Hei Katja75 ja Emertina!
Toivon teille kummallekin voimia omaan elämään. Uskoisin, että kaikki foorumilaiset ovat kokeneet ihmissuhde kriisejä.
Tuli tässä mieleen sanonta, että tärkeintä ei ole lopputulos vaan pyyteetön rakkaus ja toisista ihmisistä välittäminen. Jokaisella on täällä oikeus omaan elämään omaan elämänpolkuun. Aina tulemme kaikki olemaan tavalla tai toisella yhtä oli se elämisen olomuoto sitten mikä tahansa. Ei onnistunut parisuhde ole se, joka noudattaa perinteistä kaavaa. Yhteinen asunto, auto, lapset ja elämän kulissi vaan onnistunut ihmissuhde on se, jossa molemmat kunnioittavat toisensa elämää.
Kenenkään olemassaolo ei ole turha. Ei myöskään teidän.
Rakkautta on myös antaa toiselle tarvitsemansa elämä ja vapaus ja mahdollisuus tehdä omat valinnat ja virheet. Jos toinen ei sellaista rakkautta osaa arvostaa, on silloin jokaisen ihmisen velvollisuus rakastaa myös itseään..
Enkelisanomaa:
Hyväksikäytettykin on uhri silloin kun hyväksikäytön on tarpeeksi kauan annettu jatkua.
En tiedä, onko teidän elämässänne kyse mistään tällaisesta, mutta itse rakkauteen pohjattomasti pitkään pettyneenä, olen löytänyt rakkauden toisella tavalla.
Lähimmäisen rakkaus. Rakastan ja kunnioitan kaikkia aikaisempia ihmissuhteitani, joissa olen kokenut olevani "uhri". Elämä on ollut sen jälkeen paljon helpompaa. Näin pystyy rakastamaan myös jo tulevia ihmissuhteita, joita on vielä elämässäni edessä jos luoja suo.. 