Venuksen transiitit ovat yleensä nopeasti ohimeneviä, niitä ei välttämättä edes huomaa. Joskus huomaa hyvinkin mutta kesto on vain 1-2 vuorokautta.
Riippuu paljon siitä miten venus on omalla syntymäkartalla. Siis huone ja aspektit.

voi tuntua toisille pahalta, esim yksinäisyys, pettymys , hylätyksi tuleminen voi olla vahvoja tunteita sinä päivänä.Samaa mieltä on mm. cafeastrology.

voi tuoda säpinää mutta ennemmin näin tekee kyllä päinvastaiset transiitit eli

. Kyllä yleensä

pluto-transiititkin huomataan hetkellisesti intensiivinä tunteina.
Tuo Cerridwenin alla ilmeisesti astro.comista otettu texti on poikkeuksellinen sinänsä että se koskee pidempää jaksoa, siis ku venus pakittaa. Tekee

kaikille niille joilla jupiter lopussa

tai

alku, eli koskee aina isoa ihmisjoukkoa, "vuosikertoja". Noin hyvästa sekstiilitransiitista kannatta ottaa kaikki irti se on nimittäin mahdollisuus. Jos et ole tietoinen se menee huomaamatta ohi. Koska venus ikään ku liikkuu edes takaisin se siis tekee aspektia syntymäkartan johonkin planeettaan kaksi-kolme kertaa jakson aikana. Katso omat asteet niin tiedät minä päivinä vaikutus on voimakkaimillaan.