Sivuja: 1 ... 1133 1134 [1135] 1136 1137 ... 1168
  Tulostusversio  
Kirjoittaja Aihe: Tule kahvi ja teetupaan!  (Luettu 7639514 kertaa)
0 jäsentä ja 11 vierasta katselee tätä aihetta.
Eklektikko
Astroholisti
*****
Viestejä: 3687


Profiili WWW
« Vastaus #17010 : 20.01.2017 14:37:37 »

i arkeen; esim. joululaulut saisivat minusta soida radiossa sinne loppiaiseen asti.

Toivontuottajien Jouluradio aloittaa 1.12. ja soittaa joululauluja tauotta ilman pölinää (paitsi että on siellä joku toivekonsertti tai pari missä on juontajat) loppiaisen 6.1. keskiyöhön saakka.
tallennettu

DISCLAIMER: Teksteissäni ei ole tulkinnanvaraa vaan kirjoitan juuri tismalleen niinkuin tarkoitan. Rivien välien lukeminen  ja oma tulkinta on aina lukijan vastuulla ja tähän mennessä ollut 100% virheellistä. Merkurius jousimiehessä: Kuulostan saarnaajalta vaikka asia olisi täysin triviaali.
meryem
Moderaattori
Astroholisti
*****
Viestejä: 1008



Profiili
« Vastaus #17011 : 20.01.2017 14:58:35 »

Haha, en minä sentään kuukautta syö laskiaispullia  Grin Kun ne tulee kauppoihin (joka vuosi aikaisemmin ja aikaisemmin) niin syön yhden ja sitten toisen leipomosta ostetun oikeana laskiaisena. Runebergintortuista en ole ikinä niin välittänyt enkä myöskään mistään ystävänpäivän leivoksista ym. Joulutortut jäi tekemättä ihan kokonaan tänä vuonna. Ihan sama kuin lena-mimosalla, että aattona en halua enää leipoa mitään ja sitten ne vaan jäi tekemättä.

Mutta mitä tuumaatte siitä, että meillä oli työporukalla eilen pikkujoulut. Ei ollut laatikoita eikä kinkkua, vaan erinomaisen hyvä buffet ja riittävästi punaviiniä ja kuohuvaa. Myöskin liian vähän unta, tänään liian pitkä työpäivä ja illalla myöhään vielä keikka. Tuntuu, että menisin vaikka mieluummin heti töiden jälkeen kotiin pesemään pyykkiä. Voihan  rapu  crazy2

Vähän liikaa ohjelmaa nyt tässä alkuvuodesta...  buck2
tallennettu

"Like any great love, it keeps you guessing
Like any real love, it's ever-changing
Like any true love, it drives you crazy
But you know you wouldn't change anything, anything, anything" (Taylor Swift - Welcome to New York)
Kuuhilda
Astroholisti
*****
Viestejä: 5974



Profiili
« Vastaus #17012 : 20.01.2017 15:04:40 »

Eilen pikkujoulut  smitten
Siitä mä pidän! Cheesy

Riko kaikki kaavat, mutta älä pidä pikkujouluja lokakuussa Tongue Cheesy
tallennettu
Serafina
Kohtuuastroilija
**
Viestejä: 138



Profiili
« Vastaus #17013 : 20.01.2017 15:12:33 »

Jouluradiota kuuntelinkin ahkerasti muutaman vuoden ajan, mutta sitten kyllästyin siihen ihan totaalisesti. Nyt en kuunnellut sitä enää ollenkaan! Siitä tuli sellainen ähky ja sitten sieltä tuli tosi paljon jotain sellaista iskelmäpoppia, jota en oikein joulumusiikiksi mieltänyt.

Minusta on kivempi kuunnella sellaisia kanavia joilta tulee pölinää ja välillä myös uutiset.  Smiley

Pikkujoulut tähän aikaan vuodesta... Nyt ei kyllä enää pysty oikein virittymään joulutunnelmaan, ollaan niin selvästi kevään puolella jo!
Eikä oikein kyllä osaa tulevankaan joulun tunnelmaan vielä virittyä.  Wink
tallennettu

Valkoinen solaarinen tuuli
meryem
Moderaattori
Astroholisti
*****
Viestejä: 1008



Profiili
« Vastaus #17014 : 20.01.2017 15:25:54 »

Ei ollut minun asia päättää pikkujoulujen ajankohdasta, mutta ihan jännä pitää ne tammikuussa. Ei siellä kukaan joulutunnelmissa ollut. Ei menneen eikä tulevan joulun. Lähinnä meidän työporukan motto tuntuu olevan, että mikä tahansa on syy järjestää bileet.  Cheesy Grin Wink vaikka tammikuussa joo, mutta ei lokakuussa, siitä olen ihan samaa mieltä. Lokakuussa on vain kaksi liputuspäivääkin niin ei sitä saa pilata jouluhössötyksellä.

Olen viettänyt aika monta hyvin perinteistä joulua ja edelleen on sellaisia perinteitä, joita tykkään vaalia. En riko kaavoja tietoisesti, mutta sitä huomaa nykyään tekevänsä enemmän fiiliksen mukaan.

Se mun vanhankansan kalenterini tuli vihdoin! Siellä on tarinoita mitä perinteisesti on liitetty vuoden kiertoon. Eilen oli Heikin päivä ja silloin kai talven selkä taittuu. Hmm.
tallennettu

"Like any great love, it keeps you guessing
Like any real love, it's ever-changing
Like any true love, it drives you crazy
But you know you wouldn't change anything, anything, anything" (Taylor Swift - Welcome to New York)
Elwyn
Astroholisti
*****
Viestejä: 5002



Profiili
« Vastaus #17015 : 20.01.2017 21:00:58 »

Pitäis itsekin hommata tuollainen Wanhan kansan kalenteri. Sopis muuten hyvin mieskalenteriinkin kans jotkut viisaudet, kuten "vetoketju kiinni ettei ori pääse karkuun". Mun mieskalenterin kuvien ukot vaan aika kliseisiä hunkseja, joten pitäis olla hiukan enemmän särmää Cool
tallennettu

"Curse the day, hail the night"

***

Be true to yourself
nikki
Astroholisti
*****
Viestejä: 6691


Profiili WWW
« Vastaus #17016 : 21.01.2017 00:55:10 »

Aattoaamuna leipoo hän tuoreet joulupullat, niitä hannunvaakunoita ja kiekuroita
se pullantuoksu on niin kotonen ja on jotakin just leivottua.
Otin muuten just uunista kanttarellipiiraan...puolenyön kaffeelle, vassooguut

Vanhat merkkipäivät -kirjassa on paljon näitä vanhankansan uskomuksia,
Suomen kirjallisuusseuran kokoama kirja, löytyy hyllystä tietennii... Smiley

19.1. Heikin päivä
Heikki on talven napa. Pieksämäki

Heikkinä talven selkä poikki. Nurmes  (talvi puolivälissä)

Kun on helppo henrikki, niin on paukku paavali. Ylöjärvi

Kun heikkinä helisee, ja paavalina paukkaa, tulee hyvä hernevuosi. Kärkölä

Heikkinä kahtia karjan ruoka, kolmia miehen muona Kangasniemi
ja
tuo vimonen on yks niistä, miksi yhdistän  kauris :een varastot,
pitää varautua tulevaan..





tallennettu
Serafina
Kohtuuastroilija
**
Viestejä: 138



Profiili
« Vastaus #17017 : 21.01.2017 08:49:45 »

Siitä olen henkilökohtaisesti iloinen ettei enää tarvitse leipoa piparkakkuja. Lasten ollessa pieniä niitä askarreltiin ja paistettiin monta pellillistä ja joulun jälkeen piti heittää loput roskiin kun kukaan ei sietänyt niitä enää edes silmissään.  crazy2

Nykyisin rouskuttelemme joulunpyhinä Annas-pipareita ja ne ovat paljon parempia kuin meidän omatekoiset  Wink
 Mutta eivät nekään enää sitten joulun jälkeen maistu. Piparkakut myös jotenkin niin liittyvät jouluun. Jotkuthan tosin syövät niitä ympäri vuoden. Hyvä niin, että piparkakkuja on aina kaupasta saatavilla.

tallennettu

Valkoinen solaarinen tuuli
Serafina
Kohtuuastroilija
**
Viestejä: 138



Profiili
« Vastaus #17018 : 22.01.2017 08:59:38 »

Leivoin tosca-kakun valmiista aineksista, pakkauksen ohjeen mukaan. Tuolla se on nyt jäähtymässä.
 Se on minun bravuurini. Onnistuu varmasti (ellei tummu liikaa uunissa) ja on aina yhtä herkullista!  Smiley
tallennettu

Valkoinen solaarinen tuuli
Domo
Kohtuuastroilija
**
Viestejä: 180



Profiili
« Vastaus #17019 : 22.01.2017 15:24:05 »

Eilen leivoin mokkapaloja ja tänään sit naapurin kans juotii kahvia ja syötiin niitä Smiley

Jäi mulle vähän huomisellekkin kahvitauolle niitä...  :Smiley
tallennettu

"Koska ihminen on viisas, vain viisaan ihmisen seurassa on suoranainen ihme, että maan päällä koskaan on esiintynyt älyllistä ajattelua."
-Risto Ahti-
Elwyn
Astroholisti
*****
Viestejä: 5002



Profiili
« Vastaus #17020 : 25.01.2017 22:06:32 »

Uutta tiimiä pystyttämässä ja on aika jänskä setti tyyppejä.. Tähän mennessä 3x rapu, 2x kalat ja yksi  kauris + kouluttaja harka

Nykyisessä kokoonpanossa on  jousimies, 2x harka, vaaka, 2x rapu, 2x neitsyt

Mullahan on säännöllisin väliajoin hyvin interestingejä selvittelyjä toisen ravun kanssa, joten ajattelin että tästä voi tulla jännää jos olisi yksi tiimillinen rapuja Grin Lips Sealed Tää mun vanha  rapu on lisäksi  kuu kalat
« Viimeksi muokattu: 25.01.2017 22:08:09 kirjoittanut Elwyn » tallennettu

"Curse the day, hail the night"

***

Be true to yourself
meryem
Moderaattori
Astroholisti
*****
Viestejä: 1008



Profiili
« Vastaus #17021 : 26.01.2017 11:21:26 »

Meidän tiimissä on 3x  kalatskorpioni,  kauris sekä  yksi pomoista  harka, harmittavasti en kaikkien merkkiä tiedä.

kalat on innokkaimpia bilettäjiä ja kauris valittelee huonoa palkkaa.  harka on rauhallinen pomo, mutta ei jostain syystä kauriin kanssa tule toimeen. Toinen pomo onkin sitten nopeampi liikkeissään, mutta hänen merkkiä en tiedä. Miten sä Elwyn oot saanu noi tiedot? Mä utelin jossain illanistujaisissa, mutta harmi kun ei kaikkea muista  Grin

Edit. ainakin yksi  rapu myös tiimissä. Mukava tyyppi, tällä hetkellä hoitovapaalla. Oletteko muuten kertoneet töissä astrologia harrastuksestanne? Meillä näyttää olevan aika vesipainotteinen tiimi, muutama maamerkki ja sitten minä  jousimies coolsmiley Taidan muuten olla porukan ainoa  jousimies en ole varma onko edes muita tulimerkkejä. Ainakaan meidän tiimissä, firmassa muuten kyllä ainakin  leijona löytyy ja lisää  kalat
« Viimeksi muokattu: 26.01.2017 11:51:03 kirjoittanut meryem » tallennettu

"Like any great love, it keeps you guessing
Like any real love, it's ever-changing
Like any true love, it drives you crazy
But you know you wouldn't change anything, anything, anything" (Taylor Swift - Welcome to New York)
meryem
Moderaattori
Astroholisti
*****
Viestejä: 1008



Profiili
« Vastaus #17022 : 26.01.2017 16:17:00 »

Minä hämmästytin yhdellä työpaikalla kun arvasin oikein työkavereiden aurinkomerkkejä.  Grin Yksi oli jopa vähän järkyttynyt ja piti minua suurinpiirtein noitana  :Smiley Käytin juurikin tuota, että mikä merkki tuli tyypistä mieleen. En ole itsekään kertonut harrastuksestani, mutta käynyt monesti, että esim. kahvihuoneessa selaa jotain naistenlehteä ja sitten siihen tulee työkaveri, joka huomaa, että luen horoskooppia ja huvikseen kysäisee, että mitäs minulle sanotaan ja sitten kysyn hänen merkin ja siitä se keskustelu lähtee. Jossain tapauksessa toinen itse sanoo tai käy ilmi syntymäpäivä. En ole skeptikoihin törmännyt, enemmän näihin kevyesti kiinnostuneisiin. Varsinkin naisten kanssa lehtien viikkohoroskoopit toimii usein kevyenä johdantona aiheeseen. Tuo minun arvailunikin oli lähtenyt juuri tuollaisesta kahvipöytä keskustelusta ja sitten yksi ei suostunut kertomaan merkkiään ja arvasin oikein. Joskus jos tiedän aurinkomerkin niin saatan arvailla kuumerkkiä tai nousumerkkiä, mutta nämä arvailut yleensä jäävät ihan omikseni.  Smiley Samaa olen huomannut, että sympatiat menee joskus ihan ristiin mitä voisi aurinkomerkkien perusteella kuvitella, mutta ajattelen, että noi muut tekijät sitten selittää.
tallennettu

"Like any great love, it keeps you guessing
Like any real love, it's ever-changing
Like any true love, it drives you crazy
But you know you wouldn't change anything, anything, anything" (Taylor Swift - Welcome to New York)
Elwyn
Astroholisti
*****
Viestejä: 5002



Profiili
« Vastaus #17023 : 26.01.2017 19:47:10 »

Mä olen esimiesasemassa ja näen sitä kautta (ainakin tässä työssä) työntekijöiden tietoja. Teen myös rekrytointia, työhaastatteluja ja jaan esim. lahjat synttäreinä omille alaisilleni joten on vaikea välttyä tietämästä syntymäaikaa Cheesy Kellonaikoja en tiedä, enkä ole tainnut kysyä keltään.

Oman tiimin kanssa on puhuttu syntymäajoista, horoskoopeista ja numerologiasta muutenkin ja tässä firmassa tuntuu joka toinen olevan joko noita tai aurojen lukija joten ilmapiiri on hedelmällinen. Mulla on ollut muitakin työpaikkoja missä on ollut samantyylistä ja kerran olen tavannut yhden pitkän linjan astrologian harrastajan kun olin yökerhon narikassa töissä Cool
tallennettu

"Curse the day, hail the night"

***

Be true to yourself
Domo
Kohtuuastroilija
**
Viestejä: 180



Profiili
« Vastaus #17024 : 27.01.2017 21:39:28 »

Mä luulen että pelätään jotain asiaa kun sitä ei ymmärretä. Pelätään ehkä myös leimautumista joksikin hörhöksi, jos uskaltaa horoskoopeista yms puhua.

Mä olen päässyt siihen pisteeseen että en enää välitä mitä muut musta ajattelee - kun ite tietää et päässä on vikaa, ni silloin sitä on melkein terve  Wink  2funny
tallennettu

"Koska ihminen on viisas, vain viisaan ihmisen seurassa on suoranainen ihme, että maan päällä koskaan on esiintynyt älyllistä ajattelua."
-Risto Ahti-
Sivuja: 1 ... 1133 1134 [1135] 1136 1137 ... 1168
  Tulostusversio  
 
Siirry: