Astro Foorumi

Muita keskusteluaiheita => Muita kokemuksia => Aiheen aloitti: Kuuhilda - 20.11.2011 01:56:47



Otsikko: Vanhoja uskomuksia??
Kirjoitti: Kuuhilda - 20.11.2011 01:56:47
Siis millasiin jostain muinaisuudesta tähänpäivään kantautuneisiin eläviin uskomuksiin ootte törmänny?

Mä hoksin että semmonen ihminen joka on  niin korrekti ja oravanpyörässä laput silmillä juokseva kun olla voi, on sanonu mulle, ettei kuukautisten aikana saa mennä saunaan, koska se aiheuttaa hallaa kuukautisille.
Tälle en ole löytänyt mitään todellista perää...
Hän no kasvanut suomen synkällä maaseudulla, joten pidän hyvin mahdollisena, että tämä on äidiltä opittu juttu, joka on opinut sen äidiltään ja sitä rataa  :)


Otsikko: Vs: Vanhoja uskomuksia??
Kirjoitti: meimi - 20.11.2011 10:20:45
Jos laittaa kengät pöydälle, se tietää köyhyyttä.
Jos jättää jonkin työn kesken, vaikka kuinka vähäpätöisen, sulhanen pyörtää portilta.


Otsikko: Vs: Vanhoja uskomuksia??
Kirjoitti: Kuuhilda - 20.11.2011 18:41:28
Jos laittaa kengät pöydälle, se tietää köyhyyttä.
Jos jättää jonkin työn kesken, vaikka kuinka vähäpätöisen, sulhanen pyörtää portilta.

 ;D ;D ;D

Tämä taitaa selittää mun elämääni aika hyvin ;D varsinkin tuo asioiden keskenjättäminen :D

Olis tosiaan mielenkiintosta tietää, että mistä nää kaikki oikein on lähteny...niinkun nyt vaikka tuo leipä väärinpäin juttu  :uglystupid2:


Otsikko: Vs: Vanhoja uskomuksia??
Kirjoitti: trius - 21.11.2011 20:56:14
Joku kuolee, jos leipä on väärinpäin. Ne pitää sit laittaa aina oikeinpäin!

Jos veitsi tippuu lattialle, tulee miesvieraita. Haarukka naisvieraita.

Korvan soiminen on ihan kamalaa! Ja vasen korva aina. Kukahan mua vihaa  :knuppel2:  :tickedoff:


Otsikko: Vs: Vanhoja uskomuksia??
Kirjoitti: m.magia - 21.11.2011 22:19:25
Eikö peräkkäisille aivastuksillekin ollut joku rimpsu, "hyvää, pahaa, rakkautta, rahaa"?

Entäs kun sakset tippuu lattialle , onko sille joku vanha uskomus, tänään ja eilen sakset on lennelly lattialle useamman kerran?  :-X


Otsikko: Vs: Vanhoja uskomuksia??
Kirjoitti: Kuuhilda - 21.11.2011 22:23:20
Joo, tuo aivastus juttu on myös...mistähän sekin tulee?
Saksista en muista kuulleeni...
Mutta leivästä oli vielä semmonen joku, että jos se tippuu voipuoli alaspäin, niin käy jtn ikävää...en vain muista mitä? Oisko että emännälle nimenomaan? ja jos se on ylöspäin niin kaikki ok.


Otsikko: Vs: Vanhoja uskomuksia??
Kirjoitti: Suljin - 21.11.2011 22:51:45
Oikea ojentaa  ja vasen vastaanottaa. Tarkoitaa että kun oikeaa kättä kutittaa niin tulee joko vieraita tai laskuja ja jos vasenta kättä kutittaa niin saa jostain rahaa tai lahjan. Tämä muuten toimii ainakin minulla.

Aivan hämmennyin tästä, mulla kun todellakin kutittaa aina vasenta kättä kun
luvassa on rahaa! Ja nyt kun miettii niin tais kutitella pitkästä aikaa oikeaa kättä
kun menin tietämättäni möhlimään raha-asioissa.. Jännää! En oo siis ikinä ennen
edes kuullukkaan näistä, oon vaan ite hoksannu rahan ja vasemman käden
yhteyden ja sitte alkanu vaan huvikseni seuraamaan sen paikkaansa pitävyyttä :D
kyseessä tarkennettuna siis kämmen, juuri se keskikohta, pään- ja elämänviivan
välissä!


Otsikko: Vs: Vanhoja uskomuksia??
Kirjoitti: m.magia - 21.11.2011 23:46:55
Mutta leivästä oli vielä semmonen joku, että jos se tippuu voipuoli alaspäin, niin käy jtn ikävää...en vain muista mitä? Oisko että emännälle nimenomaan? ja jos se on ylöspäin niin kaikki ok.

Ainahan se tippuu voipuoli alaspäin.  ;D


Otsikko: Vs: Vanhoja uskomuksia??
Kirjoitti: Hiisitär - 22.11.2011 03:11:26
Meillä puhuttiin kotona, että jos leivän jättää ylösalaisin pöydälle, leipä loppuu. Omalla tavallaan siis verrannollinen siihen köyhyyteen!

Koiran ulvominen enteili ainakin meillä päin jonkun kuolemaa.

Tietysti puhuttiin - ja puhutaan yhä - myös siitä, että jos joku manasi jotain pahaa tapahtuvaksi, kiellettiin "maalaamasta piruja seinille". Tässäkin tämä ikiaikainen oppi eli mihin keskität ajatuksesi, se tulee elämääsi! Harmi vaan, että meidän perheessä moista ohjetta ei noudatettu ja piruja oli seinillä tuon tuostakin.  ::)

Hautausmailla ei saanut koskaan astua haudan päälle vaan ne piti kiertää kaukaa. Myös silloin, jos haudalle istutti kukkia. Piti kyykkiä jostain kaukaisuudesta, ettei vainajat suutu! Kuolleista ei myöskään saanut puhua pahaa.

Muistelen myös kuulleeni lapsena, että käen kukunnasta voi laskea jäljellä olevat elinvuotensa. En valitettavasti tiedä vastasiko kukuntakerta sellaisenaan jäljellä olevia vuosia vai pitääkö kukunnat kertoa tai jakaa jotenkin.

Lintujen ja eritoten tikan hakkaaminen ikkunanpieleen tietää läheisen kuolemaa.

Ukon ilman aikaan ei saa istua ikkunan edessä (eikä tosiaankaan katselemassa ukkosta), koska se vetää salamaniskun puoleensa. Ukon ilman aikaan ei myöskään saa istua uunin luukkujen lähellä - todennäköisesti pallosalamoiden takia. Ukkosella ei saanut myöskään kiroilla, riehua tai pitää muutekaan meteliä itsestään, ettei salama iske. Piti olla hiljaa ja herran pelossa! ;D

Tietenkään mitään tekoja tai asioita ei saanut kehua silloin, kun kaikki on hyvin, koska hyvä onni loppuu heti siihen pisteeseen.


Otsikko: Vs: Vanhoja uskomuksia??
Kirjoitti: Kuuhilda - 22.11.2011 07:31:58
Käen kukunnasta lasketaan suoraa ne jäljellä olevat elinvuodet...mutta olen myös törmänyt tietoon, että käki ennustaa kukuttavalleen muutosta, ei välttämättä kuolemaa. Esim. sulhasta se saattoi hyvinkin kukkua  ???


Otsikko: Vs: Vanhoja uskomuksia??
Kirjoitti: trius - 22.11.2011 10:31:39

Muistelen myös kuulleeni lapsena, että käen kukunnasta voi laskea jäljellä olevat elinvuotensa. En valitettavasti tiedä vastasiko kukuntakerta sellaisenaan jäljellä olevia vuosia vai pitääkö kukunnat kertoa tai jakaa jotenkin.


Nuorelle ihmiselle se tietää hääkelloja ja kysymys on kevään ensimmäisestä käen kukunnasta :) Mulle se kukku keväällä yhden ainoan kerran. Harmi vaan ettei ole miestä vielä näkyvissä että voi tulla aika kiire  :2funny:

Se aivastusjuttu menee näin: ensimmäinen hyvää, toinen pahhaa, kolmas rahhaa. Toinen jonka olen lukenut, on niin, että 1 aivastus joku ajattelee sinua, 2 aivastus joku puhuu sinusta pahaa, 3 aivastus joku puhuu sinusta kauniisti.

Nenän kutiaminen tietää vieraita.

Vieraiden pitää istua, ettei laps'lykky lähde talosta ja tulla kynnyksen yli tupaan :D

Veistä tai saksia ei saa antaa lahjaksi, ettei tule vihamiehiksi.


Otsikko: Vs: Vanhoja uskomuksia??
Kirjoitti: Kuuhilda - 04.12.2011 23:18:53
Entäs sitten tämä kun tuoreen avioparin päälle heitetään riisiä, tai jotain muuta?
Mistähän se tulee :idiot2:


Otsikko: Vs: Vanhoja uskomuksia??
Kirjoitti: trius - 05.12.2011 16:20:27
Entäs sitten tämä kun tuoreen avioparin päälle heitetään riisiä, tai jotain muuta?
Mistähän se tulee :idiot2:

Eikös sillä lapsia heitellä, sillä riisillä?

Ja jos hääpäivänä sataa, niin avioliiton itkut on silloin itketty, eli hyvä jos vähän sataa. Muistaakseni, meniköhän se noin??


Otsikko: Vs: Vanhoja uskomuksia??
Kirjoitti: Kuuhilda - 05.12.2011 16:29:38
Mitenköhän se riisii sitä lapsonnee tuo...oisko vähän niinkun uhrilahja alkujaan sitten? ???

Meillä oli ainakin kaunis auringonpaiste aikanaan ja huonosti kävi liiton :D

Mites nämä korvankuumotukset ja poskien kuumotukset...kuka kullonkin ajattelee ja milläviissii?

Mulla on kuumottanu oikeeta korvaa eilen illalla ja tänään vähän väliä...mitäs se meinaa? ??? :P


Otsikko: Vs: Vanhoja uskomuksia??
Kirjoitti: trius - 05.12.2011 18:09:30

Mites nämä korvankuumotukset ja poskien kuumotukset...kuka kullonkin ajattelee ja milläviissii?

Mulla on kuumottanu oikeeta korvaa eilen illalla ja tänään vähän väliä...mitäs se meinaa? ??? :P


Eikö se ollut niin, että joku (mies) ajattelee tai puhuu kun korvia kuumottaa. Yleensähän se on niin, että vasen on vaalea ja oikea tumma... Esimerkiksi kummalle puolella kaulakorun lukko jää/valuu.
En osaa sanoa muuten noista kuumotuksista :)


Otsikko: Vs: Vanhoja uskomuksia??
Kirjoitti: Kuuhilda - 05.12.2011 18:18:07
Vanha kansahan niitä puhuu.
Poskien kuumotus, korvien soiminen, nenän kutiaminen...mitä kaikkea niitä onkaan, mutta en muista että mikä merkkas mitäkin :-\
 Eli vasen korva olis että tumma mies ajattelee :D ???


Otsikko: Vs: Vanhoja uskomuksia??
Kirjoitti: nikki - 05.12.2011 18:38:54
Vasen korva soi - naiset juoruaa pahaa
Oikea korva soi - puhutaan hyvää, tai mies aattelee
Nenä "käkiää" eli kutiaa - tulee vieraita
Käen eka kukunnasta laskettiin monenko vuoden päästä menee naimisiin
Peilin rikkoutuminen tietää 7 vuoden naimaonnen menetystä
Vesisade hääpäivänä tietää hyvää, hedelmällisyyttä kuten sillä riisin (alunperin varmaan jyvien ? ) heitollakin haluttiin toivottaa.
(Omana hääpäivänä satoi hetken vettä, lapsia  yksi ja erottu on )
Veitsi putoaa lattialle - tulee miesvieraita
Haarukka putoaa lattialle - tulee naisvieraita
Jos aloittaa useampaa leipäpalaa syömään - tulee nälkäisiä vieraita
Se leivän nurinpäin laittaminen. Se oli ennen työn ja tuskan takana sirpillä vilja leikaten, riihessä puiden, leivinuunissa leipoen, ristin merkillä taikina siunaten eli ei sitä passannut nurin laittaa vaan syvä kunnioitus piti säilyttämän. Toisekseen sillä pohjapuolella oli usein leivinuunista arinan tuhkaa, eli oisko se tuhkapuoli viittaamassa  tuohon köyhyyteen?

Intiaaneilla? on semmonen tapa, ettei koskaan saa kävellä kahden keskustelevan ihmisen välistä,
eli ei saa rikkoa sitä "energiayhteyttä" ja tämän olen yrittänyt omia itelleni kans, koska mielestäni siinä on pointtia.


Otsikko: Vs: Vanhoja uskomuksia??
Kirjoitti: Kuuhilda - 05.12.2011 18:47:32
Haa!
Tossa oli hyviä juttuja.
Olen myös nähnyt jossain heitettävän hiekkaa morsiusparin päälle ???

Tuo keskustelevien ihmisten välistä käveleminen...kyllähän sitä tuntee katakaisevansa heidän energiayhteytensä ja tulee sellainen oho, upsista, olo. Jotenkin sitä jo luonnostaankin välttää sellaista.


Otsikko: Vs: Vanhoja uskomuksia??
Kirjoitti: nikki - 06.12.2011 18:58:09
Kyllähän monet uskomukset juontavat juurensa maanviljelyskulttuurista
ja vuoden- / luonnonkierrosta.
Kirja Vanhat merkkipäivät / SKS on niitä kasannut joka kuukaudelle ja vanhoille merkkipäiville,
jos sillon ja sillon sataa eli paistaa niin sitten sitä et tätä.
Ja kun elanto on ollut siitä kiinni sataako vai paistaa,
niin on tehty taikoja, on syntynyt kokemuksen kauttakin uskomuksia jne.

Itelläni on yks äidiltä, tai juutalaisilta! tai norjalaisilta! peritty tiukka tapa  :crazy2: ruuanvalmistusastioiden ja -välineiden suhteen,
eli leipomavälineet on erikseen ja lihankäsittelyvälineet erikseen.
Lihaa varten teräsastia eikä taatusti samalla kapustalla veivata kuin kakkutaikinaa.
Mulla onkin   :uranus::ceres: :neitsyt: :aspect_opp:  :jupiter::chiron: :kalat:  :angel:


Otsikko: Vs: Vanhoja uskomuksia??
Kirjoitti: Kuuhilda - 06.12.2011 19:21:42
Noinkohan toimis KV ;D

Ei uskomuksia pääse syntymään, jollei niillä ole jotain pohjaa, se on ihan varma juttu.



Otsikko: Vs: Vanhoja uskomuksia??
Kirjoitti: Kuuhilda - 06.12.2011 22:10:06
Emmä vaan tiedä.

Siis jos  on kaks kertaa satanu vettä koko kesän, jos vaikka Hilleriinan päivänä on tullu vettä kun aisaa taivaalta, niin eikö siinä jo ole loistava pohja uskomuksille? Sit jos se vielä toistuu sillon tällön uudelleen, niin sehän on ihan paikkansa pitävä juttu jo?

Jotenkin tuolleen ne kai syntyy.


Otsikko: Vs: Vanhoja uskomuksia??
Kirjoitti: Kuuhilda - 06.12.2011 23:21:19
Ehkäpä.
Jos jollekin uskomukselle on tilausta, niin miksei se sitten voi syntyä tarpeeseen...sille tehdään tarkoitus. Tietty nyt tulee sitten mieleen, että voiko ne uskomukset syntyä tyhjästä, mutta sitten ihmisten ajatukset tehdä ne toteen?
Ja jos ne syntyy tyhjästä, niin miksei ne sitten synny silloinkin kun on aihetta, ja tästä ei nyt taas tule hullua hurskaammaksi  ;D ;D ;D


Otsikko: Vs: Vanhoja uskomuksia??
Kirjoitti: Kuuhilda - 06.12.2011 23:54:50
Astrologia onkin mystinen juttu   :-\
Sehän on kehittyny vähän niinkun eri puolilla maailmaa, ettei tää eurooppalainen juttu ole ihan vaan täältä lähtösin, vaan arabiasta nyt ainakin oli paljonkin juttua tullu, ja eikös se egyptissä alkunsa saanu.
Enkä tiedä voiko astrologiasta puhua uskomuksena, kai se ennemmin tiedettä on.


Otsikko: Vs: Vanhoja uskomuksia??
Kirjoitti: Kuuhilda - 07.12.2011 00:16:40
Minäkin taidan aika lailla vain uskoa asioihin  ::) Siis vaan tiedän että jotkut jutut on sillätavalla kun uskon...mitään varsinaista tieteellistä näyttöä en ole etsinyt, enkä kyllä kaipaakkaan.
Semmosiin asioihin sitä näyttöä kaipaa, jotka ei ittellä kumpua mistään sisältä...mutta siis vois taas ajatella, että entisaikaan on eletty niin luonnon ehdoilla ja lähellä maata, että ne uskomukset mitä on vaikka säästä tai huonosta onnesta ollu, on kummunnu ihmisten omasta ittestä ihan niinkun munkin omat pienet uskomukseni mun ittestäni...onko mun uskomukset muille totta, sitä en tiedä, enkä sitä että onko heitin uskomukset sitten enää meille tässä päivässä eläville totta? ::) ::)
Jaa-a.


Otsikko: Vs: Vanhoja uskomuksia??
Kirjoitti: Kuuhilda - 07.12.2011 00:29:24
Onhan skeptisyys totta. Siis olemassa oleva juttu. Ja Skeptikoille itteleen se on ihan varmaan totta, ja vaikka ne näkiskin jotain muuta, niin siihenkin ne suhtautuu skeptisesti vaikka eivät voi olemattomaksi väittääkään...ja varmaan ne kokee monta juttua oman skeptisyytensä läpi, jotka taas on muille jotain ihan muuta, mutta loppujen lopuksi ihan sama asia?



Otsikko: Vs: Vanhoja uskomuksia??
Kirjoitti: Kuuhilda - 08.12.2011 15:42:45
Jahas Soma, tuohan se selittääkin paljon :D :2funny:


Otsikko: Vs: Vanhoja uskomuksia??
Kirjoitti: Kuuhilda - 08.12.2011 17:52:14
Sanoppas muuta  :o
Puunaamiselle olis kyllä tarvetta. Ehkä aloitan kaappien siivoamisen huomenna, kun joudun taas jäämään kotimllöttäjäksi.


Otsikko: Vs: Vanhoja uskomuksia??
Kirjoitti: Kuuhilda - 09.12.2011 18:38:15
Siivouksen jälkeen se puhtaus on mahtava juttu. O0
Tahtoo vaan herkästi tulla se mukavuudenhalu pintaan, kun ehtiipä nuo siivoukset jättää vielä seuraavan kerran jälkeisenäkin kertana tekemättä. :D

Just näin  ;D ;D
Oon aina kadehtinu niitä jotka on siivoushulluja, ja niitäkin, jotka ilman suoranaista hulluutta saa asiat pysymään kunnossa.
Mä en kertakaikkiaan pysty siivoamaan joka paikkaa vähän koko ajan, vaikka parastahan se olis.
Mahtaakohan kuu  :oinas: vaikuttaa tähän? Kunnon rytinä kerralla, muttei koko aikaa jaksa nuhjata nurkkia :D


Otsikko: Vs: Vanhoja uskomuksia??
Kirjoitti: Kuuhilda - 12.12.2011 18:29:56

Toisaalta itse jään helposti haaveileen jonkin tavaran/tavarattoman herättämästä tunteesta tai muistosta, että siinäpä meni taas pari-kolme tuntia unelmoiden joistain ihmeellisistä asioista. :2funny:

Voi höhhöpää  :uglystupid2: ;D


Otsikko: Vs: Vanhoja uskomuksia??
Kirjoitti: trius - 12.12.2011 18:36:32
Hei kuka muistaa tai tietää,

MILLOIN olisi paras aika istuttaa esim. omenapuu? Ei nyt ihan joulu/talviteemaan liity, mutta eilen mietin sellaisia vanhoja uskomuksia.


Otsikko: Vs: Vanhoja uskomuksia??
Kirjoitti: Kuuhilda - 12.12.2011 18:56:01
Uuden kuun aikaan.
Vaikkapa nyt...siis jos vuodenaika vaan sopis.


Otsikko: Vs: Vanhoja uskomuksia??
Kirjoitti: trius - 12.12.2011 19:08:35
Uuden kuun aikaan.
Vaikkapa nyt...siis jos vuodenaika vaan sopis.

Onko väliä ennen vai jälkeen, vai juuri täydenkuun aikaan?


Otsikko: Vs: Vanhoja uskomuksia??
Kirjoitti: Kuuhilda - 12.12.2011 20:12:32
En tiiä.
Varmaan vähän jälkeen, kun se kuu jo kasvaa kohisten.


Otsikko: Vs: Vanhoja uskomuksia??
Kirjoitti: Kuuhilda - 12.12.2011 21:52:37
Eihän se paha juttu ookkaan :)
Suorastaan herttaista  :)

Mutta silti ihan höhhöpäistä  :)


Otsikko: Vs: Vanhoja uskomuksia??
Kirjoitti: Kuuhilda - 12.12.2011 23:18:46
Jos on höhhöpää, niin sitten on, mitäs sitä kieltämään :D
On joo ihan tervettä vähän suodattaa mitä kellekin ja minnekin ja missäkin ja mitenkin kertoa voi tai kannattaa, vaikka mieli kuinka hiiiirmuisesti tekiskin :)

Tietyllä tavalla netissä voi puhua avoimemmin kun oikeesti, ja tietyissä jutuissa taas ihan toisin päin  :-\


Otsikko: Vs: Vanhoja uskomuksia??
Kirjoitti: Kuuhilda - 12.12.2011 23:51:08
Niinno onhan se sillätavalla, että kasvottomalle netille on paljon helmpompi puhua vaikka vähän noloistakin jutuista, just, kun ei mene ne kasvot.
Ja kai se on niin, että sitä IRL aika paljonkin suodattaa, mitä kunkin ihmisen kuullen puhelee ja miten.

Ittellä ne jutut on ihan niitä oikeita aitoja molemmissa, mutta aihepiiri ja katsantokanta vaihtelee aina vähän "kuulijan" mukaan....eikä niin vähääkään, vaan ihan pirustihan se vaihtelee...en tosiaan pohdi meidän muorin kanssa vaikkapa erilaisia sukupulisuuntauksia ja heitin paikkaa maailmassa :D



Otsikko: Vs: Vanhoja uskomuksia??
Kirjoitti: Kuuhilda - 13.12.2011 00:36:24
 ;D ;D
No, se että vaihtelis seksivinkkejä vanhempiensa kanssa olis oikeesti joo aika ihanteellista  :smitten:

Pystyvätkö ihmiset yleensä ajattelemaan omien vanhempiensa seksielämää seksielämänä, vai onko se vielä aikuisenakin sitä mehiläiset ja kukat osastoa? minä en osaa sanoa kun ei ole juur minkäänlaista suhdetta vanhempiiin.


Otsikko: Vs: Vanhoja uskomuksia??
Kirjoitti: Kuuhilda - 13.12.2011 22:09:30
Mulla on kyllä olllu, ja on vieläkin oikeessa elämässä semmosia juttuja, että niille ei mikään tunnu olevan pyhää  :o Siis jos niiden kumppani aina vaan tietäs mitä ne lätisee...ja joidenkin tietääkin ja se on sitten ihan ok kuitenkin  :idiot2: No, ehkä joku voi saada siitäkin kiksejä? :D


Otsikko: Vs: Vanhoja uskomuksia??
Kirjoitti: Kuuhilda - 13.12.2011 22:35:10
Siis juttuja = tuttuja :D

Tarkoitin miehiä ja naisia, naiset on ihan yhtä pahoja kun miehetkin...no pahin tietämäni on kyllä mies, sen vaimoke ei kyllä juttele mitään. Se on nolannu sen sussunsa tosi monta kertaa, eikä se oo moksiskaan vaikka sille on aika moni siitä sanonu, että hei etsä viitsis, viitsisit sä?
On se mies kyllä muutenkin aika omalaatunen tapaus, ettenkö sanoisi.

Tottakai monta kertaa rehennellään ja liioitellaan asioita, sehän nyt on selvä. Tää on kyllä ehkä enemmän miesten juttu kun naisten?


Otsikko: Vs: Vanhoja uskomuksia??
Kirjoitti: Kuuhilda - 13.12.2011 23:26:55
Jaa-a, vois kyllä semmosen johtopäätöksen vetää, että ei oo kaikki ihan kondiksessa heitin liitossa...mutta omapahan on liittonsa  :)

Tuskin seksi systeemit on ainoa asia missä ihmisillä on tapana pistää hiukan totuutta paremmaksi puhellessaan, mistä sitten kumpuaakin semmoinen perustavanlaatuinen tarve.
Myönnän, että itselläkin juttu saattaa toisinaan lentää, että kun oikeasti oli kyse vaikka viidestä kilosta, niin puhun kymmenestä  :buck2: Mulla on vaan sellanen tyyli, mitä lie lennokkuutta sitten onkaan. Suora - liiankin - ja rehellinen olen kyllä luonnostaan.

"Mutta siitä asiasta ainakin olen aika varma, että naisetkin harrastaa seksiä siinä missä miehetkin.
(mutten kokovarma kuitenkaan. Cheesy)
Tuskin meitä täällä kovin paljon oliskaan ilman seksuaalisia kanssakäymisiä? "

No tuossa olet melko varmasti oikeassa :D


Otsikko: Vs: Vanhoja uskomuksia??
Kirjoitti: Kuuhilda - 13.12.2011 23:58:47
Juu, tuo varmaan jossain kohtaa hauskuutta, ja ihan varmaan on myös tullut väärinkäsityksiä esim. jonkun asian vakavuuden suhteen  :-\
Kun jotkut varmaan tunnistaa, että joo, läppä lentää, ja jotkut voi sitten ottaa vähän turhankin kirjaimellisesti.
Muttei kukaan voi olla täydellinen  :buck2: :P ;)

En tiiä missä koulussa oot ollu, mutta ei mulle ainakaan ole yhdessäkään koulussa opetettu lisääntymistekniikoita edes valinnaisten muodossa ;)


Otsikko: Vs: Vanhoja uskomuksia??
Kirjoitti: Kuuhilda - 14.12.2011 00:57:51
Eihän mulla ole koskaan tarkoitus  :angel: Usein siinä vaan käy jotenkin hassusti, kun ihmiset nyt vaan on eri aaltopituuksilla :)

Tuli mieleen että oikeestaan vähän liiankin monessa koulussa niitä opetetaan välitunneilla ja jälki-istunnoissa. Rehtori rankaisee juttuja sattuu ihan oikeasti. Jotenkin se koululaitos on semmonen ympäristö että se ittessään raknetaa tuommosta...no, miksi sitä nyt sanoisi?


Otsikko: Vs: Vanhoja uskomuksia??
Kirjoitti: Kuuhilda - 14.12.2011 22:31:03
Luulen kanssa, että seksuaalisuus on yks juttu, joka vaikeuttaa esim. just työelämässä naisten asemaa...ehkä enemmän kuin mikään muu, loppujen lopuksi, vaikka ei sitä päivänvaloon tuodakaan  :-\

Sitten taas, eikö tuo muotittaminenkin joltain kantilta nimen omaan pyri hälventämään tämmösiä seksuaalisia jännittetiä siinä, kun vaikka taloudellisesta asemastakin syntyviä? Tai en tiedä pyritäänkö sillä varsinaisesti siihen, mutta kenties se on sivutuote?
Mutta niin, eipä se oikein aina onnistu...ehkä jopa kärjistää joissain asioissa?

Niinno totta, että jos oikeastikin on paljon väärinkäsityksiä, niin aivan varmasti täällä internetin ihmemaassa sitten :D


Otsikko: Vs: Vanhoja uskomuksia??
Kirjoitti: Kuuhilda - 14.12.2011 23:23:13
Teleportti :smitten:
Mutta kyllä siitä huolimatta ihan vaan tämmönen kasvoton ja ei fyysinen vanhanaikainen netti pitäs pintansa. Minä en suurin surminkaan haluaisi tavata jokaista ihmistä, jonka netissä jotenkin  kohtaan  ;D

Luin sen saman uutisen  :o  Voi härregyyd sentään...
Ei kai se ollu niitä kuitenkaan vielä kieltäny, mutta se ehdotti sellasta tai jotain...?

Uskonto se on kumma juttu. Immeisillä on tarve uskoa että on joku joka järjestää asiat, mutta siten jotkut yksilöt järjestään käyttävät tätä ihmisten perustavanlaatuista tarvetta hyväkseen ja tarttuvat vallan kahvaan. Alistavat ja pelottelevat sitten ihmisiä mitä kummallisemmilla systeemeillä...ja on ihan pakko ihailla sitä, että miten e ajetaan uskottavasti läpi, vaikka ovat ihan järjettömiä juttuja, niinkun nyt nämä Opus Dei ja äärimuslimit, mistä on ollu puhe.


Otsikko: Vs: Vanhoja uskomuksia??
Kirjoitti: Kuuhilda - 15.12.2011 00:28:25
Menis jo vähän turhankin helpoksi tuommonen deittailu ;D

Mitähän kävis elefanteille, jos tuo hihhulipappi ideologioineen pääsis päättämään? :o
Siinä sitä vasta on...kärsää. Ja muutenkin, varmaan niille eläimille pitäs laittaa housut kaikille  ::) ...miten mulla on semmonen muistikuva että joku vuosi takaperin oli jotain juttua siitä, että joku olis semmostakin halunnu..? Vai muistelenkohan nyt ihan jotain uniani vain?

En oo kovin paljon Buddhalaisuuteen perehtyny, mutta mun mielestä se oli lapsenakin kaikkein parhaan tuntunen uskonto  ::)
Mutta siis onkos tämä Intialaisten kastijärjestelmä jossain tekemisissä Buddhalaisuuden kanssa, vai onko se ihan oma irrallinen juttunsa, ettei se liity uskontoihin mitenkään?




Otsikko: Vs: Vanhoja uskomuksia??
Kirjoitti: Kuuhilda - 15.12.2011 14:11:35
Ei se kaikkien ole, kyllä siellä on paljon islamiakin...varmaan kristinuskoa myös.
Ja sitten on  hindulaisuus...se on eri juttu kun buddhalaisuus.
Muistaakseni se oli nimenoomaan niin että on Hindjuen juttu nuo kastit, jotka on siis kai vähän sama kun yhteiskuntaluokat.
Olisko ne ollu että ylimykset, eli vähän niinkun aateli, kirjaviisaat ja semmoset, sitten on soturiluokka, maamies luokka ja käsityöläiset...ja oisko ollu viä kauppiaatkin erikseen.
Joskus jonkun romaanin lukenu, jossa näistä oli.
Niin ja oli mulla uskontokin 10 yläasteella, että jos on sieltä sitten jääny päähän jotakin.


Otsikko: Vs: Vanhoja uskomuksia??
Kirjoitti: Kuuhilda - 15.12.2011 23:51:31
Sain sen kympin ihan vahingossa :D Olin niin kiinnostunut niistä jutuista. Varmaan tuli siitä, kun olin niin kiinnostunut muiden maiden uskonnoista ja kulttuureista. Ja teologiasta, vai mitä se uskonnon filosofia nyt sitten onkaan...siitä olen varmaan keskustellut opettajan kanssa muutamaan otteeseen  ::)
Muistan miten hävetti näyttää kellekään kaverille että mulla on uskonnosta kymppi  :2funny:


Otsikko: Vs: Vanhoja uskomuksia??
Kirjoitti: Kuuhilda - 16.12.2011 00:19:53
No just noi maantieto, biologia, uskonto, historia...niistä tuli kymppejä ihan hupsista hei vain.
Siis minä olin ongelmanuori, enkä tehnyt läksyjä tai lukenut kokeisiin tai ollut tunnillakaan kun kovin harvakseltaan...en ymmärrä vieläkään että mitä tapahtui  ;D Ja ihan varmaan haistattelin vähintäänkin puolelle vastaantulijoista, saatika sitten opettajille  :idiot2:
Ehkä ne antoi ne numerot säälistä :D

Ei kun kai musta kuitnekin jotenkin tosiaan paistoi niin läpi se, että kaikesta huolimatta pidin siitä heidän aineestaan, ja siksi erehtyivät pitämään minua parempana oppilaana kuin olinkaan, ja kun vielä kokeista kiskoin hyviä numeroita, niin mitä ne olis voinu muuta tehdä? :D

Olisin varmaan voinu ostaa tuollon ton 666 todistuksen tupakka-askilla tai kilju-pullolla  ;D







Otsikko: Vs: Vanhoja uskomuksia??
Kirjoitti: Kuuhilda - 19.12.2011 00:15:07
Sitähän se tupakointi ainakin  mulla oli, kun ei sitä olis saanu tehdä, niin tottakai.
Nyt en tiedä mistä tämä taas tuli, mokoma...no on se ollu mulle aina vähän niinkun tutti...kun ahdistaa, niin sitten tervataan keuhkoja :uglystupid2:
Logiikkaahan siitä saa etsimällä etsiä eikä löydy  :idiot2:

Sulla on KV niin paljon angstia koululaitosta kohtaan, että voisit pistää pystyyn jonkun koululaitostentasapäistämisentappo komitean :D :D  ;D ;) ;)   (<  Huom. nuo silmää nikkaavat hymiöt )

Vois olla vapauttava kokemus  8) :D


Otsikko: Vs: Vanhoja uskomuksia??
Kirjoitti: Suden Tähti - 19.12.2011 17:41:52
Kaivoa pitää pelätä öisin, koska näkki nousee kaivon reunalle soittamaan viuluaan. Kun minuun lapsena sattui johonkin, äitini manasi kivun hiirille ja variksille. Tikapuiden alta ei saa mennä.


Otsikko: Vs: Vanhoja uskomuksia??
Kirjoitti: Kuuhilda - 19.12.2011 19:06:31
Oon kyllä ymmärtänyt, että nykyaikana koululaitos on jo muuttunut paremmaksi mitä omassa lapsuudessa oli. Mutta ehkä tuo ehdottamasi komitea voisi olla hyväkin homma? :D ;D ;) (Huomioitu silmää nikkaavat hymiöt. ;))

Ala sinä mulle kaveriksi, niin pistetään koko planeetan asiat heti kerralla kuntoon. :)
Tai sillai turvallisella tavalla keskitetään muutoksillisia energioita aivan jokaiseen kolkkaan maanpäällä. :angel:

Ja saa tähän leikkiin lähteä muutkin mukaan, niin onpahan mahdollisuus oppia jotain uutta juttua energioista. :)

Joo, onhan se parempi paikka nykyään kun ennen, ainakin joiltain osin :)

Mulle on joku joskus sanonut, että mulla on vallankumousjohtajan kartta, joten aina mukana missä vaan missä on kapinahenkeä edes hitusen :D



Otsikko: Vs: Vanhoja uskomuksia??
Kirjoitti: Kuuhilda - 20.12.2011 00:01:35
Totta, *Aminthir*, tää menee jo ihan meidän väliseksi jodlaamiseksi tässä, en edes huomannut Suden Tähtin viestiä, joka sitäpaitsi oli mielenkiintoinen. Sorry.

En ole koskaan kuullut että näkki nousee kaivon reunalle yöllä soittamaan  ::) Yleensä se vain odotti joka rutakossa johon ei saanut mennä, mutta kaivossa oli vain sammakkoja, jotka puhdistivat vettä.
Hiirille ja variksille manaaminen kuulostaa tutulta..en juuri niille ole lasten kipuja huutanut, mutta muille kyllä ;)

Näissä olis mielenkiintosta kun tietäis että mistä päin maata tuo uskomus on kuultu? Vaihtelevat varmaan melkoisesti,luulen.


Otsikko: Vs: Vanhoja uskomuksia??
Kirjoitti: Suden Tähti - 20.12.2011 12:30:30
Totta, *Aminthir*, tää menee jo ihan meidän väliseksi jodlaamiseksi tässä, en edes huomannut Suden Tähtin viestiä, joka sitäpaitsi oli mielenkiintoinen. Sorry.

En ole koskaan kuullut että näkki nousee kaivon reunalle yöllä soittamaan  ::) Yleensä se vain odotti joka rutakossa johon ei saanut mennä, mutta kaivossa oli vain sammakkoja, jotka puhdistivat vettä.
Hiirille ja variksille manaaminen kuulostaa tutulta..en juuri niille ole lasten kipuja huutanut, mutta muille kyllä ;)

Näissä olis mielenkiintosta kun tietäis että mistä päin maata tuo uskomus on kuultu? Vaihtelevat varmaan melkoisesti,luulen.

Meillä oli joskus aikoinaan pihakaivo, ja lapsia varoiteltiin ankarasti kaivon lähelle menemästä.

Näkkitarina kokonaisuudessaan menee näin. Näkki on usein sukupuoleton, joka vaihtoi sukupuoltaan, ollen joko kaunis, pitkähiuksinen, pitkäsorminen nainen, tai hoikka, pitkäsorminen, lumoava mies. Näkki kaipaa kovasti itselleen seuraa, erityisesti lapset ovat näkin mieleen. Öisin näkki kapuaa kaivon reunalle istumaan ja soittaa viuluaan. Ken onneton kuulee näkin soittavan, joutuu viulunsoiton lumoihin ja seuraa näkkiä kaivon kylmään veteen.

Ja sitten, kun meni kesällä uimaan, piti nostaa rantavedestä kivi, viskata se rannalle ja huutaa
"näkki maalle, minä veteen"
Kun lopetti uimisen, piti se samainen kivi viskata takaisin veteen ja huutaa
"näkki veteen, minä maalle"

Maahisille uhrattiin aina kun oltiin metsäreissulla, meille lapsille kerrottiin myös tarinoita mitä tapahtuu jos maahisten majan yläpuolelle asettuu ilman lupaa nukkumaan.

Saunan jälkeen jätettiin saunatontulle pieni lahjus, että kylvyt olisi yhtä kipakat, eikä saunassa tapahtuisi onnettomuutta.

Paljonhan noita tarinoita olisi, osa tulee rajan takaa, osa tulee tuolta pohjoisesta. Varmaan sekoitusta uskomuksiin, vanhan kansan tarinoihin ja kalavaleisiin  ;)


Otsikko: Vs: Vanhoja uskomuksia??
Kirjoitti: Kuuhilda - 21.12.2011 01:00:00
Suorastaan ihastuttavia juttuja Suden Tähti  :smitten:

Olisi ihanaa kun lapsena olisi joku kertoillut noita :)

Näkki on toki minullekin tuttu juttu, mutta ei se, että se kuikuilee kaivon reunalla. Mutta kaikkien vaarallisten vesistöjen tai lasku-ojien vesissä sen sanottiin elelevän, ja nappaavan lapset, jos meni liian liki  8)


Otsikko: Vs: Vanhoja uskomuksia??
Kirjoitti: Pakolainen - 28.12.2011 19:49:21
En tiedä onko tämä jo täällä, mutta paljon sanottiin mulle lapsena että "Älä lue pimeässä ettei silmät mene."
   Kameran linssihän esimerkiksi on paljon silmän kaltainen muutenkin kuin siten että se kääntää kuvan oikein päin ja näkee "oikeasti" asiat väärin päin.
   Kameran linssin lailla silmässä ei mikään linssi mene rikki eivätkä piuhat kulu jos lukee huonolla valolla. Yhtä lailla pilkkopimeä tai silmien sulkeminen yms. vahingoittaisi silmiä. Ja pimeässähän suositellaan nukkumista. Eri asia, näkeekö lukea liian pimeässä. Valo pikemminkin kuluttaa kuin suojelee silmiä, jos pimeyteen verrataan ja ajatellaan kokonaiskuvaa.


Otsikko: Vs: Vanhoja uskomuksia??
Kirjoitti: Indium - 28.12.2011 23:43:50
Pakolainen, minua varoiteltiin katsomasta TV:tä pimeässä samasta syystä. Muistaisin oikein katsoneeni Ylen kanavalta jonkin "näin käytät televisiota"-pätkän jossa sanottiin että älä katso pimeässä, se rasittaa silmiä. Yhäkin mieluiten katson kyllä valot päällä, moni tuntemani ihminen taas sammuttaa mielellään kaikki valot.


Otsikko: Vs: Vanhoja uskomuksia??
Kirjoitti: Pakolainen - 30.12.2011 19:18:25
Pakolainen, minua varoiteltiin katsomasta TV:tä pimeässä samasta syystä. Muistaisin oikein katsoneeni Ylen kanavalta jonkin "näin käytät televisiota"-pätkän jossa sanottiin että älä katso pimeässä, se rasittaa silmiä. Yhäkin mieluiten katson kyllä valot päällä, moni tuntemani ihminen taas sammuttaa mielellään kaikki valot.
En mielelläni katso tietokoneen näytön tai näköradion kaltaista valoa hohkavaa näyttöä. Se voi sattua silmiin kirjaimellisesti pidemmän päälle, joskaan en viitsi googlata sopivaa infopankkia asiaa koskien, joten en tiedä onko se nyt haitallista esim. datailla pimeässä vai ei. Sen sijaan tykkään lukea valaistuksesta riippumatta.
   Silmät käsittääkseni lepäävät sitä paremmin mitä kauemmas keskittää katseen pitäessään silmiään auki.


Otsikko: Vs: Vanhoja uskomuksia??
Kirjoitti: Kuuhilda - 30.12.2011 19:36:48
Sillon kun junat on tullu, niin ihmiset on pelänny, että niitä katsoessa voi mennä näkö  8) Tämä oli Jenkkilässä, en tiedä miten meillä on suhtauduttu.


Otsikko: Vs: Vanhoja uskomuksia??
Kirjoitti: Luuu - 15.07.2014 06:15:29
Heippa vaan.  :) Olen yrittänyt etsiskellä näitä vanhoja uskomuksia yms. Löysin tämän vanhan vanhan aiheen, mutta en viitsinyt uuttakaan aloittaa, koska tämmöinen topikki on jo olemassa...

Eli siis suvussani liikku aina vanhemmilta lapsilleen suullisesti opetettu asia... Minun on kielletty kertomasta sitä kellekkään tarkemmin, koska jos kerron sen jollekkin vanhemmalle kuin minä se ei toimi enää... Voi olla, että tuo on kerrottu lapsille pelotteena ettei asiaa kerrottaisi eteenpäin, mutta enpä taida ottaa riskiä  :D

Tämä opittu asia menee jo minusta noituuden puolelle...??... Tietyn riitin kautta pystyy kysyä jotain asiaa ja se näytetään sinulle sitten. Itse en ole tohtinut kokeilla tätä, mutta isäni mukaan se toimii ja hälle on näytetty aina ne asiat mitä hän on kysynyt. Toinen tapa on toivoa jotain haluamaansa asiaa tapahtuvaksi. Taas tietyn riitin avulla...

Mutta siis tekisi mieli tietää onko kellään muulla tälläisiä samanlaisia kokemuksia? Mistähän tämä on saanut alkunsa? Jostain ohimennen kuulin, että tämä olisi alkujaan jostain päin Amerikkaa.. mutta en tiedä sitten kuinka on...

Kiva jos joku tohtii kertoa kokemuksia, jos semmoisia on. Nämä asiat tuntuu olevan aikalailla tabu  :)


Otsikko: Vs: Vanhoja uskomuksia??
Kirjoitti: Indium - 15.07.2014 07:42:33
Tuota toiveasiaa liippaa lähimpää varmaan "Helppoja opasharjoituksia: ilo ja lahjat"-ketju.

Mitä asioiden kysymiseen tulee, niin tavallaan joo on kokemusta, mutta mokomat vastaukset  olivat ihan unenomaisia symboleineen ja tulkinnanvaroineen. Ei sitten huvittanut kovin kauan, koska mulla nuo unisymbolit on niin kruusailtuja ja tossa tapauksessa kävivät sitä oudommiksi mitä enemmän omat suojamekanismit löi päälle. :buck2: Noituuden kanssa sillä ei tosin ollut kyllä mitään tekemistä, vain oman alitajunnan kohtaamista enemmänkin harjoituksen kuin riitin kautta. :)


Otsikko: Vs: Vanhoja uskomuksia??
Kirjoitti: Luuu - 15.07.2014 11:15:31
Ihana simpsu  :2funny:


Otsikko: Vs: Vanhoja uskomuksia??
Kirjoitti: Varjotar - 15.07.2014 11:49:50
Mikähän siinä muuten on, että sukkiien ei tuu enää reikiä aikuisiällä, mutta muksuna niitä oli varpaissa ja kantapäissä? :)


Otsikko: Vs: Vanhoja uskomuksia??
Kirjoitti: Hopealohikäärme - 15.07.2014 14:57:00
Yksi mun suosikeista on uskomus, että hämähäkin tappaminen tuo epäonnea, ellei tätä täällä jo mainittu? Itse noudatan tätä ohjetta, ei tunnu kivalta tappaa juuri hämähäkkiä, vaikka kärpästen ja joskus ampiaistenkin tappaminen ei tuota tunnontuskia. Yleensä kuitenkin pyrin viemään ampparitkin elävänä ulos jos niitä sisään eksyy. Onhan tuossa uskomuksesssa perää, hämähäkit on kuitenkin hyödyllisiä, kun ne syö kaikkia punkkeja ja muita haittaeläimiä.


Otsikko: Vs: Vanhoja uskomuksia??
Kirjoitti: Toteo - 17.07.2014 00:05:13
Yksi mun suosikeista on uskomus, että hämähäkin tappaminen tuo epäonnea, ellei tätä täällä jo mainittu? Itse noudatan tätä ohjetta, ei tunnu kivalta tappaa juuri hämähäkkiä, vaikka kärpästen ja joskus ampiaistenkin tappaminen ei tuota tunnontuskia. Yleensä kuitenkin pyrin viemään ampparitkin elävänä ulos jos niitä sisään eksyy. Onhan tuossa uskomuksesssa perää, hämähäkit on kuitenkin hyödyllisiä, kun ne syö kaikkia punkkeja ja muita haittaeläimiä.
No tulee siitä ainakin huonoa karmaa, jos niitä suotta alkaa listimään. Itse myös pyydystän kaikki sisään eksyneet ötökät purkkiin ja päästän ne parvekkeella vapaaksi.