johanna
Kohtuuastroilija
 
Viestejä: 86
|
 |
« Vastaus #3435 : 01.07.2015 08:59:13 » |
|
Kirjoittelen edelleen uniani muistiin ja juttelen unista usein tyttäreni kanssa. Välillä tuntuu siltä, ettei hän edes jaksa kuunnella, kun niistä höpötän :  Kunnes, hän eräänä päivänä tokaisi, että "Äiti, sun unet on kyllä kehittyneet tässä matkan varrella!" Eli on hänelle sittenkin jotain jäänyt mieleen  Asiaan...Näin pari yötä sitten hyvin voimaannuttavan/voimakkaan unen, jossa olin Japanissa ja ihailin aivan uskomattoman henkeäsalpaavaa ja kaunista maisemaa ikkunasta. Meri, taivas ja luonto siinä ympärillä näyttivät todella kauniin vaaleanpunaiselta. Katselin tätä upeaa näkyä japanilaisen pitkän miehen kanssa, joka seisoi vasemmalla puolellani. Aloin itkeä, koska näky oli vaan niin upea, ettei mitään rajaa 
|
|
|
tallennettu
|
|
|
|
t.touhula
|
 |
« Vastaus #3436 : 01.07.2015 17:15:00 » |
|
Josko tähän saisi avausta...
Olin jossain kylillä ja tekemässä lähempää tuttavuutta erään miehen kanssa, jota en fyysisesti tiedä tuntevani, mutta jonka olemassa olosta tiedän. Se meni nopeasti fyysiseksi ja tuota pikaa hän makasi jossain oven suussa reporankana. Minä nostin kytkintä, pukeuduin ja livahdin tieheni, kun tuon miehen veli, jonka paremmin tunnen, yhytti minut ja vei omiin "käyttötarkoituksiin", joita veli virottuaan häiritsi. Eniten jäi kuitenkin häiritsemään se, että suutelin molempia alaspäin, vaikka ovat minua pidempiä todellisuudessa.
Sen verran olen katsellut uniesi kehitystä, että tästä ei voi kuin iloita! Uskallat imeä itseesi toimeenpanevaa voimaa silloin kun se on tarjolla. Tämä uni kertoo varsin osuvasti minäsi kehityksestä. Vihdoin olet siten vahva, että unessakin katsot toisia alaspäin. Unet ovat täynnään symboleita. Tässä kerrotaan, kuinka et ole enää altakatsoja, vaan määräät itse elämästäsi ja tekemisistäsi. Bravo!!!  : Kiitos t.touhula  Tuli juhannuksena "pyyntö" pitää viikon ajan unipäiväkirjaa ja tuon unen jälkeen en ole muistanut unistani mitään, vaikka tiedän niitä nähneeni. No, ehkä asia tuli selväksi näillä unilla  Tai sitten ei, vannomatta paras  Olin aloittanut opiskelun jossain ja hommannut tilavan asunnon, johon olin ottanut kämppikseksi jonkun tytön. Hän kuitenkin pisti heti tilaisuuden tullen ranttaliksi ja sain häätää hänet pikaisesti. Hän jäi pakkaamaan kamojaan, minä lähdin jonkun miehen luo ja epäilin, että tyttö pistää paikat remonttiin, ellen mene vahtimaan. Kun pääsin perille, tyttö tuli hymyillen roskapussin kanssa vastaan ja otin sen häneltä pahaa aavistaen. Pussista lehahti heti keltainen lintu siivilleen ja hetken mylläämisen jälkeen myös punainen ja olin aivan raivona tytölle, lähdin puhelin kädessä soittamaan, mutten tiennyt olisinko soittanut poliisille vai mihin. Mies tuli rauhoittelemaan ja tyttö ilmeisesti katosi, linnut lentelivät ympärilläni ja samassa muuttuivat pieneksi pojaksi, aivan vauvaksi, jota kohtaan tunsin valtavaa rakkautta ja aloin heti hoitaa ja huolehtia. Opiskelut jäi Viimeisimpien tänne kirjoittamiesi unien toisintoa. Keltainen kertoo itsetunnostasi, punainen fyysisestä vahvuudesta, pieni poika samaa kuin aikuinen mieskin aiemmissa unissasi. Eli, kun uskalsit aloittaa uuden luvun elämässäsi - ottaa oma päätösvaltasi omaan käyttöösi ja tarttua töihin elämäsi järjestämiseksi oman mielesi mukaan, alkoi unikin muuttaa kaiken - symbolinsa. Pieni poika kertoo uusien asioitten / uuden alun olevan käsillä. Tartupa siis elämääsi oikein kaksin käsin ja lakkaa kokonaan kuuntelemasta toisten näkemyksiä sinun elämääsi nähden. Katsos: jos jätät tarpeelliset virheetkin tekemättä, olet ikuisesti toisten päätösten varassa. = Et sinä tyhmä ole. Muista se! No. Okei! Kyllä mielelläni rohkaisen sinua. Matkasi on ollut hieno!
|
|
« Viimeksi muokattu: 01.07.2015 17:16:41 kirjoittanut t.touhula »
|
tallennettu
|
Vapaus - mikä ihana sana!
|
|
|
body electric
|
 |
« Vastaus #3437 : 03.07.2015 17:41:12 » |
|
En varmana kerro
|
|
|
tallennettu
|
.
|
|
|
Ritsa
|
 |
« Vastaus #3438 : 09.07.2015 14:30:11 » |
|
Ömm.. eikös unia käytetä ihan vain ihmisen alitajunnan viestien tulkitsemiseen? Sen kaiken massan, mitä päivän ja elämän aikana sinne tallentuu tietoisen mielen ohittamiin asioihin. Ei siihen mitään epämääräisiä olentoja tarvita, ellei halua. Eli se olento on ihminen itse, jota sitten tietoisesti sama ihminen koittaa tulkita ja saada muilta myös näkökulmia, joiden ei tarvitse olla mitään ehdottomia totuuksia. Harmitonta tai siis kehittävää itsetutkiskelua kai sen on tarkoitus olla. Sama pätee astrologiaan jossain määrin.
|
|
|
tallennettu
|
|
|
|
minsa
|
 |
« Vastaus #3439 : 09.07.2015 21:24:26 » |
|
Mitä on ajattelu, energiaa, mistä se tulee ? Sitä onkin sitten yhtä vaikea selittää kuin alitajunnan tuottamaa unta mutta onko sillä merkitystä kun uniahan täällä tulkitaan ei sitä mistä se tulee : 
|
|
|
tallennettu
|
|
|
|
Kyllikki6
|
 |
« Vastaus #3440 : 10.07.2015 17:53:40 » |
|
Vetiset unet kummastuttaa. Joku yö olin ajelevinani tämän kotikaupunkini laitamilla, jossa vesistö oli muokannut maisemat uuteen uskoon (todellisuudessa täällä on vain yksi joki/puro) ja isoimman rapakon ylitykseen oli lautta/lossi. Viime yönä naureskelin parvekkeellani, kun tuota pääkatua pitkin souteli joku (edelleen unessa) Alanko rakentamaan arkkia? Vai tuleeko vain itku pitkästä ilosta ja pieru pitkään nauramisesta? 
|
|
|
tallennettu
|
|
|
|
Ritsa
|
 |
« Vastaus #3441 : 10.07.2015 18:51:33 » |
|
Vesi liitetään muun muassa tunteisiin ja alitajuntaan. Lähtisin itse sitä kautta pähkäilemään asiaa. Että mitä nuo muut symbolit voisivat merkitä ja minkälaisia unen aikana tulleet tuntemukset ovat olleet. Tähän tyyliin esimerkiksi: tunne-elämäsi ja ehkä myötätuntosi on muuttunut, mutta näet, että sen laajentumisestakin selviää ja voi löytää jopa huumoria. Tai näet miten tunteiden muuttuminen voi vaikuttaa kokemaasi ympäristöön. Taikka niin, että vaikka näet pelottavan ja tuntemattoman tilanteen, niin pysyt kuitenkin itse tunteiden yläpuolella, silti ne kokien, mutta tasapainoisemmalla tavalla kuin pelon kautta.
|
|
« Viimeksi muokattu: 10.07.2015 18:54:39 kirjoittanut Ritsa »
|
tallennettu
|
|
|
|
minsa
|
 |
« Vastaus #3442 : 11.07.2015 22:48:10 » |
|
Vetiset unet kummastuttaa. Joku yö olin ajelevinani tämän kotikaupunkini laitamilla, jossa vesistö oli muokannut maisemat uuteen uskoon (todellisuudessa täällä on vain yksi joki/puro) ja isoimman rapakon ylitykseen oli lautta/lossi. Viime yönä naureskelin parvekkeellani, kun tuota pääkatua pitkin souteli joku (edelleen unessa) Alanko rakentamaan arkkia? Vai tuleeko vain itku pitkästä ilosta ja pieru pitkään nauramisesta?  Jos ajatellaan, että vesi kuvaa omaa tunnepuolta johon pitäisi sukeltaa löytääkseen vastauksen mikä horjuttaa omaa tasapainoa / mieltä viime päivinä ennen unen näkemistä ? Ihmiset unessa kuvastaa omia luonteenpiirteitä niin jos oli rauhallinen niin voisko olla niin, että olet kuitenkin tasapainossa koska uni ei nostanut pelkoja pintaan eli ollut uhkaavan oloinen.. ken tietää mutta uni vaikutti positiiviselta ja vastaus johonkin miettimääsi tunnepuolen asiaan löytyy sisältäsi. Tuolta tuo uni minusta vaikuttaa mutta mikä kolahtaa vastauksista sinulle, on lähinnä varmaan sitä koska vastaus löytyy omasta tunnepuolestasi tuon unenkin perusteella..
|
|
|
tallennettu
|
|
|
|
Lemmikki
Kohtuuastroilija
 
Viestejä: 137
|
 |
« Vastaus #3443 : 15.07.2015 20:06:51 » |
|
Pitää kysyä, kun äitini oli nähnyt unen, että hän yhdessä isäni ( jo edesmennyt) etsi heidän kuolleen poikansa hautaa. Hautausmaalle oli menossa hyvin pitkä mustiin pukeutunut joukko. Isäni ja äitini etsivät veljeni hautaa mutteivat sitä löytäneet. Väkeä oli paljon liikkeellä hautausmaalla. Olivat jo menossa pois hautausmaalta ja sitten ymmärsivät etsineensä sitä kävelytien väärältä puolelta. Veljeni kuoli noin vuosi ennen syntymääni ja on ollut perheen puheissa aina mukana, ei ole unohdettu. Äiti pelkää, että olisi viesti hänen omasta kuolemastaan. Yritin nähdä positiivisesti mutten oikein osannut. Ehkä joku viisas täällä osaa? Kiitän jo etukäteen 
|
|
|
tallennettu
|
Aurinko vesimiehessä/1. huoneessa Nouseva jousimies, Deskendentti Kaksoset Keskitaivas Skorpioni, Keskiyö Härkä Kuu Jousimies/1. huone Merkurius Kauriissa/1. huoneessa Mars Oinaassa/3. huoneessa Venus Kauriissa/1. huoneessa Chiron Vesimiehessä Noususolmu Skorpionissa, Laskusolmu Härässä
|
|
|
SSMoonSS
|
 |
« Vastaus #3444 : 17.07.2015 11:12:36 » |
|
Pakko on tänne laittaa pari yötä sitten näkemäni uni ku oli niin outo ja kummallinen  ; Olin nykyisen poikaystäväni ja parin itselleni tuntemattoman tytön kanssa, jollain retkellä. Meitä oli siis kolme tyttöä ja yksi poika ryhmässämme. Muistan, että olimme sellaisella huvipurren (pieni) kokoisella veneellä jossain trooppisilla merillä seikkailemassa ja välillä muistan katselleeni meren pintaa laivan kannelta, mutta välillä muistan katselleeni meren pintaa taivaasta päin. Meri oli hyvin kirkasta ja näin siellä mustekalan lonkerot, jonka jälkeen kuvajainen vaihtui takas laivankannelle. Seuraavassa hetkessä muista olleeni ryhmäni kanssa jossain koulun tapaisessa paikassa täällä tropiikissa. Siellä sitten huomioni kiinnittyi outoihin koppakuoriaisiin ikkunalla ja heitin niihin muistaakseni kiven ja sen osuessa niihin ne alkoivat liikkua ja lisääntyä. Sanoin poikaystävälleni, että meidän varmaa täytyy lähteä täältä ja osoitin koppakuoriaisia, jotka vaan lisääntyivät. Menimme toiseen huoneeseen, jossa oli myös näitä koppakuoriaisia ja yksi porukkamme tytöistä otti yhden näistä sormelleen ja ihastui niihin silmittömästi. Emme saaneet häntä huoneesta pois vaan hän jäi sinne yksin, kun me muut poistuimme sieltä. Sen jälkeen luoksemme tuli joku talon henkilökunnasta ja minä kysyin, että mitä noi ötökät ovat. Hän vastasi, että ovat jotain täin tapaisia ja viihtyvät ilmavissa paikoissa myös ihmisen sisällä. Silloin sanoin poikaystävälleni, ettemme voi ottaa kaveriamme enää mukaan tämän vuoksi. Hän nyökkäsi. Silloin ystävämme tuli vielä kurkistamaan huoneesta, johon oli jäänyt, mutta palas heti takaisin. Sitten huomasin lattialla kaksi samaa koppakuoriaista makaavan selällään ja tässä vaiheessa uneeni ilmestyi koirani, joka kulki yhden koppakuoriaisen ohi, mutta osui siihen vähän. Tämän osuman johdosta se ko. koppakuoriainen poksahti ja sieltä rupes leijumaan jonkinlaisia pieniä eliöitä, jotka kävivät koirani kimppuun. Yritin auttaa koiraani siten että juoksutin sitä ovista sisään ja ulos ja yritin saada eliöt jäämään oven toiselle puolelle. Onnistuin, mutta sitten eliöt hyökkäsivät minun kimppuuni ja aloin huitoa. Sitten heräsin. Jos joku pystyy tätä tulkitsee niin saa vapaasti tulkita. Alko kiinnostamaan niin paljon, että mitä tämä mahtaa merkitä vai olenko vaa tulos hulluks  -SSMoonSS-
|
|
|
tallennettu
|
Nouseva Skorpioni Aurinko Vaaka Kuu Kalat Merkurius Skorpioni Venus Skorpioni Mars Rapu
|
|
|
Heart
Kohtuuastroilija
 
Viestejä: 105
|
 |
« Vastaus #3445 : 18.07.2015 10:11:40 » |
|
Hei. Näin viime yönä unta että olin raskaana. Sitten lapsi jo ilmeisesti alkoi tehdä tuloaan ja synnyttäminen käynnistyi. Siihen sitten heräsin. En muista että olisin nähnyt vastaavaa unta koskaan aiemmin. 
|
|
|
tallennettu
|
|
|
|
Magellan
Kohtuuastroilija
 
Viestejä: 86
|
 |
« Vastaus #3446 : 25.07.2015 16:13:29 » |
|
Näin unessani punaisen ferrarin tmv urheiluauton, se oli parkkeerattu kadun viereen ja kadulla oli sikin sokin koffpäkistä pahvinpalasia. Muistan ihmetelleeni unessa sitä roskaamista ja olin aikeissa kerätä ne roskat, mutta en sitten kerännyt niitä kun ne eivät olleet minun eikä se urheiluautokaan. Osaako kukaan sanoa mistä voisi kertoa? :  Punainen (veren väri) merkitsee vaaraa. Voimakas ja kesytön urheiluauto kuvastaa vastaavaa asennetta ja päätöksiä elämässä. Hylätty pahvi ehkä suunnitelmia jotka eivät toteutuneet. Olitko ehkä kiusauksessa käyttäytyä moraalisi vastaisesti? Tai tunnetko jonkun joka tekee niin? Nämä tulkinnat netin uniraamatun avulla.
|
|
|
tallennettu
|
|
|
|
DeVante
Kohtuuastroilija
 
Viestejä: 60
|
 |
« Vastaus #3447 : 26.07.2015 17:38:54 » |
|
Oli ristiriitatilanne joka ratkesi unen avulla.
Olisin saanut lähteä isäni kanssa lomamatkalle, tänään olisi ollut lähtö. Mutta kun ei vain tahtonut kiinnostaa, mutta toisaalta olisi ollut melkein velvollisuus.
Menneellä viikolla näin unta että olin autolla matkassa, ajoin sitä ja isäni istui etupenkillä. Takapenkillä istui aikoja sitten kuollut siskoni. Auto meinasi karata käsistä ja rekka tuli vastaan. Rekka pysähtyi pysäkille ja menin selittämään tilannetta että vahinko se oli eikä mitään tahallista. Rekka oli täysin valkoinen. Kuski muistutti kovin siskon vanhaa ystävää ja kättelin hänen kanssaan, kädenpuristus oli mielettömän voimakas. Hän käski kätellä toisenkin kerran ja sanoi että käytä voimaa, mies!!
Sillä aikaa isä ja sisko vaihtoivat autossa paikkoja ja lähtivät autolla ja jäin pysäkille. En ollut yhtään pettynyt ja näin tienviitan mistä päättelin että kotiin on ainakin 50 km matkaa. Oli vähän lunta, pakkasta muutama aste ja minulla aika kevyesti vaatetta yllä. Oli jokin neljän tien risteys ja autoja tuli ja meni jatkuvasti. Tie oli valaisematon eikä minulla ollut lamppua. Oikealla puolen oli huoltoasema. Lähdin kävelemään tien reunaa. Maisema oli hämärä, ei täysin pimeä.
Heräsin aika pian ja olin jotenkin yhtäkkiä unen jälkeen ehdottoman varma että en mene sinne matkalle kun en halua. Sitä ennen olin miettinyt ja miettinyt että mitä pitäisi tehdä.
Jotenkin vain tuli se mielikuva että isä menköön matkalle, minä en ja sisko lähti matkalle hengessä mukana, suojaamaan. Autolla muuten isä menee tuon reissunsa tehden, pitkä matka, naapurimaiden kautta.
|
|
|
tallennettu
|
|
|
|
Ordre.Public
Kohtuuastroilija
 
Viestejä: 72
|
 |
« Vastaus #3448 : 27.07.2015 23:02:28 » |
|
Pakko on tänne laittaa pari yötä sitten näkemäni uni ku oli niin outo ja kummallinen  ; Olin nykyisen poikaystäväni ja parin itselleni tuntemattoman tytön kanssa, jollain retkellä. Meitä oli siis kolme tyttöä ja yksi poika ryhmässämme. Muistan, että olimme sellaisella huvipurren (pieni) kokoisella veneellä jossain trooppisilla merillä seikkailemassa ja välillä muistan katselleeni meren pintaa laivan kannelta, mutta välillä muistan katselleeni meren pintaa taivaasta päin. Meri oli hyvin kirkasta ja näin siellä mustekalan lonkerot, jonka jälkeen kuvajainen vaihtui takas laivankannelle. Seuraavassa hetkessä muista olleeni ryhmäni kanssa jossain koulun tapaisessa paikassa täällä tropiikissa. Siellä sitten huomioni kiinnittyi outoihin koppakuoriaisiin ikkunalla ja heitin niihin muistaakseni kiven ja sen osuessa niihin ne alkoivat liikkua ja lisääntyä. Sanoin poikaystävälleni, että meidän varmaa täytyy lähteä täältä ja osoitin koppakuoriaisia, jotka vaan lisääntyivät. Menimme toiseen huoneeseen, jossa oli myös näitä koppakuoriaisia ja yksi porukkamme tytöistä otti yhden näistä sormelleen ja ihastui niihin silmittömästi. Emme saaneet häntä huoneesta pois vaan hän jäi sinne yksin, kun me muut poistuimme sieltä. Sen jälkeen luoksemme tuli joku talon henkilökunnasta ja minä kysyin, että mitä noi ötökät ovat. Hän vastasi, että ovat jotain täin tapaisia ja viihtyvät ilmavissa paikoissa myös ihmisen sisällä. Silloin sanoin poikaystävälleni, ettemme voi ottaa kaveriamme enää mukaan tämän vuoksi. Hän nyökkäsi. Silloin ystävämme tuli vielä kurkistamaan huoneesta, johon oli jäänyt, mutta palas heti takaisin. Sitten huomasin lattialla kaksi samaa koppakuoriaista makaavan selällään ja tässä vaiheessa uneeni ilmestyi koirani, joka kulki yhden koppakuoriaisen ohi, mutta osui siihen vähän. Tämän osuman johdosta se ko. koppakuoriainen poksahti ja sieltä rupes leijumaan jonkinlaisia pieniä eliöitä, jotka kävivät koirani kimppuun. Yritin auttaa koiraani siten että juoksutin sitä ovista sisään ja ulos ja yritin saada eliöt jäämään oven toiselle puolelle. Onnistuin, mutta sitten eliöt hyökkäsivät minun kimppuuni ja aloin huitoa. Sitten heräsin. Jos joku pystyy tätä tulkitsee niin saa vapaasti tulkita. Alko kiinnostamaan niin paljon, että mitä tämä mahtaa merkitä vai olenko vaa tulos hulluks  -SSMoonSS- Pari näkemystä uneesi liittyen: 1) Mustekala + kannella olevat tytöt = olet mustasukkainen miehestäsi 2) koppakuoriainen voisi edustaa jotain häiritsevää ajatusta, jonka mieluiten torjuisit. Liittynee 1) kohdan teemaan, mietin vain edustaako tämä pelkojasi vai jotain reaalielämän tilannetta.
|
|
|
tallennettu
|
|
|
|
t.touhula
|
 |
« Vastaus #3449 : 28.07.2015 10:48:43 » |
|
DeVante! Rekalla tuotiin sinulle kykyä selviytyä yksin. Jostain muistan toismaalaisen sananlaskun: 'Kiireellä kulkee kauemmas harhaan. On paras kulkea jalan, mikäli on epävarma.' Väriterapiassa valkoisiin pukeutunut tarkoittaa itseään ja voimiaan suojaavaa, yksin selviytyvää persoonaa. Aiemmatkin unesi ovat toistaneet tätä teemaa. Nyt ota härkää sarvista! Kuuntele muittenkin mielipiteitä, mutta toimi sisimpäsi kehoituksen mukaan. 
|
|
|
tallennettu
|
Vapaus - mikä ihana sana!
|
|
|
|