Sivuja: 1 ... 255 256 [257] 258 259 ... 261
  Tulostusversio  
Kirjoittaja Aihe: Kerroppas unesi tänne.  (Luettu 3129723 kertaa)
0 jäsentä ja 4 vierasta katselee tätä aihetta.
Kyllikki6
Kanta-astroilija
***
Viestejä: 459



Profiili
« Vastaus #3840 : 19.10.2018 09:11:52 »

Jessus! Istuin unessani sohvalla, mahaa vähän vihloi ja sitten vaan tuntui, et on pakko ponnistaa.. no joo, sieltähän syntyi suht kivuttomasti vauva ja peittelin sen viereeni, miettien mitä teen napanuoralle  Shocked Jotenkin tuntuu, ettei tämä edes ollut ainoa synnytys viimeyönä tai sitten uni vaan toistui jostain syystä  Huh
tallennettu
Kati
Satunnainen astroilija
*
Viestejä: 45


Profiili
« Vastaus #3841 : 21.10.2018 04:28:32 »

Huhhuh! Olipas uni. Vielä 10min jälkeen sydän jyskyttää. Laitan tänne jos joku kommentoisi. Nimittäin uni ei taida tänä yönä ihan heti tulla.

Lähdin kesäiltana ulos metsään kävelemään koiran kanssa. Illma oli kaunis ja nautin kävelystä. Yhtäkkiä kuulin ääniä ja pysähdyin. Näin ihan lähellä ilveksen ja se tassullaan leikitteli lampaan (ajattelin että se on kauris, mutta se enemmänkin näytti lampaalta) kanssa. Piilouduin puunrungon taakse ja katselin näytelmää varovasti se takaa yrittäen olla ihan hiljaa. Samalla paikalle tupsahti myös kaksi ilveksen pentua. Eläinten ja minun oikealla puolella oli alaspäin viettävä rinne.Saalis katosi yhtäkkiä ja ilvekset alkoivat lähestyä minua. Ne eivät aluksi huomanneet minua ja lähestyivät verkkaisesti ja rentoina.

Kun ne olivat liian lähellä, astuin puun takaa esiin ja aloin metelöidä ja näyttää madollisimman isolta, jotta ne säikähtäisivät ja vaihtaisivat suuntaa. Ilvekset jatkoivat hetken lähestymistään, mutta sitten paikalle ryntäsi kaksi karhua vasemmalta ja Ilvekset pakenivat rinnettä alas karhut perässään.

Uskaltauduin lähestyä rinteen reunaa ja paikalle saapui karhujen jäljessä vielä vahempi mies metsästysaseen kanssa. Hänellä oli päässään stetsonityyppinen hattu ja hän pureskeli hammastikkua suussaan. Olemus oli erittäin rauhallinen ja hän totesi että tämä on ihan tavallista.

Katsoin alas eläinten perään ja näin alhaalla pienen kylän tapaisen. Yhdellä pihalla karhu huitais kettingissä olevaa mustaa koiraa tassulla niin, että se lensi ilmaan jäi hengettömänä maahan. Katsoin myös oikealle puolelle alas, sillä sieltäkin kuului kova meteli ja  siellä ratsastaja yritti hevosen selässä saada pillastuneen ratsunsa rauhoittumaan aitauksessa. Katseeni palasi takaisin oikealle ja näin kuinka karhu pakeni jo kaukana ja hävisi näkyvistä. Muita eläimiä ei enää näkynyt.  Tähän kohtaan sitten heräsin erittäin kiihtyneenä.


tallennettu
Kyllikki6
Kanta-astroilija
***
Viestejä: 459



Profiili
« Vastaus #3842 : 01.11.2018 12:38:59 »

Hui.. multa lähti viimeyön unessa melkein kaikki alahampaat, vielä jotenkin hullusti, että ne tuli yhdessä köntissä (leukaluun kera?)  idiot2 Mitä ihmettä?
tallennettu
nikki
Astroholisti
*****
Viestejä: 6520


Profiili WWW
« Vastaus #3843 : 11.11.2018 12:09:19 »

Olin synnytyslaitoksella ja kyselin vauvani perään
(uutisissa oli eilen keisarinleikkauksista ja synnytyspelosta juttua)
ja hänet tuotiin minulle. Pulska tyttövauva.
Huolestuin, mahtaako minulta tulla maitoa,
mutta sitten imetin häntä ja muistin tuon saman onnentunteen kuin oikean tyttären synnyttyä.
Samoin ajattelin, että nyt meillä on ystävän kanssa samanikäiset vauvat,
yhteistä arkea,
ja sitten mietin, että onks tää oikeesti totta, enhän minä voi enää saada vauvoja.
Olennaista unessa oli vauvan nimi,
jota minulta unessa kysyttiin,
ja sanoin sen olevan Adalmiina.
Ja että se alku, Ada tulee minun mummolta.

Että Topeliuksen satua sitten lukemaan..niinkös?
tallennettu
Varjotar
Astroholisti
*****
Viestejä: 1259


Starchild


Profiili
« Vastaus #3844 : 13.11.2018 08:03:12 »

Tässä uneksittu kovasti kaikesta, mutta osa jäänyt vailla vastauksia.
Viimeisin uni oli musta katsomassa jäällä vetoa suorittavaa frendiä, mutta en saanut kiinni. Olin paikalla mutten voinut puhua enkä koskettaa.
tallennettu

Kuuntele tuulta.
johanna
Kohtuuastroilija
**
Viestejä: 86


Profiili
« Vastaus #3845 : 19.12.2018 09:22:50 »

Viime yönä näin hyvin selkeän unen siitä, että ystäväni talossa alkoi tulipalo. Talossa oli kaksi kerrosta. Huomasin palon alkamisen ensimmäisenä. Kysyin, että "missä peitto on, jotta voin sammuttaa alkaneen palon?" Ei löytynyt. Toisessakin kohdassa alkoi palaa. Olisin halunnut mennä yläkertaan hakemaan tavarani, mutta tuli levisi ylhäältä pitkin portaita alas. Kahmaisin läjän pienen lapsen vaatteita (omat lapseni jo aikuisia) alakerrasta mukaani.
Itketti unessa. Heräsin unen jälkeen niin, että kyyneleitä oli poskillani.

Haluaisiko joku tulkita smitten
tallennettu
nikki
Astroholisti
*****
Viestejä: 6520


Profiili WWW
« Vastaus #3846 : 27.12.2018 12:25:07 »

july11
Et voi auttaa tai antaa neuvoja ystävällesi, vaikka niin haluaisitkin,
tai toisinpäin, jos ystäväsi edustaa sulle neuvonantajaa ja koska se oli sinun unesi.
(huomasit palon, yläkerta ja sinun tavarasi jäivät sinne)
Haluat silti säilyttää ystävyyden, tai muistot,tuhosta tai muutoksesta huolimatta,
ehkä hän on lapsuuden ystäväsi
(lapsen vaatteet mukaan)
tai
ehkä teidän ystävyytenne tarvitsee tulen puhdistavaa energiaa?
tallennettu
Kyllikki6
Kanta-astroilija
***
Viestejä: 459



Profiili
« Vastaus #3847 : 31.12.2018 19:05:27 »

Näin viimeyönä unta, et jossain kuistilla oli kolme kissanpentua, kaikki sekavärisiä. Yksi oli joutunut myyrän ruokalistalle, ilmeisesti kuitenkin selviten siitä säikähdyksellä. Jotenkin en ollut kovin innoissani, kun tulin ulos, ne rääkyi hädissään ja jäin jotenkin taka-alalle katselemaan.. tahtoo sanoa mitä?
tallennettu
veera81
Satunnainen astroilija
*
Viestejä: 31


Profiili
« Vastaus #3848 : 05.01.2019 20:04:59 »

En tiedä lasketaanko tätä uneksi mutta... Olen töitä tehnyt lähihoitajana kohta vuoden ja työpaikallani oli miesasukas, jota kävin säännöllisesti tervehtimässä, kunnes säännöllinen vierailuni jostain kumman syystä jäi. Hänen kirkas ja onnellinen ilme kasvoilla jäi joka kerralla mieleeni, kun halasin ja jututin hetken.

Mies kuoli kesällä ja kotona sytytin kynttilän parvekkeella olevaan lyhtyyn palamaan ja ajattelin häntä ja pyysin antamaan joskus sopivaan saumaan minulle merkin, että kaikki on hyvin. Eräänä yönä ollessani töissä, laitoin silmäni kiinni hetkeksi.meni parisen minuuttia, kunnes havahduin siihen että joku kutsui minua nimeltä sanoen 'Veera'. Näin epämääräisen hahmon joka kovasti muistutti tätä edesmennyttä miesasukasta.

Olin täysin hereillä vaikka pidin silmiä kiinni. Se oli unenomainen niinkuin unessa aina nähdään jotain hahmoja ja jutellaan niinkuin unessa tapana on niin samoin kuulin nimeni sanottavan. Voiko olla tosiaan, että tämä mies kävi luonani tuona yönä töissä ollessani.

Vaikuttaisi loogiselle, koska elossa ollessaan mies asui kerrosta alempana.
tallennettu
johanna
Kohtuuastroilija
**
Viestejä: 86


Profiili
« Vastaus #3849 : 06.01.2019 11:25:38 »

july11
Et voi auttaa tai antaa neuvoja ystävällesi, vaikka niin haluaisitkin,
tai toisinpäin, jos ystäväsi edustaa sulle neuvonantajaa ja koska se oli sinun unesi.
(huomasit palon, yläkerta ja sinun tavarasi jäivät sinne)
Haluat silti säilyttää ystävyyden, tai muistot,tuhosta tai muutoksesta huolimatta,
ehkä hän on lapsuuden ystäväsi
(lapsen vaatteet mukaan)
tai
ehkä teidän ystävyytenne tarvitsee tulen puhdistavaa energiaa?

Upeaa tulkintaa! Kiitos <3
Huh, ihan sanattomaksi vetää oma alitajunta ja sen työskentely unen aikana. Mulla on juurikin tukitsemasi tilanne "päällä". Ollut jo 2,5v.
tallennettu
Varjotar
Astroholisti
*****
Viestejä: 1259


Starchild


Profiili
« Vastaus #3850 : 14.01.2019 10:45:49 »

Taas viimeaikoina nähny deluusioita,joissa herään ettimään jotain mun asunnon seinille kuuluvia lippuja, joita ei todellisuudessa ole täällä eikä edellisessäkää asunnossa koskaan ollut.
Joskus ne esiintyy selvinä, yleensä vain selvinä mustina lippujen muotoina ilman kuvia ja tarkempaa tarkoitusta.
tallennettu

Kuuntele tuulta.
Kyllikki6
Kanta-astroilija
***
Viestejä: 459



Profiili
« Vastaus #3851 : 14.01.2019 17:22:42 »

Näin aamuyöstä unta, että oli aivan älytön tuuli.. jollei ihan trombi. Pysyin kuitenkin sen puhureista huolimatta tiukasti jalat maassa, mutta kaikkea muuta kyllä katosi.. ihmettelin vaan tyhjää tonttia, kun olisin mennyt kauppaan  Cheesy
tallennettu
Kyllikki6
Kanta-astroilija
***
Viestejä: 459



Profiili
« Vastaus #3852 : 21.01.2019 14:36:02 »

Täysikuu piti huolen siitä, että unet jäivät vähäisiksi, mutta sitäkin hmmm... omituisemmiksi. Edesmennyt isäni tupsahti taas kylään, asuimme jossain uudehkossa avarassa asunnossa ja hän totesi hetken päästä, että on mentävä vessaan. En tiedä toistuiko tuo sama kohta unessa koko ajan, mutta hän kävi vähän väliä p#skalla vessassa ja kohta taas uudestaan, kuin ei olisi käynyt aikoihin. Mielestäni vessoja oli useampia ja ainakin yhdessä oli sellainen pienempi lasten pytty, johon vein muutamakuisen poikavauvan.. vaikee arvata, kakalle. Itsekin ihmettelin unessa, että miten tuo ylipäätään pystyy olemaan tuossa pytyllä, mutta siinäpä tuuttasi  2funny
tallennettu
Anttu
Satunnainen astroilija
*
Viestejä: 3


Profiili
« Vastaus #3853 : 22.01.2019 02:46:19 »

Näin unta jossa minun piti päästä talon katolta hyppäämällä toisen talon katolle, talot olivat korkeita kerrostaloja ja alas oli pitkä pudotus. Minulla oli ongelmia päästä tuolle toiselle katolle ja pelkäsin putoavani alas mutta lopulta onnistuin! Sitten heräsin Smiley

tallennettu
Varjotar
Astroholisti
*****
Viestejä: 1259


Starchild


Profiili
« Vastaus #3854 : 22.01.2019 08:56:55 »

Olin tuttujen kanssa joen rannalla ( ranta multaista nurmea) ja joki virtaavainen, samean vihreä.Siinä kuitenkin uitiin paljon, yläjuoksulta alas ja takaisin  rantaa pitkin. Hyppäsin jokeen ( tiedettiin ennestään olevan vaarallinen paikka sillä sisälsi aikoinaan paljon ties mitä romua sinne dumpattaneen) ja teloin sormeni johonkin rautaan. Muut uijat kommentoivat sitä sitten arkipäiväisesti, että siellä sitä on, pitää olla varovainen.
Uin sitten vaivatta alajuoksun laiturille jossa tutut ( komeat miehet) teippasivat valuvan käteni ja sain haasteen juosta takaisin yläjuoksun laiturille ja hypätä uudestaan. Maassa oli ties mitä legopalikoita joita emmin, mutta juoksin kuitenkin hyvin, epäröimättä ja nopeasti ( joskaan en niin nopeasti kuin haastajani).

Unesta jäi mieleen liikkumisen vaivattomuus, keveys, nopeus ja rasituksettomuus. Myöskään kylmäksikään varoiteltu joen vesi ei miltään tuntunut mutta tietysti joen romut veden alla saivat epäröimään ihan mihin sattuu loikkimista.
tallennettu

Kuuntele tuulta.
Sivuja: 1 ... 255 256 [257] 258 259 ... 261
  Tulostusversio  
 
Siirry: