Sivuja: 1 ... 76 77 [78] 79 80 ... 261
  Tulostusversio  
Kirjoittaja Aihe: Kerroppas unesi tänne.  (Luettu 3146859 kertaa)
0 jäsentä ja 7 vierasta katselee tätä aihetta.
nikki
Astroholisti
*****
Viestejä: 6528


Profiili WWW
« Vastaus #1155 : 23.05.2010 16:19:16 »

..ettäkö napanuorasta keikutaan ja hypitään henkiseltä peltikatolta,
ja kiinteistöhuolto pelittää..
Tuo poika liittyy lapsuuden selkäsaunoihin itse asiassa.
Silleen että porukalla veljien kanssa luuhattiin pitkin kyliä yömyöhään eikä isä oikein tykänny.
Mut se oli sitä aikaa kun koivuniemen herra asui joka keittiön oven poskessa.
Ja vaikka isässä olikin turva suuri lapsuudessa niin aikuisena sitä on oppinut turvaamaan vain itseensä ja se on aika raskasta ja yksinäistä.
Unen poika ei pelännyt.Otti oikein liukua välillä katolta alaspäin.
Että luottamus siihen että elämä (napanuora) kantaa?
Ne eväät jotka sen välityksellä tulleet?
tallennettu
sansai
Astro-nauttija
****
Viestejä: 781


Profiili
« Vastaus #1156 : 23.05.2010 16:58:47 »

      
    Nikki!Uni kotipaikalta,jospa yhdistelen kaikki kotisi.Perus lähtökohtana kotipaikka,josta kuljetaan eteenpäin.
Tietoisuuteen nousemassa asiat jotka imevät voimia,tässä ehkä äiti(karhun voima),samalla voi liittyä omaankin äitiyteen tällä hetkellä.Samaani ajatusta,syvää pohdintaa,aikojen taakse,myös nykypäivään.Suojautumisen tarvetta,ja sen osaamista.
Tähän päivään,jos ajattelen unta..Jotkin asiat..ehkä jokin henkilö,joka vie voimia..asia johon olet joutunut,joku juttu,jota et miellä omaksesi,vastentahtoinen asia,joka tekee vihaiseksikin.Voisiko sen lennättää tiehensä? ..kiltteyskö...liian kiltti jossain asassa,se usein aiheuttaa kiukkua sisimmässä,salaa.Kiukku unessa toista kohtaan,usein sitä itseä kohtaan.
Taulu jota illalla mietit,antoi välineitä uneen.....samanismi...Josta olit sanonut,ettet oikein ymmärrä samanismia,sieltä alitajunta sieppasi sen uneen taitavasti...
tallennettu
sansai
Astro-nauttija
****
Viestejä: 781


Profiili
« Vastaus #1157 : 23.05.2010 17:19:16 »

   
   Kyllä nikki.Poika oli reipas,oppi että elämä kantaa,oppi olemaan köytensä varassa...Minkä lapsena oppii,sen vanhana taitaa,niistä opeista ei luovuta helpolla.Elämän ravintona kulkee napanuoran kautta saatu....elimistö käyttää arvokkaat ravinnon osat,mitä tarvitsee,,huuhtoo pois ajan myötä kuonaa,jota ei tarvitse....
tallennettu
nikki
Astroholisti
*****
Viestejä: 6528


Profiili WWW
« Vastaus #1158 : 23.05.2010 17:21:39 »

Oma äitiys tuottaa tällä hetkellä iloisia yllätyksiä, palkitsee,
tyyliin tytär oli laatinut äidille ihan ikioman musiikkilistan spotifyhyn, mistä olin aikas otettu. smitten

Kyllä se on EI-sanan opettelua edelleen tuo reviirin asettelu,
oman ITSETUNNON löytämistä.
Oikealla jalalla kohti tulevaisuutta,
sillä voimalla astellaan sitten etiäpäin.
Se on tuleva  jupiter uranus aspect_tri askendentti :jousimies:transiitti koht puoliin.
Ich weiss es...oder nicht.. :Smiley
tallennettu
sansai
Astro-nauttija
****
Viestejä: 781


Profiili
« Vastaus #1159 : 23.05.2010 17:45:04 »



  Kauniiden onnittelujen paikka nikki..Tuo karhun voima teema minua ihastuttaa,viehättää...tuolla unen tyylillä..miellän karhun..äiti hyvässä,tyyliin ..unessasi tunteena esiintyvä.Vilahti kyllä mielessä,koulut,todistukset,sieltä päin asioita.En osannut yhdistää... :Smiley
tallennettu
nikki
Astroholisti
*****
Viestejä: 6528


Profiili WWW
« Vastaus #1160 : 23.05.2010 18:01:30 »

Kyllä minäkin miellän karhun äitiin,
ja samalla johonkin alkukantaiseen kunnioitettavaan voimaan.
Seisoin siinä tuvassa tismalleen samassa kohtaa kuin missä pappi antoi tyttärelleni nimen.
Äidistäni näin aikoinaan vahvan karhu-unen hänen kuoltuaan.
tallennettu
sansai
Astro-nauttija
****
Viestejä: 781


Profiili
« Vastaus #1161 : 23.05.2010 18:12:11 »

     "alkukantainen  kunnioitettava voima"Siinäpä minulle ajatusta täsmennettynä,kiitos,riemastuin.. :Smiley

      Ikiaikainen äiti,uuden synnyttävä,voimaannuttava,imettäjä,siirtää imettäessään itseään uusiin polviin,jotka imevät,halusivat tai eivät.
« Viimeksi muokattu: 23.05.2010 18:20:47 kirjoittanut sansai » tallennettu
sansai
Astro-nauttija
****
Viestejä: 781


Profiili
« Vastaus #1162 : 23.05.2010 19:49:09 »

         
       Varsin miehekäs tapa, Kato Vega, kertoa uni ilman koukeroita.Matemaatikon aivotko?..nähdä olennainen,ja se on siinä...Kuin kysymys,paljonko on luku kertaa luku Cheesy

Salaisuutena,sinulla tiedossa on miltä TUNTUI keskustelu putinin kanssa,miltä limusiini TUNTUI.Kuka sitä kuljetti?
Jospa tunnustelet tuntojasi,siellä on vastauksia.

Ehdottelen....Jos oli hyvät fiilikset,olet tyytyväinen tilanteeseesi,ja arvostat itseäsi(riippuu nyt arvostatko limusiiniin verrattavaa )olet siis ansainnut limusiini kyydin,nautippa siitä pystypäin.

Mitäpä se putin siellä?Onko korkea arvoinen sinulle,jonka arvoinen olet sitten itsekkin(hyväksi havaittu)vai jouduitko kunnioituksella suhtautumaan häneen(joku asiako,johon mietit,tiedätkin miten on suhtaannuttava,kunnioituksellako?

Oletko joutunut toisen,toisten kyytiin,että ohjailevat,mihinkähän olitte menossa,oliko siinä päämäärää?   Unen keskustelut ovat monesti keskustelua itsensä kanssa.Joku isomi pohdinta kai sinulla on meneillään,kuin menisikö itään vai länteen...
tallennettu
sansai
Astro-nauttija
****
Viestejä: 781


Profiili
« Vastaus #1163 : 23.05.2010 19:57:02 »

     
    Moutain Lon!  laitan vaikkapa yksäriä.....jotain sinulle... Smiley
tallennettu
Metsänkeiju
Astro-nauttija
****
Viestejä: 881



Profiili
« Vastaus #1164 : 24.05.2010 11:27:29 »

Kiitos Seppä-tulkinnasta, ihana saada avarrettua noinkin kaukaisia kuin 8:n vuoden takaisia juttuja. smitten

Toissa yönä näin unta, että olin koulussa. Mieheni kanssa siellä touhuttiin luvattomia, hätäännyttiin, juostiin..
En muista paljoa.

Mutta viime yönä olin taas koulussa! Mitähän elämän oppiläksyä tässä oikein tarkoitetaan?
Kirjoitin heti ylös, jokin juttu saattaa olla eri järjestyksessä..

Olin taas levoton siellä koulussa. En toiminut sääntöjen mukaan, menin omia menojani. Yhdessä luokassa, joka oli vähän alemmassa kerroksessa (alitajunnassani),siellä jotkin pojat pelleilivät. Se oli tosi teinimäistä meininkiä, pojillä meni vähän "yli" riehuminen, sitten mun mieheni ryntäsi sinne ja mä vähän hätkähdin; en halunnut että hän luulee että minä olen siinä keksijänä tms. (Mustasukkaisuus-aspekti, meillä miehen kanssa mä oon ollut vähän varovainen miten olen muiden miesten kanssa tietystä syystä, ja unessa en halunnut että hän käsittää väärin että siinä olisi mitään mistä olla mustis, kuten oikeassakin elämässä).

Sitten kävelin yksin, lähdin vähän pakoon jotain epämukavaa tilannetta, tai oikeammin sen johdosta vaan Päätin mennä yksin. Kuljin maaseudulla, aurinko paistoi ja maisemassa oli kultaista heinää, tosin kai lyhyttä, ikäänkuin paahtunutta. (Elämän polullani on paahtunutta/jotenkin kulunutta [heinää]? Tunnelma oli kyllä rauhallinen ja kesähelle. Kuljin ladon ohi (taas unessani lato!), ja tulin jonkin talon pihalle. Siellä oli harmaa hevonen lukittuna hyvin pieneen tilaan, vouhkasi edes takas sitä pientä tilaansa. Mä sanoin jotain lepyttävää muutaman sanan sille, kun menin ohi, ja se vähän rauhottui.

Menin kadun yli. Siinä kadulla oli pysäköity kolme autoa peräkkäin, ja keskimmäinen oli vanha romu. Siitä vuosi jotain ilmaa, se oli rikki.

Lopuksi menen kahden koulukaverin luo. Katson kuinka toisella kaverilla on lukujärjestyksiä vaikka kuinka ja olen vähän kade, minulla ei ole yhtään (elämän suunnitelmaa? järjestelmällisyyttä?) ja olen ihan hukassa että mikä tunti minulla kuuluisi olla, vaikkakin me aiomme lintsata ja mennä kahville (lintsaus= menenkö helppoja reittejä, ei-niin-luvallisia-omia-polkujani, sieltä mistä aita on matalin? taidanpa elämässä mennä :Smiley).

Sitten näin 2 kaveria vaatekaupassa. Toinen niistä oli jonkinmoinen julkimo. Sen lakki tippui, minä ehkä tiputin sen vahingossa ja ehkä nostinkin hänelle, hän sitten laittoin takaisin päähänsä ja näytti kuinka siitä saa kolme erilaista lakkia muuntelemalla sitä! Olin ihan että Vau mikä lakki minäkin haluan tuollaisen hienon mitä voi muutella onpa hieno! (Jossain luki lakin symboloivan sosiaalisia rooleja, lisää suvaitsevaisuutta? olis vähän hassu mulle, koen olevani erittäin suvaitsevainen kyllä..).

Ja jossain välissä, menin ystäväni kotiin, jossa hän odotti eteisessä kuin Koira! Hoki jotain "mamma mamma" ja oli koiranoloinen, aioin viedä hänet ulos.

Onpas paljon ja vähän repaleista. Mutta siis kahtena yönä olen tosiaan isossa koulussa ollut ja kummallakaan kerralla minulla ei ole ollut täysin puhtaita jauhoja pussissa, en ole siellä koulunpenkillä ollut ollenkaan vaan oman pääni mukaan mennyt.. myös autoja vilahtanut aika paljon unissa.  Voisikohan tuo vanha vuotava autonromu olla seksuaalisuuteni nykytila? Grin Jotain se minulle siinä näytti.. Harmaa hevonen jäi myös erityisesti kiinnostamaan että mikä sen sanoma oli.. Smiley
« Viimeksi muokattu: 24.05.2010 13:26:59 kirjoittanut Metsänkeiju » tallennettu

"It is you're mind that creates this world" -The Buddha-

askendentti jousimies aurinko merkurius kalat kuu vaaka venus vesimies mars harka  ~Kiinalainen jänöjussi~
sansai
Astro-nauttija
****
Viestejä: 781


Profiili
« Vastaus #1165 : 24.05.2010 17:16:55 »

     Unella on kyllä sanomaa,se taitaa muistutella,että olet yksilö.
Jos koulu teemaa miettii,niin siellä ollaan niin ja näin.Sääntojä sun muuta.Lukujärjestyksiä jne.
Olet siellä koulussa huristellut oman halusi mukaan,olisiko tuosssa se unen pointti kertoa muuttumisesta vapaampaan suuntaan,eli ei suostua kaikkiin sääntoihin mitä ulkopuolelta tulee,vaan ikäänkuin olla vallattomastikkin oma itse.Kuin joidenkin asioiden laittamista lopultakin alta lipan.Unessa ilmenee myös arkuutta ja syyllisyyttäkin omasta tavasta elää...Sitäkin se uni tasapainoittelee siinä.

Olit miehesi kanssa koulussa puuhastelemassa.Itsetunto kysymys,siinäkin tuota vallattomuutta,jota säikähdittekin.Siinäkin uni tasapainottelee,luonnollisuuden,vastaan sääntöjen aluella.

Unessa tulee tuo mustis-mies nyt vaivaavana asiana,aiheuttaa nyt enemmän ja vähemmän syylisyyttä sekin,aika paljonkin.Sieltäkö sitten tie,jonka reunoilla sitä kulottunutta ruohoa(elämässä on kulottuneita vaiheita...mutta ruoho on uusiutuva,viheriöi pian uudelleen.)

Harmaa hevonen on kuin miehesi,vouhkaa,jota rauhoittelet,myös muistuttamassa omistakin vieteistä,että ovat siellä karsinassa.

Lukujärjestys teemat taitavat olla sitä samaa kouluteemaa,siinäkin sitä huonoa omaa tuntoa,ettei elämäsi ole kuin lukujärjestys(ei hiivatissa pidä ollakkaan)
Niitä autoja siellä,kuvaisivatko vain tressaantumista,mietteitä että onko elämän menopelit kunnossa(symbolisesti).
Ne lakit,joitakin riemastuttavia asioita itsessäsi,kuin olisit lakin ansainnut,itsenkin  :smitten:kunnioittamista(kolmen symboli)
Koirana se ystäväsi.koira ,ihmisen ystävä eläin.Kuin unen alun asiat kypsymässä,olla itsensä ystävä,hienoa.
Vaidetaan ajatuksia,kun mutustelet näitä,minulta usein jää jotain pois.Olen horisko persoona. Embarrassed

Jatkan vielä hiukan.Jokainen meistä myöskin luo itselleen sääntöjä,joiden puitteissa sitten liikumme.
Elämä muuttuu,tarvitsemme uusia sääntöjä,entisiä on revittävä roskikseen,sitten mietitään uusia sääntöjä.Usein sääntöihin on muutettava Ei sanan kohdalle Kyllä,myös Kyllä sanan kohdalle Ei.

Latoon en kiinittänyt senkummemmin huomiota,koska oli luonnollinen maalais maisemassa,ei ehkä korostunut.Unissa on usein samoja asioita kuin astrologisessa kartassa,mikä korostuu,on tärkeä huomioida.
Kävelit yksin,se kai korostui hiukan.Vaihe elämässä,jolloin,kuin kävelisi yksin.Ehkäpä joitakin elämäntien pätkiä kuljetaan yksin itsekukin,kaikille pätkille ei voikkaan ottaa ketään mukaan.On vain mentävä,sinäkin menit omiin maisemiisi,aurinko paistoi ,oli kesä.Maisema kaipasi vain vesisadetta alkaakseen viherioimään jälleen.
« Viimeksi muokattu: 24.05.2010 19:18:37 kirjoittanut sansai » tallennettu
Metsänkeiju
Astro-nauttija
****
Viestejä: 881



Profiili
« Vastaus #1166 : 25.05.2010 10:30:10 »

Kyllä taitaa olla naulan kantaan tuo syyllisyys-teema. Minulla ei tosiaan ole elämässäni kovin tarkkaa "lukujärjestystä" ja syyllisyys taitaa alitajunnassa kalvaa, muiden odotuksien kautta.. Erityisesti yksi asia on pyörinyt mielessä; minulta odotetaan jotain toista kuin ihan sisimpäni sanoisi, mutta olosuhteiden pakosta olisi kuitenkin näin toimittava.. teen kuitenkin nyt päinvastoin, ja siitä sitten syyllisyys että meenkö sieltä missä aita on matalin kun en pysty niin hyvin muiden vaatimuksiin vaan menen omia reittejäni.. . Undecided Ja just tuo mies-juttu, syyllisyys sielläkin.

Juu se lato ei kyllä korostunut mitenkään, se yksinlähtö korostui. Ehkäpä minun pitäisi tässäKIN asiassa lähteä yksin liikenteeseen. (mies-asiaan toi liittyi myös, selkee yhteys, joitain tunteita/asioita kannan yksin)
En vaan tiiä mihin suuntaan. Sinne jossa täytän muiden odotukset ja olen iloinen ja itsestäni ylpeä että musta oli siihen! vai totaalisen itsekkäästi unohtaa ne muut ja olla onnellinen omassa olossani.. :Smiley pohdin vaan tässä ääneen. Smiley

Olen kyllä kova ottamaan syyllisyystaakkoja, kai se huono itsetunto tuolla jossain muistuttelee itsestään.. Enemmän teen sitä just alitajuisesti, huomaamattani..
Olen kyllä parempaan suuntaan päässyt, hyväksynyt itseäni ja asioita sellaisina kuin ne ovat, rehellisesti.. niinkuin unessakin olin sitten itseni ystävä.. Se "kaveri" koirana meinaan oli todella kaukainen ja vanha kaveri, emme ole yhteydessä joten toit järjen tuohon. smitten
tallennettu

"It is you're mind that creates this world" -The Buddha-

askendentti jousimies aurinko merkurius kalat kuu vaaka venus vesimies mars harka  ~Kiinalainen jänöjussi~
indiima
Astroholisti
*****
Viestejä: 1605



Profiili
« Vastaus #1167 : 25.05.2010 11:16:04 »

Viime yönä olin taas tavanomaisesti  Tongue pelastamassa koko maailmaa.

Voldemort (Harry Potterista) oli muuttunut isoksi, lilaksi munaksi, jonka ympärille sirottelin jalokiviketjuja. Niiden oli määrä jotenkin pidätellä Voldemort munana. Olin Voldemortin kanssa isossa, puukerrostalossa, joka oli jokin vanha kartano ja koulu. Huoneen seinillä vanhat tapetit, yhtäkkiä seinästä irtosi osa ja tajusin, että talo on liian huonossa kunnossa kestääkseen painoamme. Otin munan ja olinkin alakerrassa. Alakerrassa Voldemort muuttui kuolaavaksi, idioottisikamieheksi, joka pureksi koko ajan heinää ja seurasi minua. Ajattelin, että jalokivet olivat liian heikkoja pidelläkseen Voldemorttia.  idiot2

Toisessa unessa kaikki kerrostalomme asunnot olivat myytävänä. Katselin postilaatikoiden päälle liimattuja hintoja ja löysin sieltä 5000€ arvoisen hevosen ja 13000 euron arvoisen pikkukoiran. Ne voisi ostaa myös asukkailta pois, koska putkiremontin takia kaikki halusivat muuttaa. Menin kerrostalomme A -rappuun ja nousin hissillä ylimpään kerrokseen, jossa oli myynnissä koko kerroksen asunto. Uni loppui siihen, kun astuin hissistä ulos.

Todellisuudessa kerrostalomme ei ole ihan edellä mainitun kaltainen.
tallennettu

askendentti leijona   aurinko jupiter neptunus kauris  kuu mars kalat  merkurius uranus jousimies   venus vesimies  saturnus pluto skorpioni  chiron kaksoset MC  kuunsolmu  harka
sansai
Astro-nauttija
****
Viestejä: 781


Profiili
« Vastaus #1168 : 25.05.2010 11:38:34 »

            Metsänkeiju
    Muistelen omia lukujärjestyksiä elämän varrelta.Kuin olisin kirjoitellut tarkat ohjeet itselleni,joiden mukaan kuljin,että riitin toisten tarpeisiin.Siitä seurasi se,että sielu vaelteli omia teitään,ne tiet oli kuljettava yksin,halusinkin,mutta toi yksinäisyyttä tullessaan. Embarrassed  Cry
Vähän kerrallaan,sain poistaa lukujärjestyksestä,milloin mitäkin,hyvin,hyvin pienissä erissä.Sain tehdä yksin kävelyitä sieluni kanssa kehokin mukana.
Vieläkin ajoittain joudun lukujärjestyksen laatimaan,hoitaakseni velvollisuuksiani,muuten olen vapaa,vaikkapa kääntämään vuorokauden nurin päin.Se on vain minun asiani. Cheesy
Kun muistelen eri vaiheita,niin ei kukaan olisi uskonut minun olevan tällainen boheemi luonne,itse sen tiesin.
Aika ,aikaa kulloinkin.  Joskus on mentävä aidan matalimmastakin kohdasta,parempi toisinaan,kuin kiivetä korkeimmasta paikasta repimässä vaateitaan,rääkkäämässä itseään.
pistt`olen aika onnellinen pakkaus nykyisellään,kaikkine tempauksineen,mutta huomaan sen hyvän olon heijastelevan ystäviinikin ja omana itsenä tunnen saavani heiltä hyväksyntää,kaikkine      :smitten:omalaatuisine ominaisuuksineni,outoine tapoineni.   Smiley                                                    smitten


tallennettu
nikki
Astroholisti
*****
Viestejä: 6528


Profiili WWW
« Vastaus #1169 : 25.05.2010 11:50:59 »

indiima
tr   aurinko aspect_con chiron
ja oli samoissa asteissa  venus Hermes  rapu

Hae täältä Hermes ja lue Mirjamin Kivien tarinoita..
« Viimeksi muokattu: 25.05.2010 12:25:22 kirjoittanut nikki » tallennettu
Sivuja: 1 ... 76 77 [78] 79 80 ... 261
  Tulostusversio  
 
Siirry: