Sivuja: 1 ... 11 12 [13] 14 15 ... 23
  Tulostusversio  
Kirjoittaja Aihe: Unisymboleiden pieni ABC  (Luettu 1746515 kertaa)
0 jäsentä ja 2 vierasta katselee tätä aihetta.
Hiisitär
Moderaattori
Astroholisti
*****
Viestejä: 5238



Profiili
« Vastaus #180 : 26.05.2008 17:28:06 »

Krokotiili
Krokotiili unessa varoittaa piilotetusta vihasta. Joku lähelläsi antaa sinulle huonoja neuvoja ja yrittää saada sinut horjahtamaan huonoihin päätöksiin. Krokotiili voi olla myös Itsesi osa-alue ja kertoa sinun aggressiivisuudestasi ja purevasta asenteestasi. Tai ehkäpä se kertoo, että olet esittänyt joitakin tunteita, vertaa sanontaa "itkeä krokotiilin kyyneliä".
Jos krokotiili jahtaa tai puree sinua, lupaa uni pettymyksiä rakkaudessa ja bisneksissä.

Lohikäärme
Lohikäärme unessa kertoo, että sinulla on tapana päästää itsesi ajelehtimaan intohimosi mukaan. Tällainen tapa saattaa sinut mahdollisesti vaikeuksiin. Sinulta vaaditaan lisää itsekuria.
Itäisissä kulttuureissa lohikäärme nähdään henkisenä olentona joka symboloi onnea ja menestystä.
Jos olet unessa lohikäärme ja syökset tulta, kertoo se tavastasi yrittää saada tahtosi läpi vihasi keinoin.

tallennettu
Anamarie
Satunnainen astroilija
*
Viestejä: 24



Profiili
« Vastaus #181 : 29.05.2008 14:09:13 »

Osaisiko joku sanoa jotakin unesta jonka näin hiljattain?
Eräs hyvä miespuolinen ystäväni oli todella sairas, tapasin hänet yllättäen pimeässä huoneessa joka muistutti jonkinmoista "sotasairaalaa", jossa oli muitakin potilaita. Kasvot olivat laihtuneet rumasti eikä hän ollut oma itsensä. Sairaus saattoi olla sekä fyysinen että henkinen.
tallennettu
Hiisitär
Moderaattori
Astroholisti
*****
Viestejä: 5238



Profiili
« Vastaus #182 : 10.06.2008 11:24:03 »

Riikinkukko
Riikinkukko unessa edustaa kevättä, syntymää ja uutta kaswvua. Se on hyvä enne, symboloiden mainetta, suurta menestystä ja tyytyväisyyttä urallasi. Uni saattaa myös kertoa itsevarmuudestasi ja jopa ylimielisyydestäsi menestyksestäsi johtuen.


tallennettu
He|mi^
Astro-nauttija
****
Viestejä: 842



Profiili
« Vastaus #183 : 12.06.2008 16:28:45 »

tietääkö kukaan mitä tarkottaa lapsen syntymä unessa.?se oli hyvinn onnellinen.
tallennettu

Elämän tärkeimmät asiat näkee vain sydämellään.

http://www.namaste.fi/oivallus
Riitta
Astroholisti
*****
Viestejä: 2707



Profiili
« Vastaus #184 : 12.06.2008 20:21:13 »

Lapsen syntyma symbolisoi uusia alkuja ja ideoita, myos elaman uutta alkua.
Eli pelkastaan hyvaa.
tallennettu
MinttuMari
Kohtuuastroilija
**
Viestejä: 161


Profiili
« Vastaus #185 : 16.06.2008 12:29:46 »

Tälläisen unen näin viime yönä;
Unessani sisälle lensi kesy naakka tai joku muu vastaava musta lintu, joka ensin istui yhden tytön olkapäälle. Ajattelin, että toivottavasti ei lennä minun päälle ja samassa lensi minun olkapäälle ja alkoi vetää minua hiuksista (minulla oli poninhäntä) ja rupesi nokkimaan minua selkään ja heräsin siihen.
Samassa unessa näin myös kolikoiden laskemista (laskin etenkin pieniä sentin kolikoita), kylmiössä oli kurkkuja (yksi kurkku oli osittain huono ja heitin sen pois) ja appelsiineja. Sängyssäni oli unessa käpy peiton alla.
Mikähän merkitys tällä unella on?

 Cheesy
tallennettu
Hiisitär
Moderaattori
Astroholisti
*****
Viestejä: 5238



Profiili
« Vastaus #186 : 16.06.2008 13:21:26 »

Unesi linnusta tulee mieleen juuri lukemani "Hullun käsikirja", jossa kirjailija kertoo omasta Hullun tiestään, lyhyesti siis henkisestä Itsensä tiestä. Kirjailijalle tärkeitä Hullun eli korkeamman viisauden esikuvia ovat jokerit/narrit, jollainen on kuvattu tarotpakan Narrin kortissa. Hänen rakkaimmassa Jokeri-kortissaan Jokerin olkapäällä istuu korppi. Korppi symboloi sisäistä, vanhaa viisautta, joka kuiskii neuvoja ja ohjeita, jos siltä niitä kysyy. Unessa hiukset tulkitaan melkein aina henkisyyden symboliksi. Mitä intuitiosi/Korkeampi Minäsi yrittää sanoa sinulle niin epätoivoisesti, että joutuu riuhtomaan henkisyyttäsi ja hakkaamaan sinua nokallaan selkääsi? Onko selkäsi takana jokin juttu, joka odottaa vain huomaamista? Oletko kenties kävelemässä henkisesti tärkeän asian tai päätöksen ohi ihan vain tottumuksesta?
tallennettu
MinttuMari
Kohtuuastroilija
**
Viestejä: 161


Profiili
« Vastaus #187 : 16.06.2008 14:16:43 »

Voi, kun hoksaisi mikä juttu se olisi..  uglystupid2

Kiitos AthaMaarit Smiley
tallennettu
nikki
Astroholisti
*****
Viestejä: 6528


Profiili WWW
« Vastaus #188 : 16.06.2008 21:20:07 »

MinttuMari
minulle tuli unestasi ekana mieleen kuolinviesti,
(naakka kirkontornista,kylmiö kuin kalmisto,ja tuo käpy,siemenensä luovuttanut?,
peitettynä)
toisekseen se voisi olla varoitus/muistutus rajallisesta energiasta,
yhdistän hiukset elinvoimaan ja ne olivat jo nyt ponnarilla;
kohdennettu/valjastettu energia,
huono kurkku veke varastosta,elinvoima jäljelle,
selkä liittyy  leijona:aan,
kylmävarasto on nykyaikainen kellari,
unen aikaan tr  kuu skorpioni  askendentti:llasi?
tunnevarastosta mätä pois? (enää kuiva käpy peiton alla....)
ja huomioi tuleva energiaan liittyvä tr  mars leijona omalla kartallasi
tallennettu
MinttuMari
Kohtuuastroilija
**
Viestejä: 161


Profiili
« Vastaus #189 : 16.06.2008 22:25:26 »

Iik, toivottavasti uneni ei liity ainakaan jonkun kuolemaan, mutta olen minäkin jostain lukenut, että musta lintu tietää suruviestiä  Cry
tallennettu
aeiouyäö
Kanta-astroilija
***
Viestejä: 260



Profiili
« Vastaus #190 : 04.07.2008 21:19:49 »

No enpä minä niin tuohon Freudiin luottaisi, kun hänen selityksiensä mukaan kaikki liittyy jotenkin seksiin  idiot2
tallennettu

Aurinko-venus-yhtymä skorpionissa, 1.huone

Kuu Jousimiehessä, 2.huone

Mars-MC-yhtymä leijonassa

Merkurius-nousumerkki-yhtymä Vaa'assa
tuulispää
Kanta-astroilija
***
Viestejä: 265



Profiili
« Vastaus #191 : 05.07.2008 04:55:44 »

Huomenta..
kas kummaa kello vasta viisi,ja heräsin tosi pirteänä..ei tullut uni enää..
kirjoitan eräästä unesta jonka näin menneellä viikolla, ja koskaan ei ole käynyt minulle niin että vaikka heräsin unen puolessa välissä, ja kieriskelin hetken ennen uudelleen nukahtamista,niin uni jatkui mihin jäi ennen heräämistä..

Unessa olin täysin tuntemattomien ihmisten häissä.
Siinä huomasin kuitenkin että eräs tuttu mies 10v takaa kummallisesti rimpuili hääpaikan pihalla olevassa mattotelineessä,ja putosi loukaten kyynärpäänsä.

menin siihen häntä tervehtimään kysyen kävikö kuinka pahasti.
hän näytti kuinka kyynärpää on sijoiltaan, ja minä häntä patistin lääkäriin lähtemään,voisin viedä autollani.
Ei hän halunnut lähteä ennen kuin olisi syönyt, sillä melkoinen herkkupöytä oli noissa hääjuhlissa.

Jäimme sitten syömään, ja alkutarjoilut oli runsaita...kokoajan mitä parempia ruokia..ja jossakin vaiheessa tarjoilija keräsi lautaseni pois,vaikken ollut vielä kuin muutaman lusikallisen syönyt.
Sanoinkin etten ole vielä syönyt,jolloin hän osoitti selkänsätaakse tulevaa tarjoilijaa,jolla oli vieläkin herkullisempaa tuotavaa..

Sitten tuon hääjuhlan sulhanen tuli luokseni, ja antoi minulle kaksi lukkoa (sellaisia kuin päiväkirjassa)
Nuo lukot oli toisissa kiinni, ja huomasin hänen antaessa nuo lukot,että pienet kultaiset avaimet putosi.Ajattelinkin että täytyy muistaa ottaa ne avaimet sieltä maasta,ennen kuin ne häviää.
Sulhanen kertoi antaessaan lukot minulle, että on seuraavaksi minun vuoroni vihkiytyä...sen kyynärpään loukanneen kanssa.(ja nimen omaan hän puhui vihkiytymisestä)
Ihmettelin tuota vihkiytymistä ,sillä en todellakaan edes kunnolla tuntenut sitä miestä jonka kanssa pitäisi muka seuraavaksi vihille mennä..

tässä vaiheessa heräsin..
mietin sitä lukkojuttua, ja ajattelin että mun olisi siinä unessa pitänyt avata se oma lukkoni,jättää se avoimeksi..irrottaa se siitä toisesta..

uudelleen nukahdettuani olin häähumun jälkeisessä päivässä, ja joku kertoi, että niiden ruokailujen pääruoka se vasta olikin hyvää..
Olin lähtenyt viemään sitä kaveria lääkäriin, ja niin missannut sen pääruuan.
Ensin vähän harmitti mutta sitten ajattelin,että söin jo alkuruokaa mahan täyteen.
Sitten tää kaveri tuli jostakin siihen, ja kysyin miten kyynärpää jaksaa? Ihan hyvin, ei siinä ollut enää mitään.
Silloin sanoin hänelle, että avasin sen oman lukkoni(vaikka vain valveilla ollessa ajattelin että se pitää avata..mutta tää sekoittui uneen, joskin unessakin tiesin sen että valveilla avasin).
Hän otti taskustaan sen oman lukkonsa,ja katsoi sitä sanoen että ehkäpä hänkin sen avaa.
Sitten aloin taas syödä...karkkeja joita olin saanut sieltä hääjuhlista..
Siihen herätyskello herätti..

Näitä syömisjuhlaunia mulla on ollut paljon, aikaisemmin en päässyt syömään...nykyisin syön ja paljon,muttei maha täyty..

niin se syöminen mitäkö tarkoittanee..

Ei ihme että kiloja kertyy tähän fyysiseen kroppaan , kun yötkin syön..
 smitten
tallennettu

Aurinko Leijona
Nouseva Jousimies
Kuu Neitsyt
Merkurius Leijona
Venus Rapu
Mars Neitsyt
Keltainen Galaktinen Ihminen
aeiouyäö
Kanta-astroilija
***
Viestejä: 260



Profiili
« Vastaus #192 : 09.07.2008 18:30:02 »

Tulipas tälläinen mieleen, että kuinka pitkälle tulevaisuuteen uni ennustaa? Ennustaako tänään näkemäni uni esimerkiksi huomisen tapahtumia, vai tapahtumia esim.puolen vuoden sisällä? Smiley
tallennettu

Aurinko-venus-yhtymä skorpionissa, 1.huone

Kuu Jousimiehessä, 2.huone

Mars-MC-yhtymä leijonassa

Merkurius-nousumerkki-yhtymä Vaa'assa
Emelia
Moderaattori
Astroholisti
*****
Viestejä: 1760



Profiili WWW
« Vastaus #193 : 10.07.2008 20:11:37 »

Eiköhän uni "ennusta" yhtä kauas kuin sinun intuitiosikin... Eli kyse voi olla välähdyksenomaisesta oivalluksesta yössä siitä mikä on juuri nyt olennaista, tai unessa voit ennakoida kaukana tulevaisuudessa tapahtuviakin asioita.

Itse olen nähnyt unta että pisimpään tuntemani  lapsuudenystäväni voitti tietyn kultaisen lehden (olisiko ollut kotivinkki tai menaiset) juhlanumeron ja että olin hänelle vihainen siitä että hän sen sai, koska "minulla oli ollut tilaus vetämässä paljon kauemmin" - kaksi päivää myöhemmin hän soitti, että on menossa naimisiin.. Minulla ei ole vieläkään perhettä, heille on tulossa toinen lapsi.

Toisella kertaa kävi niin että näin tämän samaisen ystäväni äidistä jotain unta, en muista enää mitä, mutta tämänkin unen jälkeen pari päivää myöhemmin ystäväni soitti ja kertoi olevansa raskaana.. Tuota ilmoitusta osasin jo odottaa, kun arvasin että sellaisesta on kyse kun hänen äidistään (eli mummosta) näin unta.

Olen myös nähnyt unessa kuoleman, myöhemmin selvisi että kyseessä oli enoni, mutta tuon unen jälkeen ei  mitään tapahtunut kuukauteen. Mutta kuten sanottu, uni valmisti tulevaan tapahtumaan.

Itse uskoisin että meillä on yleensä tässä hetkessä tuntosarvet pystyssä ja unissa selvittelemme lähietäisyydellä olevia asioita, voimme unissa kollektiivisen tajunnan kautta vastaanottaa viestejä jo siinä vaiheessa kun niiden kertomista meille vasta ajatellaan , onkin sitten eri asia ilmeneekö tuo asia ja paljastetaanko se meille heti huomenna vai vasta puolen vuoden kuluttua.

Lisäksi uskon että meillä kaikilla on voimakas intuitio liittyen asioihin, jotka liittyvät juuri meihin itseemme - mutta on eri asia haluammeko uskoa intuitiotamme, jos se kertoo ikäviä asioita. 

Intuitiivisuus ilmenee myös muutoin kuin vain unissa, jos olet vastaanottava. Ja  joillekin asioille olemme herkempiä kuin toisille tai yhdessä tiettyjen kanssa ja heidän suhteensa olemme herkempiä asioille.
tallennettu

Hiisitär
Moderaattori
Astroholisti
*****
Viestejä: 5238



Profiili
« Vastaus #194 : 17.07.2008 16:23:06 »

Rotta
Rotat unessa edustavat epäilyiksen tunteita, syyllisyyttä ja/tai kateutta. Sinulla on ikäviä ajatuksia, jotka pidät sisälläsi ja ne jäytävät sinua. Uni saattaa kertoa myös jostakusta "rottamaisesta" ja luihusta ihmisestä.
Musta rotta unessa edustaa huijausta ja peiteltyä toimintaa.
Valkoinen rotta kertoo, että kun olet ahdingossa tai pulassa, saat apua odottamattomalta taholta.

tallennettu
Sivuja: 1 ... 11 12 [13] 14 15 ... 23
  Tulostusversio  
 
Siirry: