Sivuja: [1]
  Tulostusversio  
Kirjoittaja Aihe: "Universumista löytyi valtava tyhjä aukko"  (Luettu 5636 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Fiona
Vieras
« : 25.08.2007 21:49:15 »

"Kaappasin" Ursan sivuilta tällaisen uutisen ja olihan se muutama päivä sitten ihan "yleisissä uutisissakin"...

"24.08.2007
Universumista löytyi valtava tyhjä aukko
Sakari Nummila

Tutkijat ovat löytäneet valtavan tyhjän aukon avaruudesta. Alueella ei ole tähtiä, kaasua tai mitään muutakaan normaalia materiaa. Myös erikoinen pimeä aine puuttuu tyystin tästä avaruuden kolkasta.

Avaruudesta on ennenkin löydetty tyhjiä alueita, mutta nyt löydetyn rinnalla mikä tahansa maailmankaikkeuden kohde näyttää kääpiöltä. Alueen halkaisija on nimittäin lähes miljardi valovuotta. Esimerkiksi oman galaksimme halkaisia on vain 80 000–100 000 valovuotta. Tarvittaisiin siis kymmenentuhatta vierekkäin olevaa Linnunrataa ennen kuin saataisiin yhtä pitkä jono.

"Kyseessä ei ole ainoastaan suurin tunnettu tyhjä alue, vaan emme myöskään koskaan edes olettaneet löytävämme näin suurta tyhjyyttä", löydön tehnyt tutkija Lawrence Rudnick kertoo. Rudnickin mukaan tietokonemallien ja aiemmin tehtyjen havaintojen perusteella näin suurten tyhjien alueiden ei ajateltu voivan edes syntyä.

Lue lisää Space.com-uutissivulta (englanniksi)
Lawrence Rudnick löysi avaruuden suurimman tyhjän alueen."


Mitä mieltä olette tästä uutisesta? Voisikohan tuosta aukosta päästä johonkin toiseen ulottuvuuteen...tai vaikka taivaaseen/helvettiin? Kun kerran se aukko on niin suuri... Wink Huh Mitä mieltä olette...?
tallennettu
Ippuska
Astroholisti
*****
Viestejä: 4862


4ever


Profiili
« Vastaus #1 : 25.08.2007 23:35:29 »

Minun pikkuaivojeni SE 10% ei voi tajuta tuota muuten, kuin että se on aina ollut ja tulee olemaankin - hmmmmmmmmmmmmmmmmm  :Smiley Huh

Joku tarkoitushan silläkin on  -  ja milloin SE sitten selviääkään  :Smiley Huh Shocked
tallennettu

Ophiuchus

Trooppisesti:
 aurinko jousimies , kuu leijona , askendentti vesimies

Sideerisesti:
 aurinko skorpioni , kuu leijona , askendentti kauris

Maya: Sininen Kosminen Yö
Tibetan
Kanta-astroilija
***
Viestejä: 376



Profiili
« Vastaus #2 : 26.08.2007 00:55:02 »

Tästä oli kirjoittelua myös täällä toisaalla
https://www.astro.fi/foorumi/index.php?topic=18676.0
tallennettu

Katso vettä rakkaudella ja kiitollisuudella! Vesi, jota katsot, värähtelee samalla taajuudella kaikkialla muualla olevan veden kanssa ja rakkauden viestisi tavoittaa jokaisen maailmassa olemassaolevan ihmisen sielun.
Sivuja: [1]
  Tulostusversio  
 
Siirry: