|
Minerwa
|
 |
« Vastaus #15 : 06.06.2007 21:33:40 » |
|
Saturnus tuntuukin nyt yhtäkkiä kovin rakkalta, kun sitä innostuin tuolla toisissa ketjuissa kodin ja lapsuuden näkökulmasta pähkäilemään  Minulla siis:  (IC)  (MC, 9.huone) Saturnus ulottaa rajoittavat lonkeronsa jopa nousumerkkiini (  ) ollessaan oppositiossa aksendentin hallitsijaan. Ja missäpä muussa tuo merkkari luuraa kuin Saturnuksen omassa merkissä  :ssa... Lapsuuteni ei ollut helppo ja tiedän tiettyjen arpien vaikuttavan elämässäni edelleen - nimenomaan rajaavasti. Minussa on myös nousumerkkini iloinen ja sosiaalinen puoli, mutta toisaalta saatan vetäytyä helposti kuoreeni tarkkailemaan maailmanmenoa etäämmältä. Välillä ryntään siis rohkeasti mukaan seikkailuun, välillä jarruttelen, emmin ja pähkäilen pääni puhki eri vaihtoehtoja - velvollisuudentuntoa unohtamatta. Ikäänkuin aaltoliikettä Merkuriukseni (+nousumerkkini) ja Saturnukseni välillä. Samainen oppositio on mukana myös T-ristissäni, johon Saturnus siis myöskin tunkee sormensa. Vastuuta ja velvollisuuksia on riittänyt, kuten johtavien merkkien T-ristissä odottaa saattaa  ...  Voimakas Saturnus on ikäänkuin kiviriippa, jonka kanssa on opittava elämään. Rajoitusten ja vastoinkäymisten lisäksi se liittyy kuitenkin myös sinnikkyytteen ja selviämiseen; Saturnus-läksystä voi siis aina myös oppia jotakin  Minulle ainakin Saturnus on ollut karttani tärkein opettaja!
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 06.06.2007 21:40:16 kirjoittanut *Minerva* »
|
tallennettu
|
"Luultavasti myrskyjä on vain siksi, että niiden jälkeen saataisiin auringonnousu."
Kuu-Mars-Asc Kaksoset, Au Vesimies, Venus-Merkurius-MC Kauris
|
|
|
|
Ebenia
|
 |
« Vastaus #16 : 06.06.2007 22:18:13 » |
|
Minun Saturnukseni on 9.huoneessa Jousimiehessä. Koska olen Kauris ja koska MC:ni on myös Kauris, on Saturnus minulle hyvinkin tuttu planeetta eikä vastuuntunto ole koskaan ollut minulle minkäänlainen kompastuskivi, vaan enemmänkin hyvin soljuvasti elämässäni oleva yksi elämän perusta. Olen hyvin vastuuntuntoinen (Kuten kunnon Kauriin täytyykin olla) ja se on minulle hyvin luontainen luonteenpiirre kaikin puolin. Tuo Saturnus 9.huoneessa on sellainen, mitä en ole ihan täysin käsittänyt, enkä myöskään tuota että mitä Saturnus Jousimiehessä tarkoittanee - olen aina ajatellut että se jousimiehen vapaus jotenkin lieventäisi Saturnuksen vastuunkahleita. 9.huoneen Saturnuksesta olen kuullut vain sitä, että se kertoisi elämässä olevasta "guilt tripistä", eli jonkinlaisesta matkasäkistä, jota on kannettava koko elämän - minulla ainakin tämä pitää täysin paikkansa, sillä elämääni varjostaa eräs voimakas ja vaikea fyysinen sairaus. Olen myös lukenut että tämä huoneasetelma viittaisi siihen, että ihminen suhtautuu uskontoihin sun muihin hyvin objektiivisesti ja voi olla vaikeaa löytää sitä "todella omaa juttua" uskontojen ja elämänkatsomusten piiristä. En ole varma tästä omalla kohdallani, koska itselläni on aina ollut aika selvät sävelet näiden suhteen, mutta toisaalta tuo objektiivisesti asioihin suhtautuminen kuulostaa tutulta. Muuten Saturnus tekee ihan hyviä aspekteja, trini Jupiteriin ja Aksendanttiin, mutta sitten onkin tarkka neliö noususolmuun ja oppositio chironiin. Tämä mielestäni viittaisi nimenomaan tuohon sairauteni aiheuttamiin ongelmiin, muuten en osaa noita tulkita. Jousimiesvaikutus on edelleen vielä hieman epäselvää, mutta sen näkee ehkä tulevaisuudessa. 
|
|
|
|
|
tallennettu
|
Aurinko, Merkurius, Neptunus - Kauris Nousu - Härkä Kuu - Rapu Mars, Pluto - Skorpioni Venus - Vesimies Jupiter - Oinas Saturnus, Uranus - Jousimies http://www.youtube.com/Ebenia
|
|
|
|
Ajatus
|
 |
« Vastaus #17 : 07.06.2007 13:21:53 » |
|
Tuo Saturnus 9.huoneessa on sellainen, mitä en ole ihan täysin käsittänyt, enkä myöskään tuota että mitä Saturnus Jousimiehessä tarkoittanee - olen aina ajatellut että se jousimiehen vapaus jotenkin lieventäisi Saturnuksen vastuunkahleita. Tuli tästä ekana mieleen, että rajoittaako sairautesi jotenkin esim. matkustelua, joka liitetään 9. huoneeseen? Tai kohdistuvatko pelkosi mitenkään 9. huoneeseen liittyviin asioihin? Saturnushan on sinulla tärkeä, koska se on auringon hallitsija ja siinä mielessä melko haastavasti sijoittunut täysin erityyppiseen merkkiin ja huoneeseen. Tietysti sairautesi on jo sinällään tietyllä tavalla vapautta rajoittava tekijä, joten jos olet joutunut esim. koulusta olemaan poissa sen vuoksi, niin sekin sopisi symboliikkaan --> opiskelut (9. huone) hankaloituvat/viivästyvät (Saturnus). Onneksi nuo aspektit kuitenkaan eivät ole tuon hankalampia.  Minulla Saturnus on väljästi kolmiossa sekä aurinkoon että Uranukseen, joka taas on kuuni hallitsija. On siis aina järki mukana äkkilähdöissäkin.  Neliössä se on sitten sekä Plutoon että Venukseen & Chironiin. Jos ajatellaan että Venus symboloi mm. rahaa, niin sitä ei todellakaan ole lapsena/nuorena ollut tuhlattavaksi asti ja tietynlaisesta niukkuus-ajattelusta on ottanut aikansa oppia pois. Anyarasta löysin myös osuvan sitaatin ko. kuviosta: "Täytyy myöskin laiskotella välistä ja välistä huvitella. Se on suuri siveellinen velvollisuus". (Minna Canth, Venus-Saturnus neliö).  Huomasin muuten myös, että kaverillanikin on Saturnus T-ristin kärkenä Ravussa, mutta 5. huoneessa. Hänelläkään ei ole lapsia, eikä suunnitelmissakaan. Mietinkin, kun Saturnushan on tunnettu "viivästyttäjä", että heräämmekö sitten vanhana kaipaamaan jälkikasvua, vai kertooko Saturnus elinikäisestä "puutteesta" tällä alueella? Tosin varsinaisena puutteena en ainakaan itse sitä vielä ole koskaan kokenut, päin vastoin. Oma Saturnukseni on myös siitä jännä, että relokaatiokartalla se asettuu minullakin nykyisellä asuinpaikkakunnallani 5. huoneeseen. Olenkin tulkinnut, että jos muuttaisin kotiseudulle, niin lapsia saattaisi olla muttei työtä (6. huone). Täällä taas työtä on, muttei lapsia.  Toisellakin hyvällä kaverilla on Saturnus viitosessa, mutta ei osana T-ristiä. Hänkin lykkäsi esikoisen hankintaa tuonne kolmenkympin kriisiin asti (kuu myös Kauriissa). Niin ikään lapsettomalla siskollani taas on Saturnus osana T-ristiä ykköshuoneessa, ei kylläkään sen kärkenä.
|
|
|
|
|
tallennettu
|
Aur Kalat (Aur-Jup 1. huone) Asc Kauris Kuu Vesimies (Kuu-Mer 1. huone)
|
|
|
|
Pallaskissa
|
 |
« Vastaus #18 : 07.06.2007 14:30:34 » |
|
|
|
|
|
|
tallennettu
|
|
|
|
|
Totsi
|
 |
« Vastaus #19 : 07.06.2007 17:34:04 » |
|
edit: jäi merkit puuttumaan 
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 18.08.2017 17:23:13 kirjoittanut Totsi »
|
tallennettu
|
Kultaisin kulmin Päivätär hiipivi vuorien taa, Vaan utusilmin Uinuva Yötär jo sijahan saa... -Bögh
|
|
|
|
täysikuu
|
 |
« Vastaus #20 : 07.06.2007 18:20:34 » |
|
Mulla  4astetta  4 huoneessa Sisäisen turvallisuuden hutinoita aina ja iankaikkisesti läheisissä ihmissuhteissa. Siinä kai se ulkoinen karma sitten koetellaan jokapäiväisessä kanssakäymisessä. Mun persoonalliset voimavarat seilaa todellakin kalamaisesti syvissä vesissä, ja välillä vielä syvemmissä. Onko jollain toisella vastaavanlaista kokemusta?
|
|
|
|
|
tallennettu
|
|
|
|
|
Atomi
Vieras
|
 |
« Vastaus #21 : 07.06.2007 18:24:51 » |
|
|
|
|
|
|
tallennettu
|
|
|
|
|
Minerwa
|
 |
« Vastaus #22 : 07.06.2007 20:34:38 » |
|
Huomasin muuten myös, että kaverillanikin on Saturnus T-ristin kärkenä Ravussa, mutta 5. huoneessa. Hänelläkään ei ole lapsia, eikä suunnitelmissakaan. Mietinkin, kun Saturnushan on tunnettu "viivästyttäjä", että heräämmekö sitten vanhana kaipaamaan jälkikasvua, vai kertooko Saturnus elinikäisestä "puutteesta" tällä alueella? Tosin varsinaisena puutteena en ainakaan itse sitä vielä ole koskaan kokenut, päin vastoin. Oma Saturnukseni on myös siitä jännä, että relokaatiokartalla se asettuu minullakin nykyisellä asuinpaikkakunnallani 5. huoneeseen. Olenkin tulkinnut, että jos muuttaisin kotiseudulle, niin lapsia saattaisi olla muttei työtä (6. huone). Täällä taas työtä on, muttei lapsia.  Toisellakin hyvällä kaverilla on Saturnus viitosessa, mutta ei osana T-ristiä. Hänkin lykkäsi esikoisen hankintaa tuonne kolmenkympin kriisiin asti (kuu myös Kauriissa). Niin ikään lapsettomalla siskollani taas on Saturnus osana T-ristiä ykköshuoneessa, ei kylläkään sen kärkenä. Tähän joukkoon yksi lisää (  4. huoneessa)... 
|
|
|
|
|
tallennettu
|
"Luultavasti myrskyjä on vain siksi, että niiden jälkeen saataisiin auringonnousu."
Kuu-Mars-Asc Kaksoset, Au Vesimies, Venus-Merkurius-MC Kauris
|
|
|
|
Ebenia
|
 |
« Vastaus #23 : 07.06.2007 21:18:14 » |
|
Tuo Saturnus 9.huoneessa on sellainen, mitä en ole ihan täysin käsittänyt, enkä myöskään tuota että mitä Saturnus Jousimiehessä tarkoittanee - olen aina ajatellut että se jousimiehen vapaus jotenkin lieventäisi Saturnuksen vastuunkahleita. Tuli tästä ekana mieleen, että rajoittaako sairautesi jotenkin esim. matkustelua, joka liitetään 9. huoneeseen? Tai kohdistuvatko pelkosi mitenkään 9. huoneeseen liittyviin asioihin? Saturnushan on sinulla tärkeä, koska se on auringon hallitsija ja siinä mielessä melko haastavasti sijoittunut täysin erityyppiseen merkkiin ja huoneeseen. Tietysti sairautesi on jo sinällään tietyllä tavalla vapautta rajoittava tekijä, joten jos olet joutunut esim. koulusta olemaan poissa sen vuoksi, niin sekin sopisi symboliikkaan --> opiskelut (9. huone) hankaloituvat/viivästyvät (Saturnus). Onneksi nuo aspektit kuitenkaan eivät ole tuon hankalampia.  No ainakaan vielä ei ole matkusteluun juuri vaikuttanut, olen aina matkustellut aika paljon - sairauteni on sitä sorttia että vuosia saattaa tilani olla hyvinkin vakaa ja sitten taas heittää härän pyllyä jossain vaiheessa. Koulusta olen joutunut olemaan kyllä lääkärikäyntien takia pois jonkin verran, mutta en erityisemmin. Kuitenkin tässä nyt vähän kauhulla odottelen että miten se Saturnukseni lähtee toimimaan nyt kun sairastun tässä parin vuoden sisällä uudelleen, että miten se sitten vaikuttaa. Silloin varmaan en ainakaan pääse matkustelemaan kyllä, se on ainakin aika varma, mutta opiskelujen suhteen toivon että viivästymistä ei tapahtuisi, koska opiskelu on minulle kuitenkin todella tärkeää. Olen kuullut että tuo Saturnuksen aspekti Noususolmuun vaikuttaisi niin, että omat vaikeat kokemukset saattaisivat ihmisen auttamaan muita ihmisiä tms. Näin on ainakin minun kohdallani käynyt/käymässä ja uravalinnat ainakin viittaavat vahvasti tähän suuntaan. 
|
|
|
|
|
tallennettu
|
Aurinko, Merkurius, Neptunus - Kauris Nousu - Härkä Kuu - Rapu Mars, Pluto - Skorpioni Venus - Vesimies Jupiter - Oinas Saturnus, Uranus - Jousimies http://www.youtube.com/Ebenia
|
|
|
|
Pallaskissa
|
 |
« Vastaus #24 : 08.06.2007 09:43:42 » |
|
Olen kuullut että tuo Saturnuksen aspekti Noususolmuun vaikuttaisi niin, että omat vaikeat kokemukset saattaisivat ihmisen auttamaan muita ihmisiä tms. Näin on ainakin minun kohdallani käynyt/käymässä ja uravalinnat ainakin viittaavat vahvasti tähän suuntaan.  Tämä on todella mielenkiintoista, Ebenia! Minulla  Eilen kun lueskelin Anyaran sivuilta Saturnuksesta, havahduin myös  -  aspektien tärkeyteen Liz Greene: "Neptunus-Saturnuksen osalta kyse ei kuitenkaan ole halusta olla muusikko, runoilija, parantaja tai poliittinen filosofi. Kyse on siitä, että näin on pakko olla, jotta selviäisi jatkuvasta sisäisestä ristiriidasta maallisen elämän rakenteiden ja rajojen sekä Saturnuksen tuolla puolen odottavan kaaoksen kanssa."
|
|
|
|
|
tallennettu
|
|
|
|
|
|
|
Arkiviisu
Vieras
|
 |
« Vastaus #26 : 08.06.2007 13:23:04 » |
|
... ja salaperäinen Saturnus .....  Minulla  28 astetta  27` 5.huonne .... siellä Se  asustelee  7 astetta  52` kanssa... ja tuo 5.huone = L U O V U U D E N H U O N E asettuu sekä  että  ja vielä  merkkeihin - vaan 5huone  merkissä on tyhjä ----- =  HHRLPPP..... niet ponimaju ETTÄ näin aloitan tämän oman tutkimusmatkani Saturnuksen ihmeellisen maailmaan - ja varmasti muutamat kerrat vähintään on käytävä tuolla GGRRRIMSKI KORSAKOVSKI - osiolla päästelemässä päällimmäiset paineet pihalle ..... 
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 08.06.2007 13:38:02 kirjoittanut Arkiviisu »
|
tallennettu
|
|
|
|
|
^^Queen Nefertiti^^
|
 |
« Vastaus #27 : 08.06.2007 13:37:24 » |
|
Kuten ehkä huomaat kirjoituksistani, Saturnus ei tee mitään helpoksi, kun vielä näkisi asioiden loppuun että mistä on kyse.
Jos se on nimenomaan vitosessa, mitä hyötyä on sen huoneen ongelmista?
Mihin Saturnus tähtää näillä ongelmilla saanko kysyä?

Ongelmathan kuuluu ratkaista?
Eli siis, tunne-elämä esimerkiksi? Onko kyse siitä mitä saa rakkaudessa tehdä tai kokea tai olettaa? Vai että 5-huoneen Saturnus vaan huvikseen teettää k.o aihepiiriin vaikeutta, ja helppous on ihan muualla esim töissä? Neutraaleissa asioissa, joissa ei tunnetta? 
Jos Saturnus olisi radixillani esim huoneessa 2 tai 12, ihan muut asiat olisi hankalia. Esim kun on Jupiter kympissä, työ yleensä sujuu. Siis, viileä uraputki ihanteena, kun tunneasioista (suhde, lapsi) aina ongelma?? Kukkuu- 
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 08.06.2007 13:40:53 kirjoittanut ^Soul´s Adventure^ »
|
tallennettu
|
You become GRATITUDE for ALL that THE UNIVERSE provides. It becomes obvious to You that ALL OF THE UNIVERSE GIVES AND CONTINUES TO GIVE IN LOVING PERFECTION exactly what you ask for, because THE UNIVERSE LOVINGLY PROVIDES FOR YOU ALWAYS! BECOME LOVE!
|
|
|
|
Arkiviisu
Vieras
|
 |
« Vastaus #28 : 08.06.2007 13:40:57 » |
|
|
|
|
|
|
tallennettu
|
|
|
|
|
Arkiviisu
Vieras
|
 |
« Vastaus #29 : 08.06.2007 14:18:07 » |
|
tämä tieto  ja voisi tuo hymiö olla ylösalaisin - kuin TAROTKORTEISSA - joissakin  se numero neljä eli HIRTETTY - sehän on hieman samankaltainen kuin SATURNUKSEN symboli .... muutes....  ...lähdin sitten etsimään TAROT korttien tiedostoja ... ja hirtetty tässä ainakin saa symboolikseen NEPTUNUKSEN - ja SATURNUS on MAAILMA-WORLD kortti 21 symboleita..... yksi näkökulma SATURNUKSELLE tämäkin matka....  ...itselleni ainakin heräsi oikein T U L V A - esimerkiksi tuo Tarotkortti - hanged man JA sen symboli - T-RISTI..  ..joka itselläni on karttani kuviona ... etsivä löytää - kunhan ei mene liian kauaksi - ettei eksy aiheesta - sanoo tämä itselleen hyväntahtoisesti myhäillen....  Narrin Matka The Fool's Journey Suurten salaisuuksien kortit kuvaavat kollektiivisia elämän perustotuuksia, elämän kiertokulkua jaihmisen henkisen kehityksen tasoa. Jokainen kortti edustaa arkkityyppiä eli sisältää eräänlaisen universsalin opetuksen. Suurten salaisuuksien kortit voidaan nähdä kasvutarinana, jota kutsutaan Narrin Matkaksi. Narrin matka on metafora ihmisen elämän taipaleelle nuoruudesta vanhuuteen. Jokainen suurten salaisuuksien kortti symboloi yhtä tapahtumaa matkan varrella, kokemusta, jonka ihminen tarvitsee ymmärtääkseen itseään ja omaa minuuttaan. Nämä 22 symbolista kokemusta perustuvat kulloiseenkin korttiin liittyviin avainsanoihin. Narri (0) The Fool http://www.livingstonemusic.net/postersfiles/fool.gifhttp://www.gaiantarot.com/majors/fool.html ... todella hyvä tuo E T S I J Ä ...Aloitamme Narrista, joka on aloittamisen kortti. Narri asuu jokaisessa meissä aloittaessamme elämän taivalta. Hän on Narri vain, koska on yksinkertainen sielu; suuren matkan kynnyksellä hän on viattoman luottavainen ja tietämätön vaikeuksista ja kivusta, joita tulee matkan varrella kohtaamaan. Hän on lähdössä etsimään itseään, muttei tiedä vielä mitä löytää.
Matkan alussa narri on vastasyntynyt- avoin, spontaani ja innovatiivinen. Kortin hahmo syleilee maailmaa avoimin käsivarsin ja kulkee pystypäin. Hän on valmis kohtaamaan mitä tahansa elämä hänen tielleen kuljettaakin, mutta toisaalta hän on kulkemassa uhkarohkeasti kohti jyrkänteen reunaa. Hän on ilmiselvästi tietämätön vastoinkäymisistä joita hän joutuu kohtaamaan ja läksyistä, joita elämä hänelle opettaa. Hän on rohkea, jopa uhkarohkeuteen saakka.
Narri tavallaan on suurten salaisuuksien korttien ulkopuolella. Nolla on epätavallinen numero. Se on täsmälleen numerojärjestelmän keskellä, sijoitettu positiivisen ja negatiivisen rajalle. Syntyessään narri on keskellä hekilökohtaista universumiaan. Hän on vielä elämälle vieras; historian kirjoittamaton lehti, oudosti tyhjä (kuten numero 0) Toisaalta hän janoaa elämää, kulkea tiellään eteenpäin ja oppia, toisaalta hän kulkee väjäämättä kohti niitä usein raskaitakin oppiläksyjä, joita elämä hänelle opettaa. Tällainen uhkayritys voi vaikuttaa mielettömältä, mutta onko se sitä? Me jokainen lähdemme tälle tielle, halusimmepa tai emme. Narri tekee sen pelkäämättä, rohkeasti, avoimin mielin, antautuen elämälle.
Symboleita: koira ruusu keltainen ensimmäinen huoneHirtetty (12)Hanged Man http://www.gaiantarot.com/majors/hangedman.htmlPelottomasti Narri jatkaa eteenpäin. Hän on päättänyt toteuttaa visionsa, mutta hän huomaa että uuden elämän aloittaminen on vaikeampaa kuin hän luuli. Ennemmin tai myöhemmin hän saa kannettavaksi oman ristinsä- kokemuksen, joka tuntuu liian vaikealta ja tuskalliselta. Tämä kestämätön tilanne on mahdollisuus, sillä Narri on pakotettu pysähtymään ja luovuttamaan, antamaan periksi. Aluksi narri kokee menetyksen tuskaa ja tuntee hävinneensä. Hän luulee, että on uhrannut kaiken minkä eteen hän on taistellut. Mutta syvällä sisimmässään hän alkaa oivaltaa totuuden. Hän huomaa, että kun luopuu yrityksestä kontrolloida kaikkea asiat sujuvat juuri niin kuin niiden pitääkin.
Avaamalla sisimpänsä ja asettamalla itsensä haavoittuvaan asemaan, Narri löytää kuin ihmeen kaitta oman voimansa, oman sisimpänsä. Narri oppii ennemmin toimimaan yhteistyössä maailman kanssa, kuin pakottamalla sen omaan tahtoonsa. Yllättäen hän tunteekin suurta helpotusta ja iloa heittäytyessään elämän virtaan. Narri haluaisi viivytellä tässä hetkessä, vapaana pakosta ja paineista. Tosiasiassa hänen maailmansa on kääntynyt ylösalaisin. Narrista onkin tullut hirtetty, ensinäkemältä marttyyri mutta tarkemmin katsoessa rauhallinen ja seesteinen.
Symbolit: Ylösalaisin roikkuva mies Numero 4, jalat Sädekehä T-ristin mutoinen hirsipuu Punainen-sininen-keltainen Rauhallinen ilmeNeptunusMaailma 21 World http://www.gaiantarot.com/majors/world.htmlNarri astuu maailmaan, kuin se olisi hänelle täysin uusi. Nyt hänellä on täydellinen ymmärrys. Hän on yhdistänyt sirpaleisen minuutensa ja hänestä on tullut kokonainen. Näin hän on tavoittanut täysin uuden onnelliuuden ja täyttymyksen tunteen, joka kumpuaa hänen sisimmästään.
Nyt Narri kokee elämän täytenä ja tarkoituksellisena. Tulevaisuus on täynnä sanattomia lupauksia. Narrin sisin kutsuu häntä astumaan maailmaan ja toimimaan omalla paikallaan, korvaamattomana lenkkinä kaikkien elollisten muodostamassa verkostossa. Narri palvelee maailmaa jakamalla kykynsä, tietämyksensä ja lahjansa muiden kanssa ja onnistuu kaikessa mihin ryhtyy. Hän saa suurta tyydytystä tekemistään asioista, sillä hänen tekonsa kumpuavat sisäisestä varmuudesta ja hän vastaa sisimpänsä kutsuun. Otettuaan piilevät kykynsä käyttöön, Narri pytyy aikaan saamaan merkittäviä saavutuksia usealla eri alueella elämässään.
Symboleja:
Laakerinlehti soikio Neljä evankelistaa/neljä elementtiä Lannevaatteen spiraali Vihreä Sininen Oranssi ~Saturnuksen väri ( viime aikoina mulla ollut tämä O R A N S S I -väri ihan must-väri - vetää puoleensa kuin mehiläien hunajaa... ) Saturnus Loppujen lopuksi Narrin matka ei siis ollut lainkaan narrimainen. Rehellisyytensä ja pitkäjännitteisyytensä avulla hän löysi itsestään uudestaan lapsenomaisen spontaaniuden ja rohkeuden, jotka alun alkuaan kannustivat häntä matkalle omaan itseensä. Toisin kuin matkansa alussa, hän on nyt kuitenkin täysin tietoinen omasta paikastaan maailmassa. Ympyrä on siis sulkeutunut, mutta narrin kasvu ei lopu koskaan. Pian hän taas valmis aloittamaan uuden matkan, joka johtaa hänet yhä korkeammille tietoisuuden tasoille. Alkuperäinen englanninkielinen teksti: http://www.learntarot.com/journey.htm http://valkeakorppi.tripod.com/id1.html.... ja tuosta jo näkyykin alalaidasta "seuraava kirjoitus" - ja kyllä nyt oivallupyörä raksuttaa - sillä itselläni on Saturnus vitosessa - luovuuden huoneessa - ja siinä on eittämättä mun oppimisen juttuni eli - luova työ tekijäänsä ja kokijaansa kiittä - eli mikään väkisin tehty ei tuo millään saralla minulle nautintoa ja onnea ....  jään tätä kuulostelemaan.... 
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 08.06.2007 14:47:36 kirjoittanut Arkiviisu »
|
tallennettu
|
|
|
|
|