Astro Foorumi

Astro special => Astro special => Aiheen aloitti: Fawnette - 03.06.2010 11:16:44



Otsikko: Nousumerkin aspektit
Kirjoitti: Fawnette - 03.06.2010 11:16:44
Tästä en löytänyt infoa joten ajattelin vähän jututtaa muita aiheesta. Elikkä: millaisia aspekteja teillä on nousumerkkiinne? Kuinka paljon ne vaikuttavat persoonaanne ja siihen miten ihmiset näkevät teidät?

Itselläni on
 :askendentti: :aspect_tri:  :uranus:  :neptunus: :venus: :mars: :saturnus:
 :askendentti: :aspect_sex: :pluto:
 :askendentti: :aspect_kvi: :kuunsolmu:

eli en yhtään ihmettele miksi joskus on niin sekava olo oman persoonan kanssa ja siitä millainen pitäisi olla.  :uglystupid2:


Otsikko: Vs: Nousumerkin aspektit
Kirjoitti: Corvus Leonis - 03.06.2010 22:56:57
Mulla ei ascin aspekteja ole kuin Marsin neliö, Kuun sekstiili, Saturnuksen semisekstiili ja Neptunuksen kvintiili. Ensin mainittu on noista voimakkain ilmenemismuodoiltaan (kutsun sitä kapakkatappelijan aspektiksi ja syystäkin  :P), Saturnuksen semisekstiili vaikuttaa pääasiassa ulkoiseen habitukseen.

Kuun sekstiili on vähän samantapainen kuin trini, eli siihen liittyy mm. ekspressiivisyys, vahva elekieli ja ympäristön lukeminen, kuuhun liittyy popula ja usein koenkin että mun on helpompi käsitellä kokonaista ryhmää kuin yksittäistä ihmistä. 

Neptunuksen kvintiilin vaikutus sen sijaan on tosi pimeä ja monimutkainen.   


Otsikko: Vs: Nousumerkin aspektit
Kirjoitti: Fawnette - 03.06.2010 23:44:09
Kapakkatappelijan aspekti, haha.  :D
Noi  :kuunsolmu: ja  :neptunus: onkin sitten tosiaan vähän erikoisempia kavereita, voisko olla että näin "epäpersoonallisten" tekijöiden vaikutus ei ole niin suuri kuin esim. :mars:? Vai lisääkö se vain niiden  vaikutusta kartalla kun on yhteydessä  :askendentti:?

Itse aloin miettiä noita vahvuuksia. Onko  :askendentti: :aspect_sex: :pluto: (-0,09 astetta) vahvempi kuin esim.  :askendentti: :aspect_tri: :saturnus: (2,23 astetta)? Tai vaikka  :askendentti: :aspect_tri: :uranus: (-9,54 astetta)? Eli siis kumpi vaikuttaa enemmän, napakka :aspect_sex: vai vähän löyhempi :aspect_tri:?


Otsikko: Vs: Nousumerkin aspektit
Kirjoitti: Theus - 04.06.2010 01:43:07
 :jupiter: :aspect_con: :pluto: :aspect_sex: :askendentti: (Leija  :aspect_tri: :merkurius:)
 :merkurius: :aspect_sex: :askendentti:
:uranus: :aspect_squ: :askendentti: (T-risti  :aspect_squ: :chiron:)
 :aurinko: noviili  :askendentti: (AC  :leijona:)
 :neptunus: :aspect_tri: :askendentti:
 :venus: Q  :askendentti:
Regulus  :aspect_con: :askendentti:

 ::)


Otsikko: Vs: Nousumerkin aspektit
Kirjoitti: Artemis - 04.06.2010 07:17:33
Olen kai aika ristiriitainen persoona:

 :ceres:  :aspect_con:  :askendentti:
 :pluto:  :aspect_squ:  :askendentti:
 :aurinko:  :aspect_squ:  :askendentti:
 :kuu:  :aspect_squ:  :askendentti:
 :venus:  :aspect_squ:  :askendentti:
 :mars:  :aspect_squ:  :askendentti:
 :uranus:  :aspect_tri:  :askendentti:


Otsikko: Vs: Nousumerkin aspektit
Kirjoitti: Kieroon_Kasvanut - 04.06.2010 20:12:57
 :pluto: :aspect_con: :askendentti:
 :chiron: :aspect_tri: :askendentti: (Kultainen Kolmio)
 :venus: :aspect_tri: :askendentti: (Kultainen Kolmio)
 :merkurius: :aspect_squ: :askendentti:
 :aurinko: :aspect_squ: :askendentti:

Hiljaiseksi ja ujoksi on aina luultu,vaikken sitä todellakaan ole  :D Tykkään vain kuunnella :angel:
Olisiko nuo :merkurius: :aspect_squ: :askendentti: ja :aurinko: :aspect_squ: :askendentti: minkä sen vaikutelman antaa  :crazy2:


Otsikko: Vs: Nousumerkin aspektit
Kirjoitti: Esmiralda - 04.06.2010 20:59:12
Hyvä aihe!  :smitten:

Minun nousumerkilläni ei ole kuin yksi kunnon aspekti:  :askendentti: :aspect_squ: :kuu: Kaloissa

Olen kai aina kokenut kauheita vesien vuoksia ja luodetta, haukkonut henkeä kuivalla maalla kun olen pyristellyt turvaan vellovilta vesiltä,  välillä hihkunut aallonharjalla (sehän ei ole iso alue) ja sitten taas mennään syvyyksiin (siellä on laajempaa aluetta valitettavasti). Kyllä vesi hioo särmää.  ???

Näissä kuvioissakin tapahtuu jotain, mutta en yhtikäs ymmärrä mitä:  :aspect_inc: :uranus: ja  :aspect_inc: :ceres:


Otsikko: Vs: Nousumerkin aspektit
Kirjoitti: Fawnette - 04.06.2010 21:14:56
Luuletteko, että ne joilla on vähemmän aspekteja (tai helpompia) olisi jotenkin helppo olla sinut persoonansa kanssa tai "oma itsensä" vaikka muille? Tai saako heistä selkeämmän tai ennalta-arvattavamman kuvan?

Omakohtaisesti voisin sanoa, että ihmisillä on hyvin erilaisia, jopa ristiriitaisiakin näkemyksiä siitä millainen olen. (Lähinnä vähän tuntemattomammilla) Olisikohan tuo selitettävissä tuolla aspekti-myräkällä?


Otsikko: Vs: Nousumerkin aspektit
Kirjoitti: rovatar - 04.06.2010 21:32:19
Luuletteko, että ne joilla on vähemmän aspekteja (tai helpompia) olisi jotenkin helppo olla sinut persoonansa kanssa tai "oma itsensä" vaikka muille? Tai saako heistä selkeämmän tai ennalta-arvattavamman kuvan?


Sitä en osaa sanoa miten on heillä joilla on paljon positiivisia aspekteja...
itsellä kun on Ascille hirrrrrveen paljon haastavia aspekteja
 ja on isoissa kuvioissakin yksi Suurristini osa,
ainoa ns. hyvä aspekti on Vertexiin...

paitsi, että itse ajattelen myös Jupiterin yhtymän  :askendentti:  :skorpioni::ni positiivisena.

Kuinka synkkä tyyppi olisin  :aurinko:  :kauris: ,  :askendentti: :skorpioni: , jos ei olisi tuota  :jupiter: lisäämässä positiivisuutta?
 :2funny:

Ja höh ...mie oon  :kuu:  :kaksoset:  :aspect_opp:  :merkurius:  :jousimies:

 :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

 :askendentti: :skorpioni: ei ole varmaan helppo tapaus ulkopuolisellekkaan, saatikka itselleen?

Sinut itsensä kanssa?

Jatkuvaa elämän ja sen syvyyksien ruotimista...ja kun se vielä pitää hankkia oman kokemisen kautta...
 :P

Silti en pois vaihtaisi sitä mitä on annettu, mitä olen ja sitä miksi voin vielä tulla.

Minun näköiseni elämä minulla on elettävänä, minun vahvuuksilla ja haasteillani.
ja minä selviän!!!

Jopa nautin...


 :D





Otsikko: Vs: Nousumerkin aspektit
Kirjoitti: Fawnette - 04.06.2010 21:43:52
Joo vois kuvitella että pehmeät aspektit aurinkoon vahvistaa sitä minuutta jotenkin.
 Itelläni on pelkkiä pehmeitä aspekteja (vai mites toi :aspect_kvi: :kuunsolmu:?) ja tykkään kyllä vetää erilaisia roolejakin aikalailla. :D että ei se mitään jos ei ihmiset aina tiedäkään tarkalleen mitä mä oon.
Monet noista  :askendentti::n aspektia tekevistä ovat  :aspect_con: keskenään.. hitsit, tästä on niin vaikea sanoa juuta eikä jaata.   :laugh:


Otsikko: Vs: Nousumerkin aspektit
Kirjoitti: rovatar - 04.06.2010 21:51:38
Jos on vähemmän aspekteja :askendentti: niin mielestäni se askendentti on silloin
selvempi ja pääsee enemmän toimimaan täydellä omalla energiallaan :P

Ja kun askendentti on se "Minä" niin suurempi aspektimyräkkä voi
tosiaan sitten vähän sekoittaa pakkaa, että "Kuka?"

Itseltäni löytyy tällaiset aspektit: :aspect_tri::aurinko::jupiter: :aspect_opp::kuu: :aspect_squ::merkurius::venus: Q :mars: onnenpiste bQ :chiron:

Not bad ::)

No minä ajattelen niin, että  :askendentti: ei ole Minä, vaan  :aurinko:.
 :askendentti: on se miten ilmentää itseään muille, mutta ei ole se sisin oma Minä.

Mie olen  :aurinko:  :kauris: ja monessa juuri tyypilisten kuvausten mukainen, pohjimmiltaan,
mutta
tapa jolla pidän tietyllä tavalla oman reviirini ...puolustaudun, on hyvin  :skorpioni: -tyylinen. Ensi ajatus, puolustus- hyökkäys-kosto-
mutta jossain vaiheessa jo toki alkavat toimimaan minun muutkin puoleni...ne järkevät.. :crazy2:

Mutta se sisäinen puoleni, se Minä on kyllä  :kauris:..

 



Otsikko: Vs: Nousumerkin aspektit
Kirjoitti: Esmiralda - 04.06.2010 21:55:35
Tuosta toisten näkemisestä en tiedä. Kaikilla on omat mielikuvansa.

Tosin eräs 'selvännäkijä' kerran katseli meitä naisia ja sanoi, että 'Esmiksest' näkyy selvimmin mitä hän on, ei piilottele. Nauroin. ;D

Mutta luulen, että se mikä näkyy ja kuuluu, on ehkä juuri ne elementit, jotka heijastuvat nousumerkistä. Tulen elementit näkyvät ehkä parhaiten, ehkä maankin. Mutta ilma ja vesi on vähän salamyhkäisempiä.  ;)

Muoks, Suljin sanoi sen mitä minäkin juuri ajattelin. Aurinkomerkkihän näkyy jo pikkulapsilla. Nousumerkki tulee ehkä enemmän näkyviin iän myötä, ainakin se miten elämä on häntä höykkyyttänyt.  ;)


Otsikko: Vs: Nousumerkin aspektit
Kirjoitti: Titania. - 04.06.2010 21:56:19
Eli mun nousumerkki on  :vesimies: ja tällasia aspekteja löytyy:

 :askendentti:  :aspect_sex:  :aurinko:  :jousimies: 9. huoneessa
Tämän uskon lisäävän tuota jouskarimaisuutta siihen "ulkokuoreeni", tuon esiin sitä todellista minuuttani hyvin. Mua luullaan usein jousimieheksi ihan aurinkomerkkini mukaisesti, tähän vaikuttaa tosin moni muukin asia, hallitseva merkkinikin on jouskari.

 :askendentti:  :aspect_squ:  :merkurius:  :skorpioni: 8. huoneessa
Hmmm... En puhu turhia, oon hiljaa jos ei oo järkevää sanomista. Puhun ja keskityn syvällisesti asioihin, hyvin intensiivinen kommunikoinnissa.. Mutta tuo neliö. Ehkä on vaikea tuoda esiin sitä omaa ajatusmaailmaani varsinkin uusia ihmisiä kohdatessa, vaikutan hiljaiselta ja ujolta ulospäin. Monet ystävät ja läheiset on kuulemma saaneet musta aika hiljasen ja ujon mielikuvan ja sitten ovat tipahtaneet pallilta kun se todellinen jousimies suorapuheisuudellaan ja merkurius skorpparin syväluotauksella onkin saanut suunsa auki paremmin tutustuttuaan.

 :askendentti:  :aspect_sex:  :saturnus:  :jousimies: 9. huoneessa ( :saturnus: :aspect_con: :aurinko: )
Saturnus tuo ehkä sellaista jalat maassa henkeä ja vastuuntuntoa. Vaikutus varmaan voimakas, koska saturnus on yhtymässä aurinkooni ja vielä sekstiilissä AC:n.

 :askendentti: :aspect_sex:  :uranus:  :jousimies: yhtymä MC
Noh, tämä vaan voimistaa vesimiesmäisyyttä. Ainakin ensisilmäyksellä minusta saa hyvin persoonallisen kuvan. Nousuvesimies on ennalta arvaamaton, riippumaton, kiehtova, sekstiili uranus voimistaa näitä piirteitä. Myös MC on sekstiilissä  :askendentti: ja tietysti sitten myös  :aspect_tri: IC. Itseni ilmentäminen harmoniassa sekä julkisen kuvan/imagon, että kodin/perheen kanssa(?)

 :askendentti:  :aspect_tri:  :chiron:  :kaksoset: yhtymä IC
Mietin, että onkohan tälla aspektilla tekemistä sen kanssa, että monesti juuri tapaamani ihminen avaa sydämensä minulle ja kertoo asioita, joita ei sanomansa mukaan ole koskaan kertonut kenellekään. Että jos khiron-parantaja kaksosissa, kommunikaation merkissä, tekee suotuisaa aspektia  :askendentti: antaa ensi näkemältä sen kuvan, että minulle voi puhua ja minä kuuntelen, toinen saa helpotusta omaan ahdinkoonsa. Näin käy todella usein, monet ystävyyssuhteeni ovat alkaneet näin... Toisaalta olen monta tällaista ihmistä joutunut sulkemaan pois elämästäni, kun omat voimani eivät ole riittäneet aina muiden tukena olemiseen, minun on vaan täytynyt olla se vahva osapuoli, tukihenkilö. Tähän vaikuttaa varmasti kyllä myös  :mars: :kalat: 1. huoneessa... ja ehkä kuu 12. huoneessa..





Otsikko: Vs: Nousumerkin aspektit
Kirjoitti: Fawnette - 04.06.2010 22:02:06
Lainaus
Tulen elementit näkyvät ehkä parhaiten, ehkä maankin. Mutta ilma ja vesi on vähän salamyhkäisempiä. 

Meinaatko tällä että  :aurinko: vesi-ja ilmaihmiset on vaikeampi tunnistaa  :askendentti::n takaa?
Itse olen  :vesimies: ja monesti on luultu että olen  :vaaka:. Ehkä se sitten on joku tahdikkaan  :neitsyt: :askendentti: ja persoonallisemman   :vesimies::aurinko: synnyttämä mielikuva mutta tiedä häntä..  Nyt alan ehkä ymmärtää että miksi en olekaan ihan niin perinteinen  :neitsyt: :askendentti: se on varmasti noi aspektit jotka sekottaa sörsseliä aika lailla.


Otsikko: Vs: Nousumerkin aspektit
Kirjoitti: Ebenia - 04.06.2010 22:04:22
Luuletteko, että ne joilla on vähemmän aspekteja (tai helpompia) olisi jotenkin helppo olla sinut persoonansa kanssa tai "oma itsensä" vaikka muille? Tai saako heistä selkeämmän tai ennalta-arvattavamman kuvan?

Jos askendenttiin ei tule mitään aspekteja, niin sekin voi olla aikamoinen ongelma, jolloin askendanttia voi olla vaikea tunnistaa omassa elämässään ja vaikea ottaa sen energioita käyttöön. Jos taas askendentti saa paljon positiivisia kulmia, niin on todennäköistä, että ihmisen elämänkatsomus, se millaisena hän esiintyy ja millainen "rooli" hänellä helposti on, on ikään kuin sopusoinnussa ihmisen sisimmän kanssa. Jos taas askendenttiin tulee todella paljon haastavia aspekteja, se voi kertoa esimerkiksi siitä, että lapsuuden kotiympäristö ei tukenut lapsen persoonallisuuden kehitystä kovin positiivisesti ja lapsen saama rooli on ikään kuin ristiriidassa hänen oikean persoonansa kanssa. Tämä voi sitten näkyä jotenkin vaikeuksina läheisissä ihmissuhteissa (koska kaikki aspektit mitkä tulevat askendentille, tulevat myös deskendantille) ja ikään kuin persoonana, jossa on ulkoisena habituksen ja sisäisen olemuksen välillä niin paljon ristiriitaa, että se hämmentää niin henkilöä itseään kuin läheisiä ja näitä puolia voi olla vähän haastavampi saada käyttöön ilman, että kumpikin puoli tuntuu taakalta.

Itselleni tulee askendantille hyviä kulmia  :neptunus: :saturnus: :uranus:  :aspect_tri: :askendentti:. Tämä on auttanut minua siinä, että erityisesti uusissa tilanteissa minusta saa hyvin helposti "hyvän ihmisen" kuvan ja erityisesti tuo Neptunus on auttanut monissa työhaastatteluissa - haastattelijat haluavat nähdä minussa sitä mitä etsivät.


Otsikko: Vs: Nousumerkin aspektit
Kirjoitti: rovatar - 04.06.2010 22:10:18
Tuosta toisten näkemisestä en tiedä. Kaikilla on omat mielikuvansa.

Tosin eräs 'selvännäkijä' kerran katseli meitä naisia ja sanoi, että 'Esmiksest' näkyy selvimmin mitä hän on, ei piilottele. Nauroin. ;D

Mutta luulen, että se mikä näkyy ja kuuluu, on ehkä juuri ne elementit, jotka heijastuvat nousumerkistä. Tulen elementit näkyvät ehkä parhaiten, ehkä maankin. Mutta ilma ja vesi on vähän salamyhkäisempiä.  ;)


Skorpionistahan nyt yleensä ainakin sanotaan ja omalla kohdallani voin myös todeta,
etten kyllä kerro itsestäni mitään...
tai siis jotain ummet ja lammet tyyliin...
mitä nyt   :merkurius:  :jousimies: kauheassa puheripulissa kokee halukseen kertoa ja saarnata...tai muokata sanomisillaan mielipiteitä...

Minä piilottelen...en edes halua paljastaa itsestäni kaikkea..en edes parhaalle ystävälleni.
Hän kaiketi kauhistuisi, jos kertoisin mitä todella ajattelen,
miten toimin käyttäen hyväkseni alitajuista skorpionitietoisuuttani... :crazy2:

Esitän sitä, mitä milloinkin koen tarpeelliseksi.

Ei sitä osaa toiselle selittää...ainakaan näin kirjoittamalla, kun ette tunne minua.

Minusta ihmiset yleensä sanoo, että
iloinen, kaikkien kanssa pärjäävä, rohkea ja niiiin taitava ammatillisesti...

tulee kaikkien kanssa toimeen..
mutta uskaltaa myös nousta haasteita vastaan..

..omanarvontuntoinen..

Jos arvaillaan  :aurinko:-merkkiä,
minua on lähestulkoon aina luultu Leijonaksi.

Merkiksi, jonka kanssa en oikein tahdo tulla toimeen. :2funny:

Ja loppukommentti:  :2funny:
Minusta ei ota pirukaan selvää...
siis en siihen kykene...

 ;D



Otsikko: Vs: Nousumerkin aspektit
Kirjoitti: Titania. - 04.06.2010 22:22:39
^Mielenkiintoinen ajatus tuo.

Mä tuon vähän liiankin suoraan omat ajatukseni ja ideologiani ilmi, saatan olla vähän töks, tasapainoa sen hienovaraisuuden saralla saa aina hakea. Usein tajuan vasta sanojen karattua suusta että voi itku, pitikö toikin mennä sanomaan ääneen. Mutta omaa tunne maailmaani en tuo esiin, en osaa aina edes puhua omalle miehelleni. Paras ystäväni lapsuudesta asti on todennut, että hän tajusi jossain vaiheessa että mua ei koskaan opi tuntemaan oikeesti, koska en päästä ketään niin lähelle... Ehkä se on mun tuli elementii, jonka tuon esiin tosi hyvin, mutta mm. :kuu: :vesimies:  12. huoneessa,  :merkurius: :venus: :skorpioni: , osuus taas pysyttelee piilossa ja arvoituksena ::)


Otsikko: Vs: Nousumerkin aspektit
Kirjoitti: Fawnette - 04.06.2010 22:33:16
Lainaus
:merkurius: :venus: :skorpioni:, osuus taas pysyttelee piilossa ja arvoituksena

Ite oon saanut sellasen käsityksen, että vaikka skoput onkin salamyhkäisiä niin on niillä taipumus suorasukaisuuteen ja pisteliäisyyteen... oman (toivottavasti nykyään jo kuolleen ja kuopatun) piikikkyyteni olen pistänyt 3.huoneen  :skorpioni::n piikkiin.  ;D Ja joo,, en mäkään ikinä kyllä puhu omista asioistani mitään. (Toisaalta myös  :kuu: 12.h niinkuin sinullakin ja  :aurinko: :vesimies:)  ::)


Otsikko: Vs: Nousumerkin aspektit
Kirjoitti: rovatar - 04.06.2010 22:36:38
En puhunutkaan askendentista sisäisenä Minänä vaan pelkästään Minänä :)
Mikä on sinun Minä?  :askendentti: vai  :aurinko: ?

Kuka olet?
Miten sen määrittelet?

Onko minuutesi eri kuin sisäinen minuutesi?

Ehkä määritelmät ovat meillä vain erit?


Otsikko: Vs: Nousumerkin aspektit
Kirjoitti: Titania. - 04.06.2010 22:48:03
Lainaus
:merkurius: :venus: :skorpioni:, osuus taas pysyttelee piilossa ja arvoituksena

Ite oon saanut sellasen käsityksen, että vaikka skoput onkin salamyhkäisiä niin on niillä taipumus suorasukaisuuteen ja pisteliäisyyteen... oman (toivottavasti nykyään jo kuolleen ja kuopatun) piikikkyyteni olen pistänyt 3.huoneen  :skorpioni::n piikkiin.  ;D Ja joo,, en mäkään ikinä kyllä puhu omista asioistani mitään. (Toisaalta myös  :kuu: 12.h niinkuin sinullakin ja  :aurinko: :vesimies:)  ::)

Juu hyvä pointti. Olen kokenut ehkä niin, että se totuudellinen rehellisyys ja suorapuheisuus ovat jousimiehen heiniä, kun taas skorppari on kyllä myös sanavalmis ja silla tavalla suora, mutta ei kuitenkaan sano välttämättä kaikkea mitä mielessään pyörii, pysyy vähän salaperäisenä. Yksi tuttavani on tällainen skorppari, todella vahva persoona ja hyvin suorapuheinen, mutta hänestä aistii aina, että siellä takana on oikeasti vielä paljon muutakin, mitä hän ei kerro. Ehdottoman salamyhkäinen ja kiehtova tyyppi.


Otsikko: Vs: Nousumerkin aspektit
Kirjoitti: rovatar - 04.06.2010 22:55:28


 Olen kokenut ehkä niin, että se totuudellinen rehellisyys ja suorapuheisuus ovat jousimiehen heiniä, kun taas skorppari on kyllä myös sanavalmis ja silla tavalla suora, mutta ei kuitenkaan sano välttämättä kaikkea mitä mielessään pyörii, pysyy vähän salaperäisenä. Yksi tuttavani on tällainen skorppari, todella vahva persoona ja hyvin suorapuheinen, mutta hänestä aistii aina, että siellä takana on oikeasti vielä paljon muutakin, mitä hän ei kerro. Ehdottoman salamyhkäinen ja kiehtova tyyppi.

Just näin.

Ei Skorppari kerro, vaan skorpparin Merkurius...
jos se on  :jousimies:, kyllä lähtee...ja rehellisen suorapuheisesti,
silloin kun skorppari niin kokee/haluaa.

Jouskari se on joka puhuu rehellisesti ja suoraan, ei skorppari.


Otsikko: Vs: Nousumerkin aspektit
Kirjoitti: Mystery Woman - 05.06.2010 15:06:23
Minulla  :askendentti:  :skorpioni:
 :aspect_sex:  :venus:  :leijona:
 :aspect_ssx:  :saturnus:  :skorpioni:
 :aspect_squ:  :uranus:  :leijona:
 :aspect_con:  :neptunus:  :vaaka: orbi alle yksi
 :aspect_sex:  :pluto:  :leijona:
 :aspect_ssx:  :kuunsolmu:  :jousimies:
 :aspect_squ:  :chiron:  :vesimies:

Minusta sanottua: avoin, sosiaalinen, luottohenkilö ja uskottu niin pomoille kuin muillekin, mystinen, salaperäinen en ole kuulemma sitä miltä näytän. Olen myös vaan muka avoin... :D Harvemmin olen oma-aloitteinen ihmissuhteissa, vedän kiinnostavia ihmisiä puoleeni. Uudessa työpaikassa esim. katson ketkä ovat minusta kiinnostavia ja he yleensä sitten tulevat tekemään tuttavuutta. Minulla epäillään olevan röntgen katse tai ainakin luen ajatukset. Ylipäätään tiedän ihmisistä paljon, paljon enemmän kuin kukaan osaa ikinä arvatakaan  :police:
 :smitten: :smitten:


Otsikko: Vs: Nousumerkin aspektit
Kirjoitti: mc82 - 11.03.2011 19:35:53
Mulla ASC tekee tosi vähän aspekteja planeetoille :(  Olen siis  :askendentti: :kauris:

 :askendentti: :aspect_ssx: :aurinko:
 :askendentti: :aspect_kvi: :kuu:

Ei taida äkkiseltään mietittynä olla kuin nuo...

Sen sijaan asteroidit yms. pisteet ovat vahvasti aspektoituneet Nousuni kanssa:

 :askendentti: :aspect_tri: Onnenpiste
 :askendentti: :aspect_tri: :vertex:
 :askendentti: :aspect_tri: :chiron:
 :askendentti: :aspect_con: :juno:
 :askendentti: :aspect_con: Lilith
 :askendentti: :aspect_opp: :kuunsolmu: (täytyy varmistaa, oliko tuo vielä oppositio - on vähän siinä ja siinä...)

"Harvinaisempia" asteroideja en silmäillyt :P  Mutta mitäs sanotte noin vahvasti asteroidipainotuksesta ASC:lle, aika oudolta tuo vaikuttaa, kun ASC on tavallaan planeetoista erillään... ???


Otsikko: Vs: Nousumerkin aspektit
Kirjoitti: SanctAstra - 11.03.2011 19:54:59
 :askendentti: :aspect_sex: :kuu:
 :askendentti: :aspect_tri: :venus:
 :askendentti: :aspect_squ: :uranus:
 :askendentti: :aspect_tri: :neptunus:
 :askendentti: :aspect_sex: :pluto:

Asteroidien tapahtumia askendentille en muista.

 :askendentti: :leijona: ja sen kyllä huomaa. Ainakin sellaiset ihmiset, jotka minut tuntee. Ja minä kanssa kerään sellaisia ihmisiä ympärilleni, jotka haluavat purkaa mieltään. Vaikkeivat edes tuntisi minua. Minusta löytyvät niin positiiviset kuin negatiivisetkin leijonan piirteet. Ja välillä olen kuin iso kala liian pienessä lätäkössä. Olen kuitenkin opetellut pitämään egoni kurissa, tavalla tai toisella.  :)


Otsikko: Vs: Nousumerkin aspektit
Kirjoitti: aeiouyäö - 20.03.2011 20:26:44
Mulla  :askendentti: :aspect_con: :merkurius:,  :aspect_squ: :uranus:,  :aspect_squ: :neptunus: ja :aspect_sex: :kuu:.

Voi kai sanoa jo aika vahvasti aspektoituneeksi.
Uranuksen neliö näkyy ainakin kapinointina kaikkia odotuksia vastaan, mitä muut mulle asettavat.En esimerkikisi voi sietää mitään kommentteja tyylillä "Tytöt eivät istu jalat auki" tms.
Neptunuksen neliö sitten taas on onnistunut aikoinaan laskemaan itsetuntoa aika paljon ja tuntemaan alemmuudentunnetta.Välillä on ollut kausia, että olen pelännytkin ihmisiä ihan liikaa.Lapsena muut lapset syrji mua aika paljon, ja ala-asteella mua kyllä ihan kiusattiinkin.Nykyisin tosin olen aika hyvin päässyt tästä yli.
Merkuriuksen yhtymä näkyy luonnollisesti sosiaalisuutena, tosin merkurius on 12. huoneen puolella perääntyvänä ja neliössä neptunukseen, että se vähän supistaa vaikutusta.
Kuun sekstiilistä en sitten oikein osaa sanoa mitään, en ole sen vaikutusta hirveästi tunnistanut.


Otsikko: Vs: Nousumerkin aspektit
Kirjoitti: suski7 - 20.03.2011 21:53:49
mulla ei ole kuin  :aspect_tri: :pluto:oon ja  :aspect_sex:  :venus:een....mun mielestä aurinko kuvaa itseä (skorppari), asc ulkoista olemusta (kauris), mc mitä näytät muille /(ulosanti) ja todellinen MINÄ on east point (itäpiste), sen löytää kun tekee Meridian-kartan ja mistä se 1.huone alkaa on east point...joka mulla on kaloissa. eniten löydän ittestäni kalaa jonka liiallisen herkkyyden kyllä peitän erinomaisesti skorppariauringon taakse. Tosin mulla on myös  :aurinko: 0  :neptunus:/ :venus: ....niin ja   :kuu: :kalat:.
mua on sanottu että töksäytän liian suoraan asiat esille, mä teen niin vain, jos ärsyynnyn jostain ja tätä pidän mc jouskarin aikaansaannoksena....noin muuten mä olen ihan normaalin kettumainen.


Otsikko: Vs: Nousumerkin aspektit
Kirjoitti: Suljin - 20.03.2011 22:59:18
mulla ei ole kuin  :aspect_tri: :pluto:oon ja  :aspect_sex:  :venus:een....mun mielestä aurinko kuvaa itseä (skorppari), asc ulkoista olemusta (kauris), mc mitä näytät muille /(ulosanti) ja todellinen MINÄ on east point (itäpiste), sen löytää kun tekee Meridian-kartan ja mistä se 1.huone alkaa on east point...joka mulla on kaloissa. eniten löydän ittestäni kalaa jonka liiallisen herkkyyden kyllä peitän erinomaisesti skorppariauringon taakse. Tosin mulla on myös  :aurinko: 0  :neptunus:/ :venus: ....niin ja   :kuu: :kalat:.
mua on sanottu että töksäytän liian suoraan asiat esille, mä teen niin vain, jos ärsyynnyn jostain ja tätä pidän mc jouskarin aikaansaannoksena....noin muuten mä olen ihan normaalin kettumainen.

Mitä meinaat, 'mitä näytät muille /(ulosanti)'?
Voin helposti samaistua näkemykseesi :) Mitä jos tämä east point on
yhteyksissä askendenttiin ja MC? Todellinen minä näkyy tällöin ulospäin?


Otsikko: Vs: Nousumerkin aspektit
Kirjoitti: suski7 - 21.03.2011 19:10:29
Suljin: tarkotan sitä, että kun itekki mietit millanen olet kotona ja millanen olet työssä, niin oletko samanlainen aina? mä en....mun duunikaverit ei varmaan uskois millanen mörökölli saatan himassa olla, koska duunissa olen se ulospäinsuuntautuva, suorat sanat sanova, näkyvä henkilö ja ilonenkin vielä ja valmis menemään ja suunittelemaan pippaloita jne....eli tolla näytän sen mun mc-jouskarin selkeesti. Kotona mulla on omat rutiinit ja pidän rauhallisesta elämästä tyyliin "kotini on linnani",
koti on vain mua varten ja siellä voin möllöttää miten päin haluan. Ymärräx mun pointin? siksi mun mielestä mc kuvaa sitä mitä näytät muille ja millanen on sun ulosanti....meillä itse kullakin on varmasti kuva siitä millanen on ja jos kuulet susta puhuttavan, että siinäpä on itsevarma tyyppi tms et aina tajua että miten ne voi sua semmosena pitää kun sisimmässäsi olet ihan toisenlainen....nyt tää menee jos pilkun viilaamiseen.....?


Otsikko: Vs: Nousumerkin aspektit
Kirjoitti: Suljin - 21.03.2011 19:26:32
Juu ymärrän, kiitos selvennyksestä :P


Otsikko: Vs: Nousumerkin aspektit
Kirjoitti: Tanita79 - 05.04.2011 22:58:17
 :askendentti: :aspect_con: :kuu:
 :askendentti: :aspect_opp: :mars:
 :askendentti: :aspect_squ: :uranus:
 :askendentti: :aspect_tri: :neptunus:
 :askendentti: :aspect_squ: :chiron:
 :askendentti: :aspect_ssx: :saturnus:

 :askendentti: :leijona:
 
Kuun yhtymä tuo paljon herkkyyttä ja ulospäin näkyy 'moody appearance', joten naamasta näkyy mielialat :buck2:, ja siihen ei tuo plussaa marsin oppositio, tiettyä aggressiivisuutta ja impulsiivista suhtautumista.
Uranuksen neliö tuo vapaudenkaipuuta, sitoutumiskammoa. Itselläni olen huomannut erityisesti ahdistavaksi sen että joku yrittää sitoa mut johonkin ja vaikka järjenvastaistakin olisi tilanteeseen nähden, on revittävä itsensä irti :crazy2:
Neppari varmaan tuo herkkyyttä..


Otsikko: Vs: Nousumerkin aspektit
Kirjoitti: SanctAstra - 05.04.2011 23:12:53
Kuun yhtymä tuo paljon herkkyyttä ja ulospäin näkyy 'moody appearance', joten naamasta näkyy mielialat.

Mulla ei ollut yhtymää, vaan sekstiili, mutta sama on mulla. En pysty valehtelemaan tunnetilojani ja äänestäkin sen kuulee mitä mielessä liikkuu. Varsinkin silloin kuulee, jos kaikki ei ole hyvin. Kasvot ovat sielun peili silmien ohella, voisi tässä kohden sanoa.


Otsikko: Vs: Nousumerkin aspektit
Kirjoitti: nikki - 05.04.2011 23:19:54
 Tanita79
Huomaatkos miten hyvin sulle sattuu tuo maya merkki tähän myös?
Jos sen kivijalkana on kaikki neljä elementtiä, maa, ilma, vesi ja tuli,
niin mistä sä saat sille kuulle "hedelmällistä" vettä, kun noita kaikkia muita tuntuviksi allekirjoituksestasi löytyy?


Otsikko: Vs: Nousumerkin aspektit
Kirjoitti: Tanita79 - 05.04.2011 23:20:29

Mulla ei ollut yhtymää, vaan sekstiili, mutta sama on mulla. En pysty valehtelemaan tunnetilojani ja äänestäkin sen kuulee mitä mielessä liikkuu. Varsinkin silloin kuulee, jos kaikki ei ole hyvin. Kasvot ovat sielun peili silmien ohella, voisi tässä kohden sanoa.

Totta tosiaan,..varsinkin kun kaikki ei oo hyvin. Ja mun silmät kuulema 'mollottaa kuumaisesti' silloin kun heittäydyn sentimentaaliseksi tai muistelen MENNEITÄ.. ;D


Otsikko: Vs: Nousumerkin aspektit
Kirjoitti: Tanita79 - 05.04.2011 23:40:17
Tanita79
Huomaatkos miten hyvin sulle sattuu tuo maya merkki tähän myös?
Jos sen kivijalkana on kaikki neljä elementtiä, maa, ilma, vesi ja tuli,
niin mistä sä saat sille kuulle "hedelmällistä" vettä, kun noita kaikkia muita tuntuviksi allekirjoituksestasi löytyy?

 Aika kiva huomio,. :smitten:.kääk,..Mistäs sitä kaivais..  :-[ ::)
 :pluto: :aspect_tri: :aurinko: :mars: :merkurius:
 :pluto: :aspect_sex: :kuu:
 :neptunus: :aspect_sex: :aurinko: :mars: :merkurius:
 :neptunus: :aspect_tri: :kuu:

Jos ei nuo auta asiaa, niin ei kai sit mikään..Mutta heititpä pohdittavaa kerrakseen.  ::)

Mutta jos meni aivan metsään niin sit en tiedä löytääkö joku muu vastauksen vai onko sitä,,.. ??? :-\


Otsikko: Vs: Nousumerkin aspektit
Kirjoitti: nikki - 05.04.2011 23:46:52
Siis onko sulla veden merkeissä  :rapu: /  :skorpioni: tai   :kalat: mitään?
Ajattelin vain kun tuo  :kuu: on sen Ravun hallitsija, vesimerkin aluntein
ja sinulla on noilla molemmilla akseleilla tulta ja ilmaa,
niin siinä voi hyvinkin olla sellanen "loppuunpalamisen" vaara olemassa.
Se vesi vähän tyynnyttäisi ja rauhottaisi sun "tulista" ilma-piiriä.
Ois sellanen keidas erämaassa?


Otsikko: Vs: Nousumerkin aspektit
Kirjoitti: Tanita79 - 06.04.2011 00:00:36
'Keidas' kuulostaa hyvältä, niin hyvältä ettei sellaista taida olla :-[
Ei ainakaan planeettoja niissä,  :uranus: tuskin otetaan huomioon, se on ainoa mikä on  :skorpioni:. Niin ja onhan se mun aurinkomerkin hallitsija, mutta en tiedä antaneeko sekään 'keidasta'..
Mites huonepainotukset? Asteroidit? Kompensoivia tekijöitä muita?


Otsikko: Vs: Nousumerkin aspektit
Kirjoitti: nikki - 06.04.2011 00:18:41
Onhan se  :uranus: t-ristin kärkenä,
jos nuo sun neliöt  :askendentti: :kuu: ja DC  :mars:  :aspect_squ: :uranus: pitävät paikkansa.
Hyvinkin keidas erämaassa.
Jännitteiden purkaja.
"Jäänmurtaja".
Se Uranus nostattaa sitä tuli-ilma liekkiä välillä elikkäs innostaa,
mutta sehän voi myös sitten viedä sen ns. sisäiseksi energiaksi,
toimia tavallaan energiavarastona.
Ehkä siitä onkin kyse,
tajuta ja tiedostaa millon mennä täysillä ja millon kerätä itelleen sitä energiaa.
Jos tuo  :chiron: on  :harka: niin onkos se sitten suurristi?
Eli silloin siinä olisi se sinun
maya-merkin neljän elementin kivijalka,
eikös? :)


Otsikko: Vs: Nousumerkin aspektit
Kirjoitti: Tanita79 - 06.04.2011 00:39:19
Wow.. Miten mä en oo ajatellutkaan koko asiaa, siis tota t-ristiä ja noita elementtejä..

Kiitos paljon Nikki! :)

Tutkailemaan siis..



Otsikko: Vs: Nousumerkin aspektit
Kirjoitti: Tanita79 - 06.04.2011 00:42:20
Nikki,..

Ja sen kans mä oon aika paljon joutunutkin työskentelemään että missä levon paikka, ettei polta itseänsä loppuun,.. Ja nyt vasta vuosien ja taas vuosien päästä se 'normaali' taspaino alkaa löytyä..


Otsikko: Vs: Nousumerkin aspektit
Kirjoitti: nikki - 06.04.2011 00:54:25
Tein täällä sun kartan. http://serennu.com/index.php (http://serennu.com/index.php)
Astro.comin listani on täysi enkä jaksa pohtia kenet sieltä poistaisin  ???

Tuo  :chiron: ei satu tuohon suurristiin.
Kaloissa on kentauri Pholus 21  :kalat:
eli kolmiossa tuohon  :uranus: :skorpioni:.iin
eli suomeksi kun Pholuksen tulkintaan kuuluu sellanen sanonta että "it brings you to your limits"
ja käännekohta ja "äkkikuolema" niin tää vesikolmio vois olla sellanen ilmapuntari siis tunnepuntari,
joka kertoo sulle millon tarpeeks on tarpeeks ja kiitti mulle riitti.
Tuo  :uranus: :skorpioni:  :aspect_squ: :aurinko: :aspect_opp: :kuu:
on vähän kuin aurinkokenno, kerää energiaa ja luovuttaa.
Se vois olla purkamassa "täydenkuun hullutuksia" tai neronleimauksia.

Sitten siellä Kaloissa on  :juno:. Se ei ole pelkästään vaimo ja puoliso,
se on myös sitoutumista ja jonkunlainen "roolikin".
Se on  :aspect_opp: :saturnus: rx  :neitsyt: eli joku toinen voisi ottaa sen "rauhottelijan" roolin,
rajoittaa ja asettaa rajoja, aikarajojakin sille "yltiöpäisyydelle".
Vähän niinkuin että aikansa kutakin, huilaas välillä.
Siinä on nyt sillain sopivasti tr  :venus: :aspect_con: :juno: :kalat:
että sanosinko että otapas nyt sellanen itseäsi rakastava rooli.
Olet sen arvoinen.

Vesikolmioon liitty vielä sellanen kuin Hylonome Ravussa.
Hylonome rakasti puolisoaan niin paljon että meni kuolemaan perästä.
Vähän sellanen Romeo et Julia. Mut se oli jotenkin yhdistetty myös hybridi-käsitteeseen,
joka taas yhdistää kahta erilaista osaa.
Vaikka sun kuun ja auringon vastakkaisuutta?

Että kyllä sieltä keidastakin löytyy.
Jos ei muuten niin äkkikäännöksillä. Yllättäen.


Otsikko: Vs: Nousumerkin aspektit
Kirjoitti: Metsänkeiju - 06.04.2011 13:33:09
Mulla asc :jousimies: tekee

 :aspect_squ: :aurinko:
 :aspect_squ: :kuu:
 :aspect_squ: :jupiter:
 :aspect_opp: :chiron:
 :aspect_con: :saturnus:
 :aspect_con: :uranus:
 :aspect_sex: :merkurius:

Että kyl puuhaa riittää itteni kanssa..

 :aspect_squ: aurinkoon ja kuuhun: Koen ettei minua ole lapsena hyväksytty sellaisena kalat-lapsosena kuin olen ollut. Se on johtanut tietynlaisen "kuoren" syntyyn, kovetettuun ja piilotettuun minuuteen. Olen aina ollut liian kiltti, kaikki muut laittanut itseni edelle enkä ole suonut itselleni mitään, ajatellut etten ole asioiden arvoinen.. Enkä ole itseäni arvostanut tai rakastanut (päinvastoin), epävarmuutta ollut hirveesti, näitä on tässä aikuiselämässä nyt opiskeltu. Näissä opiskeluissa teemana on juurikin ollut ratkoa sisäisiä ristiriitoja, sen suhteen kuinka käyttäydyn ja ne asiat näyttäytyy ulospäin. Ristiriitaa ja haasteita on riittänyt, ja niiden myötä olen koko ajan kasvanut enemmän omaksi aurinko kalaksi ja nousujouskariksi.

Mä lasken nää aika samaan kastiin, koska näkisin että lapsuus/minuus -teemat vaikuttaa niin vahvasti sekä :aurinko: , :askendentti: että :kuu: :hun.

 :aspect_squ: :jupiter: : Jupiter on Oinaassa ja ajattelen, että mulla on mahdollisuus onneen ja laajenemiseen silloin, kun menen eteenpäin Oinaan tavoin. Kuunsolmuni on myös Oinaassa.. tuntuu siis olevan läksyä tässä, mars härkänä, au kaloina ja asc jouskarina, saada itestään aikaan asioita. Mitä enemmän oon sinut noitten aurinko ja kuu -neliöiden haasteiden kanssa, sen paremmin "uskallan" saada aikaiseksi ja mennä oinaan tavoin etiäpäin.. Kalamaisesti aloitella projekteja Oinaan raivolla, ilman lopputuloksen toivetta ja olla tyytyväinen siihen. Tänkin neliön itseasiassa lasken aika samaan sumppuun noitten muitten kanssa.. Kaikki kun vaikuttaa niin kaikkeen. ;)

Hei, löysin tämmöisen: "Jupiter Oinaassa: Oinas on avoin, rehellinen ja oikeudenmukainen. Hän nauttii huvituksista ja tarvitsee niitä. Heikkoudet: Oinas on usein huonolla tuulella. Lisäksi hän hermostuu ja raivostuu helposti"

Ehkä toi neliöni on opettanut mulle avoimuutta ja rehellisyyttä.. jollainenhan jousimies on! :)
Noi hermostumiset.. ne on ollu hankala hyväksyy, että oon hermoheikko. Mutta kerran kun sekin on hyväksytty, hermostumiset meni paljon sopivampaan muottiin. Nykyään aattelen että on ihana kun saa välillä hermostua ilman itsesyyttelyjä tai kenenkään syyttelyjä. "Se on normaalia tunteiden purkausta". ::)

 :aspect_opp: :chiron: Hmm.. en ole pohtinutkaan tätä ennen sen kummemmin.. Vaikeita kokemuksia on, ja niiden myötä olen kasvanut juuri tällaiseksi kuin olen. Yhtäkään niistä en vaitais pois, vaikka kuin hirveitä olis ollut. Ne on tehneet minut. Niiden kautta olen oppinut paljon.. En osaa muuta sanoa, kuinka lie vaikuttaa ascin ilmenemiseen. No, ainakin auttamishalua mulla on, ja nämä omakohtaiset kokemukset ehkä vielä elämässä tulevat tarpeen, auttamisessa.. Ulospäin oon kyllä auttavainen ja "hoivaava" tyyppi, lähihoitajaksikin opiskelen.. Sanokaas muut tästä jotain, jotain mitä en oo hokannut? :)
 
:aspect_con: :saturnus: Vanhoissa muistiinpanoissani lukee näin: "Annat ulospäin totisen ja vakavan kuvan itsestäsi. Olet mietteliäs ja paneudut tarkkaan yksityiskohtiin. Jo lapsena olit kuin aikuiset, ja nuoruudessa pidit vanhemmista ihmisistä." -Totta (tosin lapsuudesta en tiijä).

Seppo kirjoittaa näin:
Vastuun ja kurinalaisuuden planeetta Saturnus opastaa sinua pitämään huolta omista asioistasi ja ennen kaikkea omasta jaksamisestasi, vaikka sinulla lieneekin vahva taipumus puuttuua toisten tekemisiin omien suunnitelmiesi kustannuksella. Olet selkeä ja vahva rakentaja, jos vain osaat sovittaa omat voimavarasi oikein. Jos taas sorrut yrittämään liikaa, on siitä seurauksena ensin väsymystä ja lopulta vakava uupuminen tai jopa sairastuminen. Saturnuksen aspekti varoittaa liiasta suorittamisesta ja velvoittaa pitämään kiinni omasta jaksamisestasi.

Ja toi kyllä osuu ja uppoo! :police: Omasta jaksamisesta on ollut pakko opetella pitään huolta ja välittämään siitä ja lopettaa ittesä uuvuttaminen. :)

 :aspect_con: :uranus:

by Seppo:
Vallankumouksen ja radikalismin planeetta Uranus muistuttaa sinua omasta tilasta ja vapaudesta, jota tarvitset välittömien oivallusten sinkoutuessa tajuntaasi. Uranus ilmentää sähköistä viestintää, jota sinä pystyt käyttämään sillä eläämäsi sektorilla, jonne aspekti suuntautuu. Sähköinen impulssi tuntuu pakottavana tarpeena tehdä jotain välittömästi. Ellei sinulla ole tilaa tarvittavalle reaktiolle ja kekseliäisyytesi toteuttamiselle, tunnet sen kasvavana ahdistuksena kyseisellä elämänalueella. Silloin kun tilaa on, ilmentää Uranus itseään ainutlaatuisena kekseliäisyytenä.


Kyllä mulla on joku luova yhteys universumiin tai mihkä lie, ja jotain kun päähän pälkähtää niin se on tehtävä heti. Ulospäin haluan näyttää erilaisuuttani ja luovuuttani..
Uranus on mulla ascilla, joten nouseva planeettanikin.  :smitten:

ja  :aspect_sex: :merkurius:  Kommunikointi ja kirjallisuus on elämäni suola. :smitten: Kirjoittaminen on yksi tärkeä itsetutkiskeluväline / asioiden työstämisväline. Luovuuteni yksi ulostulokanava.. ;) Voin paljon ammentaa itsestäni kirjoittamalla ja puhumalla. :smitten:


Otsikko: Vs: Nousumerkin aspektit
Kirjoitti: huhtikuinen - 06.04.2011 13:43:15
 :askendentti: :kauris:

 :aspect_sex: :kuu: :kalat:,  :mars: :skorpioni:
 :aspect_squ:  :merkurius: :venus:  :oinas:, :saturnus: :neptunus:  :vaaka:,
 :aspect_con:  :chiron:  :kauris:
 :aspect_opp:  :uranus:  :rapu:.

Nousulle on paljon aspekteja,  :askendentti: ja :chiron:  :kauris: on vaikuttanut paljon luonteeseeni, muu vielä epäselvää, mutta näistä selvisi etten mielestäni ole kovin härkämäinen, eikä minua sellaiseksi juuri tunnistetakkaan.


Otsikko: Vs: Nousumerkin aspektit
Kirjoitti: Tanita79 - 06.04.2011 15:37:50
Tein täällä sun kartan. http://serennu.com/index.php (http://serennu.com/index.php)
Astro.comin listani on täysi enkä jaksa pohtia kenet sieltä poistaisin  ???

Tuo  :chiron: ei satu tuohon suurristiin.
Kaloissa on kentauri Pholus 21  :kalat:
eli kolmiossa tuohon  :uranus: :skorpioni:.iin
eli suomeksi kun Pholuksen tulkintaan kuuluu sellanen sanonta että "it brings you to your limits"
ja käännekohta ja "äkkikuolema" niin tää vesikolmio vois olla sellanen ilmapuntari siis tunnepuntari,
joka kertoo sulle millon tarpeeks on tarpeeks ja kiitti mulle riitti.
Tuo  :uranus: :skorpioni:  :aspect_squ: :aurinko: :aspect_opp: :kuu:
on vähän kuin aurinkokenno, kerää energiaa ja luovuttaa.
Se vois olla purkamassa "täydenkuun hullutuksia" tai neronleimauksia.

Sitten siellä Kaloissa on  :juno:. Se ei ole pelkästään vaimo ja puoliso,
se on myös sitoutumista ja jonkunlainen "roolikin".
Se on  :aspect_opp: :saturnus: rx  :neitsyt: eli joku toinen voisi ottaa sen "rauhottelijan" roolin,
rajoittaa ja asettaa rajoja, aikarajojakin sille "yltiöpäisyydelle".
Vähän niinkuin että aikansa kutakin, huilaas välillä.
Siinä on nyt sillain sopivasti tr  :venus: :aspect_con: :juno: :kalat:
että sanosinko että otapas nyt sellanen itseäsi rakastava rooli.
Olet sen arvoinen.

Vesikolmioon liitty vielä sellanen kuin Hylonome Ravussa.
Hylonome rakasti puolisoaan niin paljon että meni kuolemaan perästä.
Vähän sellanen Romeo et Julia. Mut se oli jotenkin yhdistetty myös hybridi-käsitteeseen,
joka taas yhdistää kahta erilaista osaa.
Vaikka sun kuun ja auringon vastakkaisuutta?

Että kyllä sieltä keidastakin löytyy.
Jos ei muuten niin äkkikäännöksillä. Yllättäen.

Aika info-pläjäys, kiitos..Todella mielenkiintoista, ja pisti silmään että astro.comissa  oli  :juno: :aspect_con: Pholus,..10asteen orbilla, eiks se oo 5max? ja sit toi saturnus on 2.huoneessa, et jos mikä pistää vastaan niin voimavarat.. :buck2: Enkä tiedä missä sitä olis jos kaikki ne 'täydenkuun hullutukset' olis pistäny käytäntöön toteutumaan..
Ja sit tuo 'kaksi erillistä osaa'.. ja Hylonome 12., eli kalojen huoneessa pisti silmään,..menee näpertelyks joo..Mutta olisko se sit ikäänkuin sovittelijana auringon-juupas-kuun-eipäs--välillä?


Otsikko: Vs: Nousumerkin aspektit
Kirjoitti: - Kastehelmi - - 15.10.2012 23:48:01
Mulla on

 :askendentti: :aspect_con: :pluto:
 :askendentti: :aspect_con: :aurinko:
 :askendentti: :aspect_ssx: :merkurius:
 :askendentti: :aspect_ssx: :saturnus:
 :askendentti: :aspect_sex: :neptunus:
 :askendentti: :aspect_squ: :juno:

Mitenköhän nämä tulkitsisi? Saa auttaa :) Mun :askendentti: on siinä :pluto: ns. synkempien voimien ja :aurinko::n loisteen välissä. Osaan ottaa molemmat haltuun ;) Plutoenergiaa on muutenkin paljon, joten vaikea erottaa sitä, että mitä :askendentti: :aspect_con: :pluto: tuo. Ehkä sellasta voimallisuutta presenssiin ja vahvistaa skorpionimaisuutta. Leijonan :aurinko: sitten taas positiivisuutta, naurua, huumoria, leikkimielisyyttä ja toivottavasti lämpöä! Sellasta leijonaemomeininkiä. Suojelen omiani ja heikomman puolesta taistellaan. Molemmat planeetat varmaan tuovat päättäväisyyttä, itsepäisyyttäkin ehkä ::) Ja kiinteiden merkkien hallitsijoina korostavat varmaan sitä puolta entisestään. Mun kartalla kiinteetä suurimmaks osaks muutenkin. Jos jotain päätän niin ei mun päätä käännettyä saa. Läheiset ei vaivaudu edes yrittään. Kyllähän mä tykkään johtaa, mutta johdettavanakin osaan olla, kunhan se johtaja sitten ottaa homman kunnolla haltuun. Kyllä mä sitten älähdän, jos asiat ei etene tms. Mä en teeskentele. Jos en esim. tiedä jostain asiasta tarpeeksi ilmoitan sen ja annan asian jonkun siitä paremmin perillä olevan hoidettavaksi. Jokaisella on omat vahvuusalueensa ja ne on kaikkien hyvä tiedostaa niin päästään parhaaseen mahdolliseen lopputulokseen. Jos porukalla on jotain päätetty tehdä niin siinä ei ole sooloilulle tilaa. :vaaka: kuuntelee kaikkia ja pyrkii harmoniaan. Ja jotten kuulostais liian kivalta kaikin puolin, niin ilmotettakoon, että osaan kyllä olla kunnon veemäinen bitch ärsytettynä :tickedoff: Manipulointiyrityksiä olen myös varmasti joskus tehnyt ::) Mutta tääkin aika voimakas persoona voi kutistua niin kovin pieneks, kun surettaa. Ehkä se onkin sitä :pluto::n myllerrystä. Pitää välillä kärsiä ja kutistua, jotta voi sitten taas kasvaa ja vahvistua :)
 :aspect_ssx: :merkurius:, rakastan keskusteluja. Mieluiten syvällisiä, mutta menee kevyempikin välillä. Väittelyt on hyvää ajanvietettä ehdottomasti, kunhan on jotain perusteluitakin tarjolla. :aspect_sex: :neptunus: varmaan auttaa aistiin muiden tunnetiloja ja tuo empatiakykyä? :aspect_squ: :juno: ja  :aspect_ssx: :saturnus: en osaa oikein tulkita. Pitääpä katsoa, jos netistä löytyis valotusta. Tai teiltä? :)


Otsikko: Vs: Nousumerkin aspektit
Kirjoitti: mehmet - 16.10.2012 13:56:35
  :askendentti: :skorpioni:

 :askendentti: :aspect_con: :venus:
 :askendentti: :aspect_con: :jupiter:
 :askendentti: :aspect_squ: :kuu:
 :askendentti: :aspect_sex: :mars:
 :askendentti: :aspect_tri: :kuunsolmu:
 :askendentti: :aspect_ssx: :uranus:
 :askendentti: :aspect_opp: :ceres:
 :askendentti: :aspect_tri: :pallas:

Onhan tuossa aspekti poikineen. Johtuen tiukoista orbeista :askendentti: on mukana monessa kuviossa kartalla. Olen todella itsekeskeinen ja pohjattoman itserakas, mulla on Pullea Ego (Jup. nousussa) Ensisilmäyksellä olen oikein kiltti, mukava, ystävällinen, auttavainen ja auliisti jakava (:venus:+ :jupiter: :aspect_con: :askendentti:) Teen töitä taiteen parissa, ei liene yllätys Venus-nousulla, ja yhtymä Jupiteriin tuo sitä halua jakaa persoonani ja kauneuden yhteistuotoksia eteenpäin.

Mutta: tiukat neliöt :kuu::lle on aikas kökkö. Emmä sitä Kuutani muutenkaan ole oppinut käsittämään, kun se on :vesimies:. Tunnemaailma huitelee ihan missä sattuu, ja olen näin vanhemmiten lakannut edes yrittämästä ymmärtää. Neliön takana kun on, niin törmään tosi usein siihen, että torpedoin ITSE omat hienot ideani ja projektini. Ihan vaan, koska on kiva olla radikaali ja pistää p**kaksi ja sitten on hauska nähdä muiden tyrmistynyt reaktio. Saattaa tuossa vaikuttaa  :aspect_ssx: :uranus: myös. Tunnekylmäksikin mua on sanottu vaikka miten monta kertaa. Varmaan :kuu: :aspect_squ: :askendentti: (ja samalla Jup+Venus  :aspect_squ: :kuu:) vielä korostaa sellaista ihme kompleksisuutta tunteiden ilmaisun kanssa. Muutenhan tuollainen  :venus: :aspect_con: :jupiter:-tyyppi on lipevän rakastettava ihan äärimmäisyyksiin asti, mutta aika paljon hankalammin ymmärrettäväksi se minut tekee, kun on koko persoona ihme ufon :vesimies: :kuu:-neliön takana.

Esimerkki ulkonäkö (=ASC). Välillä olen niin maan perusteellisen Venus-nousuinen, käherrän nautinnolla tukkaa ja vedän korkkaria jalkaan, ja sitten pääsee taas vapaudenhaluinen :vesimies: :kuu: vauhtiin, ja saatan kesken kaiken heittää kengät nurkkaan ja vetää villasukilla. Tai sutata ihan törkeet teinimeikit tai olla farkuissa ja naama naturellina hienoilla kokkareilla (molempia on tapahtunut, ja monta kertaa...) tai saatan laukoa jotain tosi epäsopivaa kommenttia, ja ihmiset ei oikeesti käsitä mua ollenkaan, kun niin sievästä ja hyvällä maulla varustetusta naiseläjästä kuoriutuu ykskaks joku rääväposki-Alien... :crazy2: En vaan kertakakkiaan kestä muiden itseeni kohdistamia odotuksia (Jupiterin neliökö Kuulle tässä? pettymysten pelkoa?) ja pistän läskiksi ennen kuin huomaan itsekään. Kjäh, erehtyivätpä kuvittelemaan, että olen sitä miltä näytän! :2funny: Välillä kärsin tästä villistä Kuustani ihan konkreettisesti. >:( Se ei sovi ollenkaan hillitylle Neitsyt/Skorpioni-painotteiselle kartalleni.

 :mars: :aspect_sex: :askendentti: on kiva juttu, tuo luontevaa potkua tekemiselle, enkä ikinä lähdekään pienellä vaihteella kun lähden. Tosin kuuluu Skorppariinkin - se on joko täysillä ja syvälle tai ei lainkaan. Ja :jupiter: tuo vielä sellaista kauaskantoista toteutustapaa, olen idealisti isosti tai sitten en rupea ollenkaan (joku voisi sanoa, että suuruudenhullu, mutta ei kai nyt sentään...)

 :ceres: :aspect_opp: :askendentti: eli yhtymä DC:lle = olen tosi äidillinen, (yli)huolehtiva ja hoivaava. Parisuhde tai mikä tahansa ihmissuhde menee äkkiä hellimiseksi ja ruokkimiseksi. Nälkiintyneet eläinparat ja lapset ovat aina tervetulleita runsaaseen ruokapöytään! (:ceres: :harka:) Olen myös kokenut parisuhteita, jossa olen ollut kertakaikkiaan äidin roolissa. Tällä asemalla eipä ihme, taidan olla sellainen reppana-magneetti... ja ihan toimivissa suhteissakin törmään välillä siihen pohjavireeseen, että hei, olen taas joku hiton kanaemo! Onneksi myös  :ceres: on tiukassa neliössä samaiselle  :vesimies: :kuu::lle niin eipä kukaan erehdy luulemaan, että tässä ollaan sen paremmin lintua kuin kalaa. 8) Ihan vaan cool-Kuu kylmässä veskarissa. Ei tipu lämpöö!

 :pallas: on jäänyt mulle vähän hämäräksi. Se on :aspect_con: :kuunsolmu: :kalat: ja  :aspect_tri: :askendentti:. Kai elämäntehtäväni on sitten olla joku vastavirtaan uiskenteleva naissoturi...? Onpahan se setti kolmiossa ascille, niin ei varmaan sen isompaa stressiä tarvii siitä ottaa. 

No niin, tästä tuli pitkä viesti. Mutta mitäs oletitte  :jupiter:-nousuiselta Askendentti-ketjuun? Itsen levittely on ihanaa!  :smitten:






 



Otsikko: Vs: Nousumerkin aspektit
Kirjoitti: Ave^^ - 17.10.2012 12:28:43
Listataan tähän nyt sitten kaikki pääaspektit näkösälle:

 :askendentti:  :aspect_squ:  :aurinko:
 :askendentti:  :aspect_squ:  :merkurius:
 :askendentti:  :aspect_tri:  :mars:
 :askendentti:  :aspect_tri:  :jupiter:
 :askendentti:  :aspect_sex:  :saturnus:
 :askendentti:  :aspect_tri:  :pluto:
 :askendentti:  :aspect_tri:  :chiron:

Aika kolmiopainotteista, mulla onkin vesimerkeissä paljon tavaraa, se on semmoinen yleiskolmioharmonia mikä kartaltani löytyy. Sitten on tuo neliö jousimieheen aurinkoon ja merkuriukseen, niin ristiriitaa löytyy välillä siinä ollako kala vai jousimies, vettä vai tulta. Jousimies kuitenkin on välillä hieman alakynnessä, vaikka siellä onkin merkittävät planeetat. Silti jos en sitä toteuta, se elämänliekki, innostus, tuntuu tukahtuvan sisälläni, tarvitsen sitä siis. (Ja taas mainitsen mieheni  ;) ;D : ) Olen huomannut, että minulle on hyväksi tämä nykyinen tulipainotteinen mieheni, sillä hän nostaa tuota jousimiestä minusta esiin. Vesipuoli on tarpeeksi vahvasti esillä minussa muutenkin. Pelkästään vesi- ja maapainotteisten ihmisten keskellä en ennen ainakaan ole vain pystynyt nostamaan tuota jousimiespuolta niin kuin olisin tarvinnut. Silloin on tuntunut aina, että jollain tapaa en ole kokonainen. Molempia puolia kuitenkin tarvitsisi toteuttaa tasapainossa keskenään.


Otsikko: Vs: Nousumerkin aspektit
Kirjoitti: Hopealohikäärme - 17.10.2012 20:57:09
No, mulla on:

 :askendentti: :aspect_opp: :mars: (Rapu 7. huone)
 :askendentti: :aspect_opp: :merkurius: (Rapu 6. huone)
 :askendentti: :aspect_squ: :jupiter: (Oinas 2. huone)
 :askendentti: :aspect_opp: Lilith (Rapu 7. huone)

...eli haastavia kaikki, kuinkas muutenkaan... Mars on peräti yhden asteen tarkalla orbilla, loput 3-4. Kumma kyllä, en ole pahemmin yrittänyt tulkita AC:lle tulevia aspekteja, mutta kun nyt noita katsoo niin kyllä kai jonkinlaista provokatiivisuutta ja väittelynhalua löytyy tietyissä tilanteissa, mutta en erityisen aggressiiviseksi itseäni kuvailisi kuitenkaan (Rapu ja AC Kauris hillitsee). Olen kyllä aika energinen, kärsimätön ja hermostun helposti. Dominoiva parisuhteessa... en ainakaan mikään kynnysmatto! Aika itsenäinen. Jupiter-aspektia en okein tunnista, ainakaan negatiivisia puolia (itsekurin puute ja liioittelu joka asiassa).