negatiivisen asennevarauksensa).

Ja tässä onkin selvittämistä,
kuka milloinkin onkaan se enkeli ja kuka se pirulainen. 

Cool angel
tallennettu
Lake
Vieras
« Vastaus #109 : 22.04.2007 08:46:21 »

Pahaa ei toki ole, ellei sitä luo.
Luominen on energian laittamista liikkeelle kohti jonkin ilmenemistä.
Hyvää ei toki ole, ellei sitä luo.

Siksi sanotaan "ei ole hyvää eikä pahaa, oikeaa eikä väärää - on vain rakkaus".

Höpsistä.
On kahdenlaista rakkautta.. Tässä myös hyvän ja pahan alkuperästä..
Emanuel Swedenborg (1700-luvulta) kirjoittaa tästä hyvin kirjassaan Taivaallinen oppi:
Lainaus
59. On olemassa kaksi rakkautta, joista kaikki hyvyys ja totuus vuotaa ulos niinkuin lähteistään ja samoin on kaksi muuta rakkautta joista kaikki pahuus ja vääryys eli erheet ovat kotoisin.

Edelliset kaksi, joista kaikki hyvyys ja totuus tulee, ovat rakkaus Herraan ja rakkaus lähimmäiseen; mutta ne kaksi rakkautta, joista kaikki pahuus ja erhe johtuu, ovat itserakkaus ja rakkaus maailmaan. Nämä kaksi jälkimmäistä rakkautta ovat kokonaan noiden kahden edellisen rakkauden vastakohtia.

60. Ne kaksi rakkautta, joista kaikki hyvyys ja totuus on kotoisin - jotka kuten sanottu ovat rakkaus Herraan ja rakkaus lähimmäiseen - muodostavat taivaan ihmiseen; nämä rakkaudet ovat siis vallitsevia taivaassa; ja koska ne muodostavat taivaan ihmisessä, niin ne muodostavat myöskin hänessä kirkon. Ne kaksi rakkautta taas, joista kaikki pahuus, vääryys ja erhe ovat lähtöisin, - jotka kuten sanottu, ovat itserakkaus ja maailmanrakkaus - muodostavat helvetin ihmiseen ja ovat siis vallitsevina helvetissä.

....
se ken hallitsee itserakkauteen pohjautuvalla tavalla, hän ei toivo hyvää kenellekään muille kuin itselleen ja omaisilleen.
...
Sanottiin "oma- ja omien etu", sillä joka itseään rakastaa, hän rakastaa myöskin omiansa, varsinkin lapsiansa ja lapsenlapsiaan sekä yleensä sukulaisiaan joita hän pitää omaisinaan. Rakastaa heitä on sama kuin rakastaa itseänsä, sillä ihminen näkee heidät ikäänkuin itsessään ja itsensä heissä. Niiden joukkoon itserakas ihminen laskee vielä kaikki muutkin, jotka häntä imartelevat, kunnioittavat ja pitävät arvossa.
...

Maailmanrakkaus taas on siinä että koitetaan kaikenlaisilla konnankoukuilla saada haltuunsa toisen omaisuutta, kiinnitetään sydän rikkauksiin ja sallitaan maailman vetää ja vierottaa ihminen pois henkisestä rakkaudesta, joka on lähimmäisen rakkautta - siis taivasta.
...
Maailmanrakkautta on monta laatua. Muutamissa se esiintyy haluna saada rikkautta, että pääsisi sen avulla arvoasemaan, toiset haluavat korkeita virkoja voidakseen hankkia rikkauksia ja niiden avulla erikoisia etuja ja nautintoja, ompa niitäkin jotka haluavat rikkautta vain rikkauksien itsensä takia (saiturit) jne.
...
Ihmisrakkaus eli lähimmäisenrakkaus on niin muodoin sisäistä mieltymystä eli taipumusta, joka antaa ihmisille halun tehdä hyvää odottamatta siitä mitään korvausta. Hänen elämänsä ilo on juuri siinä.
...


Rakkauden määrittelyistä vielä:

Lainaus
Mitä ihminen eniten rakastaa, se on aina hänen ajatuksissaan ja tahdossaan ja muodostaa koko hänen elämänsä sisälmyksen. Kuten esimerkiksi: ken ylinnä kaiken rakastaa rikkautta - rahaa tahi muuta omaisuutta - hän pohtii alinomaa mielessään millä tavalla hän voisi niitä hankkia. Saadessaan niitä on hän sydämensä pohjasta iloinen, mutta synkän surun vallassa kun hän ne menettää. Ken taas ylinnä kaiken rakastaa itseään, hän vetää itsensä esille vähäpätöisimmissäkin asioissa, ajattelee vain itseään, puhuu itsestään ja toimii ainoastaan omaksi hyväkseen, sillä hänen elämänsä on "oman minän" elämää.

Mitä ihminen eniten rakastaaa, sitä hän pitää päämääränään ja siihen hän kaikessa tähtää.

Hyviä kirjoituksia Swedenborgilla Cheesy
« Viimeksi muokattu: 22.04.2007 09:40:50 kirjoittanut Lake » tallennettu
^^Queen Nefertiti^^
Astroholisti
*****
Viestejä: 10335


au, kuu jousimies / asc vaaka नमस्ते ‏الله‎ ॐ


Profiili
« Vastaus #110 : 22.04.2007 08:54:30 »

Quado Daily Portion

Are you ready?

Right now, if your doorbell were to ring and you opened it to a person who could give you all that you have desired, would you be ready?
Or would you have to ask her to come back in a few weeks, after you had lost a few pounds, done your exercises, practiced your scales, prepared the demo tape and printed your business cards?

Readiness creates energy.
Picture a room full of angels, all there to do your bidding, but reflecting only what you are doing and thinking.  So as you sit before the television, full of doubt and worry, they just sit back and pick up a magazine, waiting for you to be ready.
 
But if you will go out into the world, join that class to hone your skills, work up your nerve and place a few phone calls, the angels will shake off their lethargy and perk up their ears.  “At last,” they say, tossing the magazine aside, “she is actually going to do something!  Let’s get to work and help pave the way.”

And then do they set out, in their serendipitous angelic ways, to match up your desires and energies with that of other people, so that at your coach’s graduation party, you accidentally bump into a person who is finishing a screenplay and looking for an actor just like you for a reading.  And from this little meeting great things may come, if you are ready, if you are open, and if you are willing to go after the small opportunities with others who are just beginning, growing together with them as you all reach for the heights.

And most of all, love every moment, the practicing, the planning and dreaming, the process of getting ready.  For as you look back on your life, this is what will stand out, the fun of commitment and dedication, the growing and evolving as you reach for what is just beyond your grasp.  Learn to love that reaching and your life will be filled with purpose and joy.  Learn to love that moment when you stand up and declare your commitment to your angels and you feel them respond, showering you with love and caring, flinging open the doors as you set out to do what you truly want to do.

Here is a little prayer for today


I close my eyes and see surrounding me angels who love me and who are willing to dedicate themselves to the fulfillment of my dreams.  I allow their love and caring to fill me with courage and security, as I realize that I am fully capable of doing whatever it is I wish to do.

And now, I open my eyes and act.  I am willing to dedicate my time and energy to the fulfillment of my dreams, to do what is best for me.  I commit to doing all that I can possibly do to walk in the direction I wish to walk.  I am filled with joy as I look out upon life and see the endless possibilities surrounding me, and feel the angels working with me, paving the way.

I am love.  I am power unfolding.  I am joy.  I am.

 
http://www.carriehart.com/daily_portion.htm

April 22, 2007
New channels of communication may open up for you today. A female author whose works you enjoy could come out with a new book. You could meet some new neighbors who share your interest, or you could come into contact with like-minded people via e-mail or the Internet. This promises to open up new territory for you, with regard to both your intellectual and social life. Your mind is going to be working overtime!
« Viimeksi muokattu: 22.04.2007 11:02:59 kirjoittanut ^Soul´s Adventure^ » tallennettu

You become GRATITUDE for ALL that THE UNIVERSE provides. It becomes obvious to You that ALL OF THE UNIVERSE GIVES AND CONTINUES TO GIVE IN LOVING PERFECTION exactly what you ask for, because THE UNIVERSE LOVINGLY PROVIDES FOR YOU ALWAYS! BECOME LOVE!
Ippuska
Astroholisti
*****
Viestejä: 4862


4ever


Profiili
« Vastaus #111 : 22.04.2007 09:31:04 »

Lainaus käyttäjältä: Lake
Hyviä kirjoituksia Swedenborgilla  Cheesy

Indeed  smitten smitten smitten
tallennettu

Ophiuchus

Trooppisesti:
 aurinko jousimies , kuu leijona , askendentti vesimies

Sideerisesti:
 aurinko skorpioni , kuu leijona , askendentti kauris

Maya: Sininen Kosminen Yö
Ippuska
Astroholisti
*****
Viestejä: 4862


4ever


Profiili
« Vastaus #112 : 22.04.2007 10:26:32 »

Lainaus käyttäjältä: mondo
Swedenborg kirjoittaa minusta ihan totuutta, mutta en näe mitään ristiriitaa Iskariotin tekstissä. Minusta hän puhuu juuri kahdesta ensimmäisestä rakkaudesta käsin.

Kyllä minäkin tunnen hänen rakkautensa tännekin asti  smitten
tallennettu

Ophiuchus

Trooppisesti:
 aurinko jousimies , kuu leijona , askendentti vesimies

Sideerisesti:
 aurinko skorpioni , kuu leijona , askendentti kauris

Maya: Sininen Kosminen Yö
Lake
Vieras
« Vastaus #113 : 22.04.2007 10:43:18 »

Swedenborgin toinen yli 500s kirja: "Taivas, sen ihmeet ja helvetti" uppoutuukin syvemmälle näihin kuvioihin ja "energiavirtoihin" Luojasta enkeleiden kautta meille. Taivaan enkelit ovat fyysisiä ihmisiä kuten me eivätkä mitään pilvissä lenteleviä siipiveikkoja. Ne vain ilmentävät kaikinpuolin enemmän Herran rakkautta, lähimmäisenrakkautta, hyvyttä ja totuutta.

---
We offer you heavenly happiness
in the world without money
www.angels-light.org
« Viimeksi muokattu: 22.04.2007 10:52:53 kirjoittanut Lake » tallennettu
Ippuska
Astroholisti
*****
Viestejä: 4862


4ever


Profiili
« Vastaus #114 : 22.04.2007 11:12:25 »

Kiitti kirjavinkistä Lake  Wink smitten
tallennettu

Ophiuchus

Trooppisesti:
 aurinko jousimies , kuu leijona , askendentti vesimies

Sideerisesti:
 aurinko skorpioni , kuu leijona , askendentti kauris

Maya: Sininen Kosminen Yö
Iskariot
Vieras
« Vastaus #115 : 22.04.2007 12:06:33 »

Helvetistä:

Helvetti on suuri avuttomuuden tila
- ei suinkaan enää sitä omavoimaisuutta,
joka tekee muille pahaa, koska ei vielä ole tuntenut nahoissaan,
mitä muita kohdellessaan itselleen tilaa.

Helvetti on voimattomuutta sen johdosta, ettei voi "itselleen" mitään.
Ja ken on käynyt läpi noita helvettitiloja, tietää kertoa,
mitä on rukoilla keskellä tyhjyyttä, keskellä toivottomuutta.

Toivottomuutensa tunnustaminen itselleen on kuitenkin avain onneen.
Sen uudelleen oivaltamiseksi, minkä varassa voi elää.
Kannettuna oleminen on jonkin "varassa elämistä".

Melkoista varan eli vaurauden tietoisuutta.  Wink


Itserakkaudesta:

Suurin ja avarin rakkaus on "laajennettua itserakkautta"
sisällyttäessään muut itseensä ja itsensä muihin.
Kun mitään ei enää jää "oman" ja omastaan vastuunottamisen ulkopuolelle.

Siksi Jeesuskin lupasi tulla hakemaan "omansa" pois.
Kun näet ei hänkään toki saata kieltää yhteen kuuluvuuttaan meissä
saati yhteen kuuluvuuttamme hänessä.


Maailmanrakkaudesta:

Aidoimmillaan maailmanrakkaus on kaiken eloperäisen olemassaolon vaalimista,
so. luonnon ja ihmiskunnan ylläpitämistä.
Se on myös luojan mukanaolemista luotujensa matkanteossa.
Ymmärtäen, miksi jotakin tapahtuu ja mikä on kaiken tapahtumisen suunta.

"Kiintyminen maailmaan" on eri asia: se on samastumista aineen harhaan.


Ihmisrakkaudesta:

Vietynä luontoon se jalostuu kaikkea elollisuutta kohtaan osoitettavaksi välittämiseksi, vaarin ottamiseksi.
Niin ettei oman ja toisenkin edun välillä enää ole erillisyyteen mentävää käsityskuilua.

Ihminenhän on luonnon kukka, jonka juuret ovat sisäisesti taivaissa.

Ja luonnon tila kertoo siitä, mitä edellytyksiä ihmisellä on puhjeta täyteen kukintoonsa.
Ongelmat eivät suinkaan vähennä edellytyksiämme nousta oman negatiivisuutemme yläpuolelle
ottamalla vastuuta ympäristöstämme.
Vaikeuksien kohtaamisesta kasvaa yhteisyyden, yhtä pitämisen voima.


"Swedenborgilaisittain" ajatteleville terveisiä:

On hyvä laajentaa ITSEN määritelmää: sisällyttäen muut itseensä ja itsensä muihin.

Jotta pääsemme niihin ykseyden tekoihin.

 smitten
tallennettu
^^Queen Nefertiti^^
Astroholisti
*****
Viestejä: 10335


au, kuu jousimies / asc vaaka नमस्ते ‏الله‎ ॐ


Profiili
« Vastaus #116 : 22.04.2007 12:10:29 »

http://www.carriehart.com/about.htm

Hän oli muuten kohdannut sekä Jeesuksen että Buddhan, kuten moni muu opettaja, eivät asiat ole niin toisiaan poissulkevia.
tallennettu

You become GRATITUDE for ALL that THE UNIVERSE provides. It becomes obvious to You that ALL OF THE UNIVERSE GIVES AND CONTINUES TO GIVE IN LOVING PERFECTION exactly what you ask for, because THE UNIVERSE LOVINGLY PROVIDES FOR YOU ALWAYS! BECOME LOVE!
Ikitosi
Astroholisti
*****
Viestejä: 1443


Elämän kruunu on mahdollisuus olla tosi :angel:


Profiili
« Vastaus #117 : 22.04.2007 12:22:53 »

Oman itseni viisaus on Iskariotissa -
ja Iskariotin viisaus on minussa.
         Cheesy smitten

Kohtaamme itsemme heijastumaa minkä_tahansa_nimisessä opettajassa.
'Isojen nimien' kohtaaminen kertoo vain kyvystämme tunnistaa jumaluus, itsessämme.

Tunteminen ja tunnistaminen -lapset kulkevat käsi kädessä Ymmärrys-aikuisen kanssa.
Katkeaako jumalaisen energian virta käden irrotessa erillisyyden harhaan?
tallennettu
Lake
Vieras
« Vastaus #118 : 22.04.2007 13:10:14 »

"Swedenborgilaisittain" ajatteleville terveisiä:
On hyvä laajentaa ITSEN määritelmää: sisällyttäen muut itseensä ja itsensä muihin.
Jotta pääsemme niihin ykseyden tekoihin.

Swedenborgin enkelitapaamisten perusteellahan enkelit jakautuvat mieltymystensä mukaan erilaisiin enkeliyhteiskuntiin jotka sitten muodostavat yhden kokonaisuuden.
Kokonaisuus muodostaa tavallaan ihmisen. Osa enkeleistä toimittaa kokonaisuudessa korvien, osa maksan, osa silmien, osa käsien tehtävää jne.

Enkelin hohteen väri ja kirkkaus kertoo sitten näistä mieltymyksistä sekä hyvyyden ja totuuden laadusta.
« Viimeksi muokattu: 22.04.2007 13:15:11 kirjoittanut Lake » tallennettu
^^Queen Nefertiti^^
Astroholisti
*****
Viestejä: 10335


au, kuu jousimies / asc vaaka नमस्ते ‏الله‎ ॐ


Profiili
« Vastaus #119 : 22.04.2007 13:20:09 »

Ai niin muuten, Findhornin Eileen Caddy luuli sekoavansa kun alkoi saada viestejä Jumalalta. Hän sitten tottui asiaan ja teki monta kirjaakin.

Joissain teoksissa on tekstejä, jotka tuntuvat saavan tietyt asiat järjestykseen, vaikka aina kannattaa käyttää omiakin aivojaan.  coolsmiley
tallennettu

You become GRATITUDE for ALL that THE UNIVERSE provides. It becomes obvious to You that ALL OF THE UNIVERSE GIVES AND CONTINUES TO GIVE IN LOVING PERFECTION exactly what you ask for, because THE UNIVERSE LOVINGLY PROVIDES FOR YOU ALWAYS! BECOME LOVE!
Sivuja: 1 ... 6 7 [8] 9
  Tulostusversio  
 
Siirry: