Näytä kirjoitukset
Sivuja: [1] 2 3 ... 70
1  Muita keskusteluaiheita / Muita kokemuksia / Vs: Voimaeläimet - oletteko tavanneet omanne : 30.01.2026 23:13:05
Kiitos Nikki!

Tuossa oli jo todella paljon tietoa ja ihan liikutuin  Cry

Itse asiassa nyt kun mietin, niin tuo pöllö tuli kuvioihin joskus 10 vuotta sitten. Aika samoihin aikoihin, kun äitini sai kuulla ensimmäisen kerran syövästään. Silloin hoitojen jälkeen kaikki oli hetken hyvin, mutta muutaman vuoden päästä tuli takapakkia. Sitten lopulta ei enää mitään ollut tehtävissä. Muutama yö ennen kuin äiti lähti tästä maailmasta näin unessa valkoisen ison pöllön.

Pöllö on kulkenut mukana koko ajan, siellä on ollut sairautta ja pimeyttä. Mutta myös viisautta ja pohdintaa. Tutkailua sekä menneeseen että tulevaan.

Uskomatonta tosiaan. Lisäksi rakastan kirjoja ja tuohon pöllölogoiseen kirjakauppaan minulla menee ihan liian paljon rahaa. Olen vieläkin ihan häkeltynyt ja liikuttunut, osui kyllä niin hyvin  Cry Niin ja tietysti rakastan Iittalan Taika mukeja, joissa on pöllöjä  smitten

Ja vielä tuo Pallas Athena yhteys, enpä tiedä jättääkö pöllö minut. Oliko se vain tämän elämänvaiheen mukana vai jääkö edelleen tarkkailemaan. Tuo  aurinko aspect_con pallas on kartallani aina mukana, että siinä mielessä, mutta tuleeko siihen joku toinen eläinopas rinnalle niin saa nähdä.

Kiitos Kuuhilda kun nostit tämän aiheen  smitten Eläinoppaat ja voimaeläimet on niin tärkeitä  smitten
2  Astro special / Astro special / Vs: kuunkierto III : 30.01.2026 22:51:02
Niin, se  vesimies planeettarivistö (jossa on paljon tavaraa)  aurinko merkurius venus mars pluto on oppositiossa  leijona täysikuuhun. Eli tuo vähän jännitettä tähän viikonloppuun.

En tiedä, mutta oon pitkästä aikaa innostunu kattoon poliisisarjoja! Yle Areenassa Pirullinen peli oli niin jännä ja hyvä! Piti katsoa melkein yhdeltä istumalta. Jotenkin symppasin sitä poliisia, joka oli jäämässä eläkkeelle ja kun se yritti pitää jotain puhetta niin sen työkaverit vaan keskitty töihinsä. Jotenkin pystyin samaistumaan.  Grin Embarrassed

Todella upee ja aurinkoinen päivä, tuli heti aamulla hyvä mieli. Harmi vaan, että on niin kylmä, että ei oikein kiinnosta mennä ulos.  Tongue

Ehkä huomenna vois mennä, jos on yhtä kirkas päivä.

 kuu 13  rapu
 jupiter 17  rapu

3  Astro special / Astro special / Vs: kuunkierto III : 29.01.2026 23:37:52
Täytyy vielä sanoa tuosta  neptunus, että mun nostalgia oli hyvin lyhyt, mutta onhan se nyt merkittävä hetki!  neptunus  kalat päätti 165 vuoden jakson. Jotenkin tuollaista aikajanaa vasten yhden ihmisen elämä on niin lyhyt. Olen vielä silti pohtinut  neptunus kalat nyt kun sumu vähitellen hälvenee. viime vuosina (viimeiset 14 vuotta!) on tuntunut siltä, että en ole itse ohjaksissa. Varsinkin ihan viime vuodet, kun  saturnus kalat tuli mukaan kuvioihin. Olen jotenkin menettänyt ihan hallinnan ja tajusin, että minun täytyy taas päästä oman elämäni ohjaksiin ja satulaan. Muuten en selviä tulevasta hevosen vuodesta vaan se hevonen jyrää minut.

Olen helpottunut, että tammikuu loppuu kohta. Tämä tuntuu aina niin pitkältä ja piinalliselta kuukaudelta. Sunnuntaina on täysikuu  leijona ja siirrytään helmikuuhun, joka merkkkaa jo puoliväliä talvipäiväntasauksen ja kevätpäivänseisauksen välissä.

Tämä viikko on ollut rankka, mutta toisaalta on saattanut päätökseen jotain pitkään vaivanneita asioita. Ja tuonut myös jonkinlaisia vastauksia pitkään kiusanneisiin kysymyksiin.

Viikonloppua, täysikuuta sekä helmikuuta kohti.  kuu valoisaa yötä

 kuu 29  kaksoset

4  Astro special / Astro special / Vs: kuunkierto III : 23.01.2026 23:37:45
Koska tämä on The kuu aihe niin massiivinen  kuu End of an era -  neptunus kohtasi tänään  kuu  kalat viimeisessä asteessa, viimeistä kertaa meidän elinaikana. Tämä kohtaaminen on tapahtunut kerran kuukaudessa viimeiset 14 vuotta. Joka kerralla meistä on näiden kohtaamisten jälkeen kuoriutunut jotain uutta.

 nyt kuuoinas

odottaa kohtaamista  neptunus kanssa ja katsotaan mitä tuo kaksikko saa aikaan vuoteen 2039 mennessä.

 neptunus jättää  kalat maanantaina 26.1.

En tiedä teistä, mutta tässä nyt ennen kuin pääsee kunnolla fiilistelemään hevosen vuotta niin voisi pitää pienen meditaatiohetken  neptunus kalat hengessä. Mitä kaikkea sitä onkaan ollut vuodesta 2011 lähtien. Aikamoista nostalgiaa ja oikeastaan koko kolmikymppisyyteni mahtuu tuohon janaan, melkein  Grin Kiitos ja nyt on aika jonkin uuden.
5  Astro special / Astro special / Vs: kuunkierto III : 21.01.2026 14:17:03
 aurinko aspect_con merkuriusvesimies

Ajatteluun kaipaan sellaista selkeyttä ja sitä tuo  vesimies yhdistelmä taivaalla nyt tuo. Lisää vielä ensi viikolla, kun  neptunus jättää  kalat ja siirtyy  oinas

Mulla on jotenkin sellainen hämmentävä rauha ja tyyneys, vaikka ympärillä joka puolella kyllä myllertää. Miten toimittajat edes ehtii uutisoida kaiken mitä oranssimies keksii. Mutta on tosi tärkeä pitää oma tyyneys kaikesta huolimatta.

Käärmeen vuosi on ollut rankka, mutta myös opettavainen. Eikä se ole ihan vielä ohi. Vaikka vähitellen aletaan siirtyä energioissa kohti hevosta niin tässä on vielä melkein kuukausi käärmeellä viimeistellä oma vuotensa. Ehkä koen tuon 9 ja 1 energian tosi voimakkaasti, koska se on mulla myös henkilökohtaisesti menossa ja jotenkin tämä tuntuu merkittävältä siirtymältä. Siis itsessään tämä siirtymä. Niin sen kai pitäisi mennä elämässä, että sen matkan ja sen mitä tekee, on tarkoitus tuntua mielekkäältä, eikä sillä ole niin merkitystä mihin on menossa tai mitä tavoittelee.

 kuukalat
6  Muita keskusteluaiheita / Muita kokemuksia / Vs: Voimaeläimet - oletteko tavanneet omanne : 21.01.2026 12:23:01
Tiedättekö, heti kun kirjoitin tästä niin näin plannerin, jonka kannessa oli pöllö ja jaguaari.  Cheesy

Tuo mun puuma taisikin olla jaguaari. Jonkinlainen keskustelu näillä eläimillä nyt käynnissä. Ja tuo jaguaari tuli muistuttamaan, että en ole puuma vaan jaguaari. Olen todella surkea tunnistamaan eläimiä...  Sad Onneksi aina oppii jotain uutta.

Nikki, löytyykö sun symbolikirjasta jotain pöllöstä tai jaguaarista?
7  Astro special / Yleistä / Vs: Parasta tässä päivässä : 15.01.2026 23:13:41
Kun on ollut flunssassa ja käynyt suihkussa x päivää sitten niin voin sanoa: hiustenpesu  Cheesy Todellinen elämys!
8  Astro special / Astro special / Vs: kuunkierto III : 15.01.2026 23:09:57
Kiva, jos vähän lohduttaa, että täällä painitaan ihan samojen juttujen kanssa. Olen varma, että tämä on lähtöalusta jollekin uudelle.

Nyt sunnuntaina on muuten uusikuu ja se on käärmeen vuoden viimeinen uusikuu! Seuraava uusikuu helmikuussa on jo hevosen vuoden aloitus. Ja samaan kohtaan osuu myös auringonpimennys. Eikä siinä vielä kaikki, kun hevosen vuosi loppuu 2027 niin se loppuu myös auringonpimennykseen!

Aika hurjaa ja jotenkin symbolista. Nyt viikonloppuna uudenkuun aikaan on hyvä miettiä mitä käärmeen vuonna pitää vielä päätellä, mistä päästää irti. Mitä kevyempänä pääsee hevosen vuoteen sitä nopeammin kaikki menee, kun hevosen energia alkaa todella vaikuttaa. Siksi kevyempänä on parempi, koska hevonen ei todellakaan sulattele asioita kuten käärme vaan menee ja talloo voimalla alleen kaiken sellaisen, joka on tiellä tai ei enää toimi ja se voi olla kivuliasta.

Olen jotenkin tänä (käärmeen) vuonna oppinut sen, että joskus hitaasti eteneminen on ihan hyvä. On hyvä tunnistaa voimavaransa ja olla armollinen itselleen.

 kuu 22  jousimies

urheilugaala ja urheilijoita juhlitaan
9  Muita keskusteluaiheita / Muita kokemuksia / Vs: Voimaeläimet - oletteko tavanneet omanne : 15.01.2026 22:58:35
Kun kysyit niin minä ajattelen tietysti hevosesta heti ensi kuussa alkavaa kiinalaista hevosen vuotta  Grin

Jos muuten haluaa ensi vuonna korostaa hevosen energiaa kotona niin hevospatsas tai -kuva etelään (hevosen ilmansuunta) sijoitettuna toimii.

Noin yleensä liittäisin hevosen voimaan, nopeuteen, rohkeuteen. Eli varmasti upea voimaeläin.

Kiva, kun nostit tätä vanhaa aihetta. Tästä keskustelusta muistui mieleeni, että joskus 20 vuotta sitten minun voimaeläin taisi olla hetken puuma. (olin silloin nuori, että ei mitään puuma vitsejä kiitos  Grin )
Jostain syystä silloin tuli jonkin aikaa puuma vastaan joka paikassa. Kuvissa, pehmoleluissa.

Nyt jo pidempään voimaeläimeni on ollut pöllö. Mietin kyllä paljon kiinalaista astrologiaa ja sitä kautta niitä eläinmerkkejä ja aina kuluvan kiinalaisen vuoden eläintä. Tämä käärme on ollut kyllä varsinainen antivoimaeläin, mutta ehkä se on opettanut, että joskus elämässä madellaan ja pohdiskellaan syviä. Ja täytyy luoda nahka uudelleen. Siinä mielessä se on ollut opettavainen.

Kyllä minun varsinaiset voimaeläimet menee silti lintuihin. Pöllö tai korppi. Kesällä suosikkini on pääskynen  smitten se on sellainen ilon ja kesän voimaeläin. Minusta kaikilla eläimillä on viestejä ja näitä voimaeläimiä on siis monia eri yhteyksissä ja eri hetkissä  Smiley Mitä juuri sillä hetkellä tarvitsee oivaltaa.
10  Astro special / Ennustava astrologia / Vs: Paluu karttojen tulkinta : 13.01.2026 16:03:09
Kuuhilda,  aurinko kartan hallitsija 8.huone. Syvällistä muutosta ja hyvä, jos näet, että se mitä olet aina tehnyt alkaa tuottaa satoa, vaikka aina sadon kanssa täytyy olla kärsivällinen. Muutenkin toi sun ap-kartta näyttää voimakkaalta, hyvällä tavalla. MC viittaa paitsi työhön niin myös siihen miten meidät nähdään julkisesti niin ehkä olet ottamassa askeleita kohti aitoa itseäsi ja annat itsesi näkyä enemmän? Jotenkin sellaista voimaa ja fiilistä tulee itselleni tuosta ap-kartasta.

Olen myös miettinyt, että menisin jollekin näkijälle. Jos olit tyytyväinen tuohon näkijään, jolla kävit niin voitko laittaa yv:nä mulle yhteystietoja?
11  Astro special / Astro special / Vs: kuunkierto III : 13.01.2026 15:48:42
Pakkanen ja pysähtynyt tunnelma, todellakin. Onneksi keli hiukan lauhtui ja auton ovetkin saa jo auki. Jee

Mutta mulle iski joka tammikuinen flunssa. Joten lepoa ja lämmintä juomaa. Ja liian paljon Instavideoita. No sain luettelua loppuun yhden kirjaston kirjan, joka on ollut mulla kesäkuusta(!) asti lainassa. Että about time.

Kuuhilda, kun nyt sanoit noin suoraan niin minulla on aivan samanlainen olo. Kadotin ilon jo silloin jotain viisi tai kuusi vuotta sitten kun pandemia alkoi. Viime vuosi vei viimeisenkin elämänhalun. Jotenkin kaikki tuntuu olevan niin solmussa mun energioissa ja mikään ei innosta eikä herätä iloa. Se on kamala tunne, mutta en voi muuta kuin ajatella, että tuo tunne ei voi olla merkki mistään muusta kuin siitä, että isoja muutoksia on tulossa. Ei ihan nyt tai juuri heti vielä, mutta on tulossa. Uskon ja toivon Kuuhilda, että sinulla on sama.

Odotan NIIN paljon, että  saturnus lähtee kalojen merkistä. Tuli instassa vastaan hyvä kuvaus mun viimeisestä neljästä vuodesta tuohon liittyen: doomscrollausta ja jos saakin jonkin idean tai innostuu jotain niin se kupla puhkeaa heti ja takaisin doomscrollaamaan... Tähän tulee muuttuvilla merkeillä  jousimies kaksoset kalat neitsyt nyt muutos, vihdoin, tuon merkkivaihdoksen myötä.

Siihen asti, lepoa ja lämmintä hunajavettä ja yritän hippuisen positiivista ajattelua. Maailman tapahtumiin en voi vaikuttaa, joten ainoa asia, jolle voin jotain on oma asenteeni ja oma elämäni. Sille täytyy tehdä jotain, kunhan tässä saan kehiteltyä masterplanin.

 kuu 25  skorpioni
12  Astro special / Astro special / Vs: kuunkierto III : 07.01.2026 00:00:10
Nikki, olet todellakin tarttunut toimeen. Siitä tulikin mieleeni, että pakkasen sulattaminen on listalla pitäis tehdä, mutta minä en ole saanut aikaan. Pakastimen ylälokero on vaikea avata, kun se on niin jäässä. No, kyllä noi pakkaset vielä jonkin aikaa jatkuu niin ehtii sitä.

Olen vaan katsellut elokuvia. Katoin Catch me if you can ja se olikin loistava elokuva. Paitsi että DiCaprio ja Hanks on mun lempparinäyttelijöitä niin elokuvan teema oli lopulta totuus ja rehellisyys, vaikka siis tuo elokuva kertoo huijaamisesta. Siinä pohditaan, että kuka huijaa ja ketä ja sitä miten totuus haluaa tulla löydetyksi ja kuulluksi. Kun puhuin aikaisemmin, että 2026 on totuuden vuosi niin tuolla teemalla siis jatketaan. Katsoin myös uuden Veitset esiin elokuvan ja sehän oli yllättävän hyvä yhteiskunnallinen kommentti, vaikka toki myös murhamysteeri. Siinäkin etsittiin totuutta...

The Crown muuten on todella hyvä sarja! Tykkäsin niin kovasti ja harmi, kun se loppui. Materiaalia siihen sarjaan kyllä tietysti riittäisi vaikka kuinka paljon...

Ohhoh, nikki, aikamoisen kiinan löysit mun kartalle, jos se on ihan linjassa aurinko pallas kanssa. En ole ikinä käynyt Kiinassa ja kammottaa se valvontayhteiskunta, mutta kiinalainen astrologia todella kiehtoo mua ja kiinalainen kulttuuri on vanha ja siellä on vaikka mitä kiinnostavaa, mutta olen tosiaan koko ajan oppinut enemmän tuosta kiinalaisesta astrologiasta ja mitä enemmän opin sitä enemmän se kiinnostaa. Se kiinnostaa samalla tavalla kuin länsimainen astrologia, symbolisena kielenä ja itsetuntemuksen välineenä. Ja kyllä, olen aivan äimistynyt miten hyvin kiinalainen astologia kertoo mun vaikeat vuodet. Se on välillä paljon suorempi systeemi kuin länsimainen astrologia, jotenkin suorapuheisempi. Tykkään siitä. Ehkä se on sitten toi  jousimies

Ihana, jos tuo flora osuu noin nätisti mun ap-kartalla. Tilasin jo kukkakuosimekon kevätkaipuissani. Mutta joo, uskon, että kevät koittaa oikeasti sitten vasta maaliskuussa. Tässä on vielä talvea selvittävänä sitä ennen. Jostain somesta tuli vastaan, että Nyx (3908) olisi  kuu kalat hallitsija. Nyx on kreikkalaisten yön jumalatar. Liittyy myös uniin ja varjotyöhön. Samoissa asteissa kuin tr flora nyt että ehkä se sai kaipaamaan keväisiä kukkia keskellä talvista yötä.

Noista unista, näin alkuvuoteen liittyen jotain sairaalaunia. Mutta loppuvuoden unet oli muistaakseni eloisampia ja kivempia. Ja no, tuo viime yön uni oli kyllä kaikista merkittävin. Siinä kerrottiin, että minulla on kaksi vaihtoehtoa eräässä asiassa ja näytettiin ikään kuin mitä tapahtuu, jos valitsen toisen tai sitten toisen. Mutta minun täytyy valita. Taroteissa mun vuosipöydän kokoavaksi kortiksi tuli miekkojen II eli sekin viittaa valintaan. Kyllä nämä tietää. Jos kerron, että valinta liittyy ehkä siihen, että ensi vuonna tulee kiinalaisessa astrologiassa törmäys mun päiväpilariin, niin se ehkä kertoo jollekin jotain. Tai sitten ei. Mutta yhdessä unessa oli myös liian iso sormus. Se oli siis hääsormus, olin menossa naimisiin ja ihmettelin miten se sormus yhtäkkiä oli niin iso, kun se mitattiin kyllä etukäteen, että sen pitäisi olla sopiva. Jaa-a.

Mutta ehkä nyt oon jo sanonu enemmän ku pitäis, ja huomenna koittaa arki, siispä

öitä

13  Astro special / Astro special / Vs: kuunkierto III : 06.01.2026 11:27:00
Ehkä se johtuu algoritmeistä, että mun some on täynnä hevosen vuodesta intoilua ja ajatuksia siitä, että vuoden vaihtuminen tammikuussa keskellä pimeintä talvea on vain verotustekninen juttu ja salaliitto ihmisten uuvuttamiseen. Kun nyt puhutaan lupauksista ja suunnitelmista niin miten ne voisi kantaa? Pitäisi muka uudistua keskellä pimeintä talvea. Oikeasti uusi vuosi alkaa vasta kevätpäiväntasauksesta, kun luonto herää. Ainakin noilla voin selittää sen, että tää tammikuu on kyllä sellanen, että motivaatio kaikkeen on ihan nolla ja se on oikeestaan ihan ok. En vaadi itseltäni yhtään mitään lupauksia tai uudistumista keskellä talvea.

Pakkanen tympii. Olis jo kevät. Ihan kauniita päiviä ollut ja niin uskomattomia jäisiä pastellinsävyjä taivaalla. Mutta en tykkää pakkasesta en yhtään. Auton kanssa on koko ajan ongelmia eikä pukeutuminen michelin ukoksi inspiroi.

Oletteko muuten seuranneet pyhien öiden unia? Viime yö oli 13 yö ja luulin aikaisemmin, että ne 12 yötä on ne mitä katsotaan, mutta nyt luin, että 13 yö tuo ikään kuin nitoo kaiken yhteen ja oli kyllä voimakkaita unia viime yönä.

Loppiainen, tietäjät toi Jeesukselle lahjoja ja eilen tuli uutisissa insertti, että tämä on yllättäen Espanjassa iso juhla. Lapset saa siellä eniten lahjoja loppiaisena ja ne on tietäjä hahmoja, jotka niitä lahjoja tuo. Jos nyt haluaa vielä venyttää joulua niin Nuutti viimeistään vie sen pois 13. päivä.

Koittakaa pysyä lämpimänä.

 kuu 25  leijona
14  Astro special / Astro special / Vs: kuunkierto III : 03.01.2026 17:25:03
Talvessa parasta on blinikausi ja sitten jossain vaiheessa tulee tosiaan laskiaispullat  Cheesy Piti ihan googlata tuo ihmeellinen kuplapulla ja jotain maisteluvideoita löysin. Ne ei ollu kauheen vakuuttavia  Grin Kuulosti kyllä todella erikoiselta. Perinteisiä mantelilaskiaispullia odotan! Myös hillo käy.

Jotenkin tää tammikuu on nyt ihan ok. En kaipaa enää mitään jouluhälinää. Siivosin jo joulukoristeetkin ennakoivasti pois ennen loppiaista. Jotain jouluvaloja vielä saa hetken olla, mutta koristeet lähti jo. Sain siivottua vaatehuoneen. Jes!

Sokerilakko olis seuraavana listalla. Koko syksyn tullut vedettyä suklaata ihan urakalla ja karkkipäivä on ollut käytännössä joka päivä. Harvemmassa on ollut ne päivät kun ei mitään makeeta ole syönyt. Siihen täytyy kyllä tulla muutos. Vaikka mielestäni en syö kuin "muutaman palan" päivässä, mutta aika usein sitä suklaata menee enemmän ja jos se on joka päivä niin siitä tulee huomaamatta energiaa. Tilanne on se, että maha on koko ajan turvoksissa ja mitkään housut ei meinaa mennä kiinni, joten jotain täytyy tehdä.

Haluaisin aloittaa uuden muistikirjan, mutta mulla on jo monta muistikirjaa aloitettu ja ne on vajaita  Embarrassed Kaikenlaisia ongelmia sitä ihmisellä on  Grin Odotan sitä hetkeä, kun noi kaikki keskeneräiset muistikirjat on täynnä ja saan oikeasti aloittaa uuden kirjan.

Odotan jo kiinalaista uuttavuotta. Kyllä sellaista hehkutusta tullut vastaan, että 2026 ei ole uusi luku kirjassa vaan se on ihan uusi kirja jne. No mennessä näkee  coolsmiley

Vuoden ensimmäinen täysikuu oli tänään keskipäivällä  kuu 13  rapu

Nyt  kuu jo 16  rapu ja  merkurius on siirtynyt  kauris
15  Astro special / Astro special / Vs: kuunkierto III : 31.12.2025 18:02:16
Elwyn, kuulostaa hyvältä tuo mekko. Mun lempi väriyhdistelmä nuorempana oli musta ja vaaleanpunainen. Jotenkin siinä oli kiva kontrasti, mutta tajusin, että en voi kaivella inspiraatiota siitä, joka joskus olin. Sellainen olo, että ensi vuonna pitää - tai saan löytää itseni ihan uudestaan. Siihen tuo vihreä on hyvä tuki.

Viime päivät on ollu hemmottelua, hoitoja ja lepoa. Mutta myös todellisuus on hyvin tiedossa ja alkuvuodelle on sellaisia pakollisia juttuja, jotka ei ole kivoja ja jotka liittyy siihen mitä tänä vuonna on ollut. Valitettavasti ei mitään salamamuutosta tule, kun vuosiluku vaihtuu, mutta jospa se siitä pikkuhiljaa kevään myötä alkaa energiat muuttua.

Tämän uudenvuoden vietän ihan rauhassa ja rennosti. Hyvää uuttavuotta Smiley

 kuukaksoset
Sivuja: [1] 2 3 ... 70