Näytä kirjoitukset
Sivuja: [1]
1  Muita keskusteluaiheita / Kirja- ja linkkivinkit / Vs: Jumalattaren aika - naisen kolmas ikä; Shinoda Bolen, Joan : 10.07.2007 22:34:27
Tervehdys,

Ihana kirja, olen lukenut suunnilleen puoleen väliin ja tunnen löytäväni jokaisesta jotain itseäni koskien...Ehkäpä, kun olen lukenut kirjan loppuun ja sulattelun jälkeen kun sitä selailen, voipi olla, että selviää, mihinkä oikein samaistun tai mikä minussa on tulossa esiin.  Jännittävää matkaa tämä on!
Suositeltavaa luettavaa ja ihan oikein, myös nuoremmille kuin "kolmatta aikakauttaan" kokeville  Wink
t. Usva
2  Muita keskusteluaiheita / Kirja- ja linkkivinkit / Vs: Pyhin kirja : 26.07.2006 09:40:18
Tervehdys Golden Sphinx.  Olen lukenut monta David Icke'n kirjoittamaa kirjaa (kaikki englanniksi) ja niissä hän valottaa eri uskontojen syntyä hyvinkin radikaalisella tavalla ja että kaikki on tietyllä tavalla "harhaa" - mm. kirjat nimeltään "Tales from the Time Loop" ja "The Biggest Secret" ovat tajunnan räjäyttäviä!
3  Muita keskusteluaiheita / Vaihtoehtohoidot / Re: HOMEOPAATTISIA VALMISTEITA JA NIIDEN KÄYTTÖVINKKEJÄ : 04.01.2006 10:33:39
Ani, homeopatia auttaa myös kroonisiin vaivoihin.  Silloin on parasta, että käyt ensin homeopaatin luona, jolloin varmistuu oma henkilökohtainen ja juuri sinulle sopiva valmiste.  Ensimmäinen käynti kestää yleensä parisen tuntia, sillä siinä tehdään perusteellinen haastattelu ja kartoitus sukusi sekä itsesi sairauksista.  Verenpaine on oire jostakin ei itse sairaus.
Käypä vaikka sivuilla www.homeopaatit.org  tai www.homeopaatit.net  niin löydät sieltä enemmän tietoa sekä myös tietoa laillistetuista homeopaateista.
Keho reagoi paremmin luontaisiin valmisteisiin kuin keinotekoisiin ja paraneminen on syvempää.

Tsemppiä itsesi hoitamiseen!
4  Tervetuloa, aloita täältä. Myös ohjeet ja ongelmien ratkaisut! / Uudet käyttäjät / Re: oinas, nouseva jellona : 29.12.2005 10:28:26
Huomenta kaikille tänä torstaina.  Täällä myös oinas, nousu leijona ja kuu neitsyessä.  Eikä ollenkaan vaikea tapaus...kunhan ikää on tarpeeksi karttunut ja särmiä hiottu.  Mutta lämpöä riittää sitäkin enemmän ja energiaa vaikka muille jakaa!
5  Muita keskusteluaiheita / Henkimaailman ilmiöitä / Re: Kirkkoon kuuluminen/ ei kuuluminen : 15.12.2005 16:57:50
Tervehdys,

Aikoinani kuuluin minäkin ev.lut.kirkkoon vauvana saamani kasteen vuoksi. Kun molemmat tyttäreni kävivät riparin, ajattelin, että sen jälkeen eroan kirkosta.  Mutta sain tämän tehtyä vasta tänä syksynä.  Enkä ole katunut.  Kirkko ei vain enää ole mun juttu.  Siellä ei ole mitään mitä tarvitsen.  Meditoin ja hiljennyn siellä missä mahdollista, siihen en kirkkoa tarvitse ja kun hautaaminenkin maksaa yhtä paljon riippumatta siitä kuulutko kirkkoon vai ei, päätös oli helppo.
6  Tervetuloa, aloita täältä. Myös ohjeet ja ongelmien ratkaisut! / Uudet käyttäjät / Re: Oinaspelkoinen vesimies! : 28.10.2005 12:30:25
Tervehdys oinaspelkoinen vesimies.

Itse olen oinas, nousultani leijona ja kuultani neitsyt.  Haluan, toivon ja jopa vaadin paljon hellyyttä, jota myös runsaasti rakkailleni jakelen.   smitten

Mutta jotkut oinasmiehet ovat hyvin suoria kaikessa, sanoisin jopa, että he jättävät väliin kaikenlaiset hellyydet, joita pitävät "naisellisina hömpötyksinä".  Oinasmies ei ole helppo - hän on oman tiensä kulkija. Myöskin silloin kun noususta ja kuusta löytyy helliä taivaankappaleita.
Omasta kokemuksestani olen huomannut vetäväni puoleeni juuri sellaisia ihmisiä, joilta minun tulee oppia paljon peloistani. Juuri nämä ihmiset nostavat pelot esiin, joita joudun käsittelemään - halusin tai en.  Ja kun olen ne käsitellyt, nämä samat pelot eivät enää vaivaa  Smiley  eli sinun ei tarvitse enää sitten kohdata samanlaisia ihmisiä ja olo on helpottunut.

Tutki itseäsi, mitä pelkoja nämä tietyt merkit herättävät ja  juuri ne pelot nyt ovat niitä mitä itsessäsi on kyse käsiteltäväksi.

Tsemppiä tiellesi!

Usva
7  Astro special / Yleistä / Re: Mistä nimimerkkisi on peräisin? : 27.10.2005 15:33:36
Kun kirjauduin uudestaan tänne, valitsin nimimerkin, joka nousi esiin tajunnastani eli Usva. Tämän voisin sanoa kuvastavan ehkäpä sitä välitilaa, jossa tietoisuuteni on tällä hetkellä.  Olen "sukeltanut" usvaan, olen suojassa, mutta ihan hilkulla pääsemässä johonkin uuteen.

Hauska  Wink lukea muiden nimimerkkien taustoja!  oinas

t. Usva
8  Muita keskusteluaiheita / Muita kokemuksia / Re: Viestintuoja : 25.10.2005 12:50:44
Omasta viestintuojastani juttu viime sunnuntailta.  Olen ihmetellyt omaa tuntemustani ja suhtaumista rahaan - sitä kun ei tunnu riittävän, vaikka en tuhlaakaan. Ystäväni kysyi, millainen oli vanhempieni suhtautuminen rahaan. Kyyneleet nousivat silmiini ja muistin, että isäni olisi halunnut kuluttaa rahaa enemmän ja äiti puolestaan pihisteli. Kuitenkin meillä oli asunto-osakkeet, teimme ulkomaanmatkoja ja jne. Lapsena omaksuin siis äitini huolen rahan riittävyydestä tai sen riittämättömyydestä ja nyt ystäväni avasi silmäni. Wow mikä helpotus kun tämä "riittämättömyys" paljastui ja pystyin näkemään mistä oma suhtautumiseni oli kotoisin.

Usva
Sivuja: [1]