Sivuja: 1 2 [3]
  Tulostusversio  
Kirjoittaja Aihe: Saturnuksen siirtyminen Virgoon  (Luettu 27664 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Emelia
Moderaattori
Astroholisti
*****
Viestejä: 1798



Profiili WWW
« Vastaus #30 : 06.09.2007 19:21:27 »

Hei, sasese!

Kyllä tuo hitaiden ulkoplaneettojen liikkuminen Merkistä toiseen aina vaikuttaa meihin kaikkiin, sillä ne ovat hitaita ja vaikutukset kestävät yleensä pitkään. Lisäksi nämä hitaat taivaankappaleet yleensä tuppaavat junnaamaan edestakaisin eli väillä peruuttelevat ja välillä kulkevat eteenpäin.

Tietyt taivaankappaleet tietyissä Merkeissä korostavat tai sotkevat asioita.

Kun nyt Saturnus on siirtynyt Neitsyen Merkkiin se käskee meitä kiinnittämään huomiota kyseisen Merkin asioihin: terveyteen, työntekoon, palveluun, suunnitteluun jne. .

Leijonaan liittyi koulu ja kasvatus, esiintyminen, luovuus, taide, viihde-elämä, lapset ja suhteet lapsiin, huvit, leikit, nautinnot ja iloluonteisuus, onni, himot, uhkapelit, huono maine, vapaa seksi, ihastumiset, riskit, synnytykset ja urheilu - ja Saturnus tuon kaiken iloisuuden keskellä kyllä varmasti latisti tunnelmia.

Jim Sher kuvaa tulevaa aikaa seuraavalla tavalla ;
Saturn spends approximately 2.5 years in each sign and when it does it asks us to pay very close attention to the issues and concerns of that sign. Saturn has been in Leo and now downshifts into practical, and even meticulous Virgo. Many people know that Virgo rules health, but in its highest form, Virgo rules how we can be of true service. This is a more complex issue and will become an important thing to learn about during the Saturn in Virgo transit. Also, since Jupiter enters Capricorn, another earth sign, on Dec. 18, we are seeing a movement from an emphasis on Fire (inspiration, vision, and expansion) to one that is concerned with practicality, manifesting, and this means slowing down and taking the time to plan, order things, figure out what we must do to make something happen. That shift is beginning now and will only be increasing.

www.sherastrology.com

Ja kun vielä lisäksi Pluto lähtee jälleen huomenna kulkemaan eteenpäin!

Liittyisikö tuo Pluton liikehdintä myös tuohon tunteeseen keveydestä?

"Peruutusvaihteen aikana olemme todennäköisesti luopuneet uskomuksista jotka eivät enää palvele meitä ja nyt on mahdollisuus laittaa tarkistettu asenne elämään käytäntöön; "suuri uudistus" ohjaa uuden upean koulutuksen vaiheeseen. On hyvä aika lakaista syrjään menneet negatiiviset vaikutukset elämään." www.astrology.com

Piti vielä tarkistaa; tr.  saturnus  aspect_tri  pluto orbi 4 astetta
« Viimeksi muokattu: 06.09.2007 20:04:49 kirjoittanut Emelia » tallennettu

Yussra
Kohtuuastroilija
**
Viestejä: 176



Profiili
« Vastaus #31 : 08.09.2007 20:07:50 »

 Smiley Saturnuksen siirtymäpäivät oli mulla ainakin aika tuskaset. Kuukauden vaivannut ongelma otti käänteen - onneksi parempaan. Ja nyt on jo lähes ilmava olo.

Mutta en osaa saturnusta pelätä. Sais mun puolesta vähän ravistellakin taas, että tietää sitten elävänsä. Tällä hetkellä saturnus neliöi nousumerkkiäni, joten josko sieltä jotain actionin poikasta kumuloituisi.
tallennettu

Asc Jousimies
Au Neitsyt
Kuu Kaksoset
Apina

Punainen kosminen maa
Elämänpolku 11
helinä
Kohtuuastroilija
**
Viestejä: 140


Aur Rapu, Kuu Vesmies, Ac Pluto (huone12)


Profiili
« Vastaus #32 : 11.10.2007 17:56:01 »

Kiitos Aurinko-nousuinen!
Joka sanoo "ruoki itteluottamusta, epäilys kuolee nälkään"...

Tänään taas itkeä tirautin.
Oon niin väärässä työssä, mutta väärään suuntaan vaan kaikki tuntuu menevän.

Yritän vielä kuitenkin lohduttautua, että Saturnus tekee työtään hitaasti, ehkä 2.5 vuoden jälkeen se toivokin pilkistää. (Uranus transiitti huone 6 ei vaan auta tilanteessa tarpeeksi)

Mielenkiintoinen tuo huomio, että me  pluto  neitsyt sukupolvi ollaan omalla lailla tässä kovassa prässissä oman Astraean kanssa...

t. Heli
tallennettu
AveMarisStella
Kohtuuastroilija
**
Viestejä: 111



Profiili
« Vastaus #33 : 12.10.2007 18:05:45 »

Itselläni en ole huomannut pahempia komplikaatioita tosta saturnuksesta vielä vaikka  saturnus aspect_con venus lähenee jo suhde parisuhdeasioihin hakee alitajuisesti muotoaan - vasitenkin kun uranus alituiseen ahistelee  aspect_opp vestaa (K. Pääkkönen: "Vestan symboliikassa olennaista on omistautuminen, koko elämän kestävää antautumista, jota hallitsee seksuaalisuus tai sen puuttuminen"). No, mulla taitaa oll aikamoinen epävarmuuden sietokyky!
AMS 
tallennettu

askendentti vaaka
 aurinko merkurius venus uranus pluto kuu vesta neitsyt
 jupiter juno rapu
 saturnus chiron kalat
 neptunus skorpioni
 mars leijona
Emelia
Moderaattori
Astroholisti
*****
Viestejä: 1798



Profiili WWW
« Vastaus #34 : 13.10.2007 16:25:55 »


Mä olen päässyt yli muutamasta vaikeasta työhön liittyvästä painista tällä astroharrastamisella. Olen lokeroinut asiat. ( neitsyt nauttii siis saturnus neitsyt -ajasta täysin siemauksin!) ja hypistelen lokeroista aina sitä mitä milloinkin on tehtävä. Jopa työintoa välillä.

(Tuntuipas hyvältä sanoa tämä. Olen ehkä oppinut jotain.)

Aivan kuin minun ajatuksistani....
Tuota tulkintaa on tullut tehtyä kun on oikein työssä v*tutt*nut.. Ja tuo lokeroiminen on muuten täysin totta... On tullut aloitettua monta erityyppistä "järjestelyä".. joihin liittyy lokeroiminen erityisesti.. Ja kaikki tuo on alkanut sen jälkeen kun elo-syyskuussa  pluto aspect_squ pluto vaikutus alkoi hiipua ja  aurinko aspect_con saturnus alkoi vaikuttaa.

 smitten
tallennettu

Lilli
Supermoderaattori
Astroholisti
*****
Viestejä: 3518



Profiili WWW
« Vastaus #35 : 22.10.2007 18:11:48 »

Itse olen taas vaihteeksi dieetillä, kun kesällä alkoivat lempifarkut kiristää.  Tongue Siitä lähtien kun Saturnus majaili askendentillani (tästä on kolmisen vuotta aikaa), minulla on ollut jonkin verran vaikeuksia pitää paino kurissa. Plutonikko kun olen, niin olen tiputtanut sitten ylimääräisiä kiloja melko äärimmäisyyksiinkin menevillä dieeteillä ja rajulla liikunnalla, mutta tätähän ei jaksa jatkaa pitkäaikaisesti.

Nyt sitten olen kokeillut vähähiilarista ruokavaliota, ja tämä tuntuu sopivan minulle oikein hyvin. Itseään ei tarvitse rääkätä liikaa, joten siinä mielessä koen dieetin lempeäksi. Nälästä ei tarvitse kärsiä, olo on pirteä ja kilot karisevat mukavaa tahtia.

Tässä voisi tehdä pysyvämmänkin laatuista ruokaremonttia, sopisi hyvin Saturnus Neitsyessä -teemaan.
tallennettu

Aurinko Kaksonen, huone 12, Kuu Härkä, huone 11, AC Rapu, MC Vesimies

www.horoskooppi.com
julyette
Vieras
« Vastaus #36 : 24.10.2007 03:54:18 »



Olen ollut niin tohkeissani Jupiterin tekemästä positiivisesta transiittiryppäästä, että tuo Saturnus onkin päässyt huomaamatta livahtamaan Neitsyeen.  Tongue  Tällä hetkellä näkyy tekevän  saturnus  aspect_con  kuu ja  venus  neitsyt
Ja kun tästä selviää niin sitten onkin edessä   saturnus  aspect_con  uranus ja  pluto   neitsyt

En ole ollut koskaan väleissä tuon Saturnuksen kanssa joten mitähän näillä transiiteilla on nyt odotettavissa?  Huh  Tuo Venukseen kohdistuva transiitti  kai vaikuttaa enemmän parisuhdejuttuihin ja kun minulla ei niitä nyt ole niin siitä kai selvittäneen suhteellisen kivuttomasti.
tallennettu
AveMarisStella
Kohtuuastroilija
**
Viestejä: 111



Profiili
« Vastaus #37 : 24.10.2007 22:44:02 »

Julyette:
Täytyy sanoa, että mieluummin odotan juuri  saturnus vaikutusta - on nimittäin ollu aika hankalaa tuon  uranus -opposition kanssa. Nyt on siteerattava erästä  kauris -ystävää: "Elämä on ollut kuin palikat rumpukalvolla, kun joku lyö kalvoon kaikki palikat lentävät ilmaan, sitten vain odotallaan, että missä järjestyksessä ne ovat alas tultuaan; onko enää mikään entisellään".
Mistäs tiedät vaikka joku  saturnus -isukki tulisi ja laittaisi parisuhdeasiasi kerralla järjestykseen. Mulla ainakin hakee muotoa lujaa koko ajan - harmi vaan et toi  uranus vaikutus tuntuu vieläkin samaan kuvioon ja kestää pitkään.
 uranus  aspect_opp venus toi sen avioeron ja  uranus aspect_opp vesta on päällä ja tulossa vielä noi  uranus aspect_opp pluto uranus  aurinko  merkurius  kuu
Toivon tosiaan, et toi  saturnus järjestäis edes ton parisuhdekuvion, et päästäis sit selvittää noit kaikkii muit muutoksii mitä toi  uranus meinaa järkätä.
AMS

Muokkaus: sinänsä lohdullista, et vielä keväälläkin (helmi-maaliskuussa) on mahdollisuus kun   saturnus  aspect_con  venus yhä ja josko se  uranus malttais jo jättää rauhaan.
AMS

Muokkaus: tais selvitä mitä asioita käydään läpi:  pluto on mulla II -huoneen hallitsija,  uranus aspect_opp pluto sekottaa siis mun raha-asiat - en ihmettele velkaa tuli avioeron takia, onneksi VI huoneen hallitsija  neptunus sentään sekstiloi  pluto
 uranus taas on mun V huoneen hallitsija joten ei taida jäädä rakkauselämä  uranus aspect_opp uranus sittenkään rauhaan - toivottavasti tulis edes jotain kivaa uutta!!
 saturnus se sitten vaikuttaa koko saman ajan eri tahtiin yhtymässä samoihin planeettoihin - jee, jee!
« Viimeksi muokattu: 24.10.2007 23:18:28 kirjoittanut AveMarisStella » tallennettu

askendentti vaaka
 aurinko merkurius venus uranus pluto kuu vesta neitsyt
 jupiter juno rapu
 saturnus chiron kalat
 neptunus skorpioni
 mars leijona
AveMarisStella
Kohtuuastroilija
**
Viestejä: 111



Profiili
« Vastaus #38 : 26.10.2007 16:33:08 »

julyette:
Sulla on lähimenneisyydessä ollu  uranus aspect_opp kuu ja  uranus aspect_opp venus eikö näistä ole ollut mitään riesaa? Mulla meni ainakin parisuhdeasiat ihan uusiks. Mun Venus on kyllä ihan suojaton, koska sitä ei tueta mistään niin kuin muita planeettoja. Mars on ehkä toinen, mutta sitä tukee kuitenkin   mars aspect_sexaskendentti.
AMS
tallennettu

askendentti vaaka
 aurinko merkurius venus uranus pluto kuu vesta neitsyt
 jupiter juno rapu
 saturnus chiron kalat
 neptunus skorpioni
 mars leijona
Sivuja: 1 2 [3]
  Tulostusversio  
 
Siirry: