Lisää autojuttua

Varas siis rikkoi autoni virtalukon toissa-toissa-aamuyöstä, joka saatii korjaamolla vaihdetuksi uuteen lukkoon eilen aamupäivällä, juuri ennen kuin oli lähtö aikaisemmin sovittuun katsastukseen klo 13:ksi.
Olin etuajassa siellä ja ovessa luki että ruokatunti 12-13.. tai jotain, toimiston ovi lukossa siis. Isolla aukealla parkkipaikalla oli helle ja kuuma joten ajattelin poiketa vielä läheisellä kirppiksellä odotellessa. JA peruutin suoraan keskellä tyhjää aukeaa olevaan LYHTYPYLVÄÄSEEN
Takapuskuri irtosi puoliksi ja takakontti ei enää mennyt kiinni

Siinä yksin vollottaessani tuli kaksi katsastusmiestä rautalangan kanssa ja he sitoivat puskurin ylös maata viistämästä ja takakontin alas ylhäältä keikkumasta

Ritareita

Peruutin sitten myös katsastusaikani viittä vaille 13. enkä saa siis ikinä tietää OLISIKO autoni mennyt läpi

Nyt se menee lunastukseen, sanoi autokorjaaja, joka otti kuvia siitä vakuutusyhtiöön.
JA TAAS oli ilta aamua viisaampi :

Kurja juttu. Jotenkin alkoi kyllä tuntumaan, että maailmankaikkeus katsoi jostain syystä, että sinun täytyy nyt luopa juuri tuosta autosta. Ehkä se olisi ollut vaarallinen ja sotkenut pahemman kerran sinun elämänpolkusi?? Joo, voi olla kaukaa haettua, mutta usein asiat, jotka kovasti alkaa potkimaan vastaan on parasta luovuttaa...Mutta paljon vaivaa ja huolta jouduit kokemaan. Koitahan jaksella!!!