Näytä kirjoitukset
Sivuja: [1] 2 3 ... 5
1  Muita keskusteluaiheita / Muita kokemuksia / Vs: Ihanan Ihmeelliset Höyhenet! : 04.08.2008 15:57:23
Tapahtui viime kuussa. Taustaa: asumme maalla, meillä on neljä koiraa ja syötetään koirat eri huoneissa, ettei tule mitään kähinöitä. Järjestys on tarkka ja toimii hyvin. Kun pikkukoirat ovat syöneet, käytän ne irrallaan pikapissillä etupihalla sillä välin, kun isot syövät hitaammin omaan tahtiinsa.

Menin sitten eräänä aamuna pikkukoirien kanssa etupihalle ja napsautin ulko-ovesta lukituksen pois päältä (pidetään ovea varmuuden vuoksi lukossa, kun nuo isot sen saisivat muuten halutessaan auki.) Painoin oven kiinni ja sitten tajusin, että se tosiaan meni kiinni. Painoin kahvasta ja lukossa oli ! Minulla ei ollut avainta, ei kännykkää, jalassa sisäkengät ja mies töissä.

No, onhan meillä vara-avain. Loikin sitten piilopaikalle tossuissani ja voila, ei avainta  Shocked Katsoin muitakin paikkoja, mutta ei ollut avainta. Siinä vaiheessa alkoi vähän paniikintynkää puskea pintaan.
Minulla oli siis sisällä matalan portin kahta puolta syömässä koirat, joiden olisi ihan hyvä pysyä portin eri puolilla. Kaikki ovet ja ikkunat oli kiinni. Ainoa vaihtoehto olisi ollut lykätä pikkukoirat takapihalle (mistä olisi aiheutunut hirveä hulabaloo sisällä, kun isot olisi ne nähnyt ja kuullut) ja lähteä sisätossuissani lähimmältä naapurilta pyytämään puhelinta lainaan ja soittamaan miehelle. Hän olisi ehtinyt tuoda avaimen nopeimmillaan puolessa tunnissa tai sitten siihen olisi mennyt rutosti enemmän aikaa.

En sitten tiedä, miksi menin vielä ulko-ovelle, suunnilleen rukouksia yläilmoihin syytäen painoin kahvaa polvet tutisten... ja ovi aukeni  Shocked

Kun menin jonkun ajan päästä viemään koiria takapihalle, siellä nurmikolla oli valkoinen "enkelihöyhen"! Hain äkkiä kameran sisältä ja sain siitä kuvan. Kun menin kohta uudelleen pihalle, höyhen oli kadonnut...
2  Muita keskusteluaiheita / Muita kokemuksia / Vs: Veden juominen : 16.07.2008 14:25:00
No, ehkä tuo pakottaminen oli liian voimakas ilmaisu. En pysty pakolla juomaan, jos ei vesi mene alas, niin ei mene.

Sehän voi olla, että kun elän täällä kotonani niin "puhdasta" ja tasapainoista elämää, en tarvitse niin paljoa vettä puhdistumiseen/tasapainoittumiseen. Nimittäin jos olen jossain muualla, juon selvästi enemmän.
Hmmm, mielenkiintoista!
3  Muita keskusteluaiheita / Muita kokemuksia / Veden juominen : 16.07.2008 10:19:47
Onko kenelläkään muulla tullut muutoksia veden juomiseen tämän vuoden aikana?

Olen nyt alkanut ihmetellä, kuinka juon nykyisin niin vähän vettä. Muutos on tapahtunut tämän vuoden aikana, aiemmin join parikin litraa päivässä. Nykyään joudun pakottamaan itseni, että saan menemään alas litran, toisina päivinä menee vain puoli litraa.

Juon (makeuttamatonta) minttu-/yrttiteetä kyllä kevyesti puolen litran mukillisen, tuoremehuja menee litra-kaksikin. Että sinänsä juominen ei ole vaikeaa, vain se vesi tuottaa ongelmia.

Pari muutakin ihmistä lähipiirissäni on kokenut saman ilmiön, onkohan meitä muitakin?
Ja mistä ihmeestä moinen johtuu?
4  Astro special / Yleistä / Vs: Kirppis? : 20.06.2008 08:23:02
Onko mitään uutta kirppisrintamalla? Joko kohta päästään laittamaan kirjoja kiertoon  Smiley
5  Astro special / Yleistä / Vs: Kirppis? : 31.05.2008 12:17:40
Ai kun ihanaa, että muutkin kaipailevat kirppistä Smiley

On niin kurjaa, kun nurkissa on tavaroita, joiden tietää olevan jollekulle muulle tarpeen/hyödyksi/iloksi. Mutta kun myyntikanava puuttuu. Täällä olisi just sopiva "kohderyhmä"  Wink valmiina kaikenlaiselle "hörhö"tavaralle  Smiley

Mikä nettietiketti kirppiksen esteenä on aiemmin ollut? Joku vain tätä foorumia koskevako?

Kirppikset eivät toisilla foorumeilla tunnu olevan ongelmana, päinvastoin. Tavara kiertää ja kaikilla on hyvä mieli  Smiley
6  Astro special / Yleistä / Kirppis? : 31.05.2008 11:54:07
Pähkäilin tuossa kirjahyllyn edessä, mihin ihmeeseen laitan ns. rajatiedon kirjani, joita en enää tarvitse.
Siellä on Oshoa, Cooperia, Tollea etc. joista varmaan olisi iloa jollekin muulle. Kirjat ovat hyväkuntoisia, alleviivaamattomia ja ehjiä, joten ei niitä poiskaan voi heittää!

Olisiko tällä foorumilla kirppistopicille/myyntipalstalle käyttöä? Siellä voisi laittaa kiertoon alan tavaraa. Kaikki hyötyisivät ja energia pysyisi liikkeessä Wink

Tai jos täällä ei moinen sovi, olisiko jollain vinkkiä henkisen alan foorumista, jossa kirppistellään?
7  Muita keskusteluaiheita / Henkimaailman ilmiöitä / Vs: Valoruoka : 09.03.2007 10:30:08
http://www.valorukous.de/lichtnahrung.htm

tuolta tietoa valoravinnosta kiinnostuneille  Smiley

Suomessa on jonkun verran valoravinnolla eläviä, toiset ovat jatkaneet pidempään, toiset palanneet fyysisen ruuan syömiseen.

Syvästi puhdistava ja avartava kokemus, monella tasolla Wink
8  Astro special / Yleistä / Vs: Avataarasi tarina : 05.03.2007 16:35:53
Käytin ensin astron valikoimista löytynyttä keijukaismaista kuvaa. Kun se oli sittemmin parilla muullakin nimimerkillä käytössä, halusin sellaisen avataaran, jota ei taatusti muilta löydy  :Smiley
Omista maalauksistani löysin sitten tuon  Wink
9  Muita keskusteluaiheita / Henkimaailman ilmiöitä / Vs: Arcturuslaiset : 23.02.2007 19:10:38
Kiitos tuosta linkistä  Smiley
Ehdin vasta lukea tuon arcturuslaisten kuvauksen ja löysin siitä itseni ihan täysin Shocked
Mielenkiintoista  Wink
10  Muita keskusteluaiheita / Henkimaailman ilmiöitä / Vs: Energioiden nostatusta? : 19.02.2007 16:10:43
Samoja oireita. Lihassärkyä, sydänoireita, väsymystä, flunssaista oloa, huimausta... Unta tarvitsen tosi paljon; pitkien yöunien lisäksi saatan "pudota" päivällä ihan ykskaks puoleksi tunniksi. Yöllä näen valtavasti unia, todella voimallisia. Yhtenä yönä leijuin pitkin kotiamme, ei tainnut välttämättä olla edes unta...
Viikonlopun olin niin kovassa päänsäryssä, että nukuin 40 tuntia  Huh
Kyllä nämä oireet on selkeästi energioiden kohottamisesta johtuvia ja jotain tuloksiakin on alkanut jo näkyä  :Smiley
11  Muita keskusteluaiheita / Vaihtoehtohoidot / Vs: kasvisruoan proteiini : 07.02.2007 14:12:53
Hei Spiruliina olikin hyvä vinkki, kiitos Smiley
Kuinkas satuinkin avaamaan tämän topicin  Wink olen tässä juuri surffaillut vegaaniravintoita Espanjassa - aika surkialta näyttää.
Pitäisi pärjätä siellä lihansyöjien luvatussa maassa yhdeksän päivää ensi kuussa, tuo spiruliina voisi olla ratkaisu protskupulmaan!
12  Muita keskusteluaiheita / Henkimaailman ilmiöitä / Vs: Hildegard von Bingen : 23.12.2006 16:55:28
Minä löysin Hildegard von Bingenin musiikin kymmenisen vuotta sitten, keskellä raskasta elämänvaihetta. Se musiikki oli ihmeellistä, voimaannuttavaa ja lohduttavaa. Se vei pois maallisista murheista, kohotti ja kannatteli.

Vieläkin joskus silloin tällöin kuuntelen sitä ja sen voima on yhä tallella. smitten
13  Muita keskusteluaiheita / Vaihtoehtohoidot / Vs: Onko Reiki väkivaltaa? : 08.11.2006 12:55:23
Reiki tuskin on väkivaltaa, mutta surullinen tosiasia on, että reiki-ihmisten(kin) joukossa on lukuisia, jotka käyttävät "asemaansa" hoitajana/opettajana väärin.
Vallankäyttöä, jopa hyväksikäyttöä, manipulointia, oman egon pönkittämistä, omien keskeneräisten teemojen prosessointia toisten kautta/avulla/energioilla.
Ihan niinkuin kaikessa muussakin ihmisten välisessä kanssakäymisessä.

Ei se, että on käynyt yhden tai kaksi reiki-kurssia, eikä edes se että on ns. Reiki Master takaa sitä, että ihminen olisi "valaistunut" tai edes päässyt kovinkaan pitkälle omassa kehityksessään henkisellä tiellä. Valitettavasti.

Siksipä jokaisen pitäisi muistaa vastuu omasta itsestään, olla tarkkana, minkälaisen Reiki-hoitajan hoitoon menee tai Reiki Masterin kurssille hakeutuu. Pitäisi myös muistaa, ettei aseta ketään itseään ylemmäs, guruksi tai suureksi mestariksi. Silloin helposti antaa myös vastuun omasta itsestään toisen käsiin.

Hankaluus on siinä, että kun ihminen on hoidon tai kurssin tarpeessa, hän helposti on hyvin hauraassa tilassa ja näinollen helppo saalis niille, jotka haluavat syystä tai toisesta käyttää toisia ihmisiä omiin proggiksiinsa.

14  Muita keskusteluaiheita / Muita kokemuksia / Vs: Onko kenelläkään ystävä alkanut tuntua vieraalta? : 31.10.2006 00:58:08
Ihmisiä tulee, ihmisiä menee, elämä virtaa alati eteenpäin, mikään ei pysähdy...

Olen joskus aikaisemmin ihmetellyt, kuinka minulla ei ole jäljellä lapsuudenaikaisista kavereista ketään, eikä nuoruusaikaisistakaan. Kun toiset ovat bestiksiä "kehdosta hautaan"-tyyliin.

Mutta en sitä jäänyt murehtimaan, kun huomasin, että tuli uusia ihmisiä, uusia ystäviä, uusia läheisiä. Kunhan vaan olin avoimin mielin ja sydämin, elämästä tulikin jännittävää ja rikasta  Smiley
15  Muita keskusteluaiheita / Henkimaailman ilmiöitä / Vs: indigolapsia? : 27.10.2006 11:20:49
Minä se ihmettelin vuosikymmenet, mikä minussa on pielessä, miksi olen niin outo ja sopeutumaton kaikkeen. Hiihoi, pari indigoartikkelia avasi silmät: löysin itseni niistä 1:1  Cheesy

Taidan sitten olla näitä esihistoriallisia indigoita, kun olen 60-luvulla syntynyt Grin

Sinisen enkelin kärsimättömyys on niin kovin tuttua, muiden ihmisten hitaus voi joskus olla tuskastuttavaa. Teen montaa asiaa yhtä aikaa, pyöritän päässäni montaa juttua samanaikaisesti, paikoilleen jämähtäminen olisi kauhistus. Näen muiden ihmisten läpi hyvin helposti, tiedän asioita, vaikken varsinaisesti tiedä mistä tiedän jne.

Helpotti paljon, kun sai tietää, ettei minussa olekaan mitään vikaa ja että on olemassa muitakin samanlaisia "outoja"  Smiley
Sivuja: [1] 2 3 ... 5