Näytä kirjoitukset
|
|
Sivuja: [1] 2 3 ... 24
|
|
2
|
Astro special / Syntymäkartan tulkintaa / Vs: Mars neliö uranus ja neptunus
|
: 31.03.2013 17:24:02
|
Mulla on  2. huone  10. huone. Pitää saada tehdä asiat omalla tavalla. En tykkää olla määräiltävänä. En haluais elää muiden mulle asettamien rutiinien mukaan, haluan tehdä itse omat ruutinini. Parhaaseen työtulokseen pääsen silloin, kun saan määrätä työaikani mahdollisimman itsenäisesti. Työskentelen mieluiten yksin. Tiimissä työskentely onnistuu kyllä, mutta valita jos voi niin teen asiat mahdollisimman pitkälle itsenäisesti. En mä koe tuota aspektia huonona ollenkaan. Ei mua kuitenkaan pidetä vaikeena ihmisenä, en mä vaikeuta muiden tekemisiä. Mä koen, että toi aspekti antaa paljon luovuutta ja draivia. Pikkusen tulista temperamenttiakin ehkä  Vaikka toi neliö toki välillä haastaa, niin tykkään siitä kovasti kuitenkin! Missä merkeissä ja huoneissa noi sun planeetat on?
|
|
|
|
|
3
|
Astro special / Syntymäkartan tulkintaa / Vs: Voiko luonteen määrätä supistuslääkkeillä?
|
: 30.03.2013 17:56:25
|
Astrologian ja tieteen suhteesta (Wikipedia) "Nykyisen tieteen käsityksen mukaan astrologia on näennäistiedettä. Pseudotieteen käsitettä määriteltäessä on astrologiaa on usein väärinkäytetty esimerkkitapauksena. Useat nykyastrologit eivät katso kuitenkaan "tekevänsä tiedettä" eivätkä ole siten "pseudotieteilijöitä" eivätkä matki tieteen tekemisen malleja vaan käyttävät astrologian omia malleja. Lisäksi voi ajatella kronologista järjestystä: ajallisesti astrologia oli ensin, sitten vähitellen astronomia irtosi siitä joten astrologia muodostaa astronomian historiallisen perustan, mutta ei ole ymmärrettävissä pelkästään fyyysis-empiirisellä tasolla. Siitä melko monet ajan astrologit ovat yhtä mieltä. Koska astrologien tulokset ovat tulkinnanvaraisia, ne eivät ole kumoutuvia väitteitä. Mutta näin on myös monen muun ihmistä koskettavan tieteen tulosten laita." Tuossa mun mielestä kiteytetty aika hyvin. Kun mä muutama vuosi sitten kiinnostuin astrologiasta olin tosi skeptinen, mutta vielä enemmän utelias. Pian huomasin tutkivani astrologiaa ikäänkuin ulkoapäin. Opiskelin sitä kuin uutta kieltä. Tutkiskelu eteni paremmin, kun ei jäänyt jumiin omaan ymmärtämättömyyteensä. Mä oon tosi skeptinen tyyppi ja suhtaudun asioihin kriittisesti. Ja edelleen jaksan ihmetellä sitä, miten astrologia voikin toimia. Mulle luontainen tutkimustapa on asettaa asioita uudelleen ja uudelleen kyseenalaiseks. Vuosienkin jälkeen palaan toisinaan samankaltaisiin kysymyksiin, joita kyselin itseltäni aloitellessani astrologian tutkimista. Mutta siinä se hienous mun mielestä onkin, eipähän lopu kysymykset kesken ja paljon saa myös vastauksia! Tee oma karttasi ja lähde tutkimaan!
|
|
|
|
|
7
|
Astro special / Ihmissuhdeastrologia / Vs: OinasMiehet
|
: 22.03.2013 01:04:13
|
Joo sulla on sama lähestymistapa niihin, kun mulla  Onko sulla DC tai  :ssa? Mulla on DC, niin siks ainakin ne vetää puoleensa. Ja sitten  :n huoneessa varmaan kans vaikuttaa asiaan. Niiden mutkattomuus, määrätietoisuus ja eteenpäin pyrkiminen kiehtoo. Ne on aina etenemässä jonnekin, niillä on unelmia. Mulla itellä sama juttu.
|
|
|
|
|
8
|
Astro special / Ihmissuhdeastrologia / Vs: OinasMiehet
|
: 21.03.2013 22:14:22
|
Hyvä, että haluat tuilelaith yrittää olla mahdollisimman hyvä itsellesikin!  Ettei se unohdu muiden vaatimusten ja odotusten alle. Kun eihän itseään tarvitse unohtaa ollakseen hyvä muille. No mut takas oinasmiehiin...  Oinaiden suoruus on virkistävää! Kun kysyt, saat selkeän vastauksen. Mä tykkään siitä, vaikkei vastaus miellyttäiskään. Varsinkin, jos on  niin ei hienosäätöö tahdo löytyä. Toisaalta se piirre ärsyttää myös eniten. Mun mielestä heillä on taipumusta huonoihin käytöstapoihin, ovat tylyjä silloin kun vastapuoli ei sitä ansaitse.
|
|
|
|
|
9
|
Astro special / Ihmissuhdeastrologia / Vs: OinasMiehet
|
: 21.03.2013 20:36:59
|
Mulle tulee ihan isosisko-olo, kun luen noita juttuja!  Jotenkin mun "korvaan kalskahtaa" toi, että yritetään olla mukava, salliva, reilu jne., jotta miehellä olis hyvät oltavat. Tai siis saatteko itsellenne heiltä vastavuoroisesti yhtä paljon? Rakkautta? Kunnioitusta? Kyllä mä tiedän, ettei nää jutut oo aina niin helppoja, kuin joku ulkopuolinen voi väittää. Mä oon ottanu oinasmiehistä välillä mittaa, joidenkin kans tuun hyvinkin toimeen. Toisten kanssa en. Tykkään niiden suoruudesta. Useinhan ne yrittää ottaa aluks vallan. Mä sanon suoraan, etten tuu tanssiin niiden pillin mukaan. Toiset ei sitä kestä, jolloin ne saa mun puolesta jatkaa matkaa. Onhan  -laatu mulle tosi haastavaa,  kun oon. Mut toisaalta mussa on oinasmaisuutta itessänikin (  ja  1. huoneessa).
|
|
|
|
|
11
|
Tervetuloa, aloita täältä. Myös ohjeet ja ongelmien ratkaisut! / Uudet käyttäjät / Vs: Esittäydyn
|
: 20.03.2013 20:55:14
|
Juu oon kahlannu Novitan sivuja läpi, mut siis varsinkin virkkaamisessa oon niin alottelija, et ohjeiden pitää olla tosi selkeitä. Vinkatkaa, jos joku löytää helpon pöytäliinan ohjeen. Yhden pienen pyöreen tein jonkin aikaa sitten ja enhän mä enää muista miten sen sain aikaan! Sen ohjeen ehkä löydän vielä jostain... Mulla kantapään kohdalla tapahtuu aina jotain outoo! Lanka on väärässä paikassa!  Silti oon muutamat sukat tehny, säveltäny ite.
|
|
|
|
|
13
|
Tervetuloa, aloita täältä. Myös ohjeet ja ongelmien ratkaisut! / Uudet käyttäjät / Vs: Esittäydyn
|
: 18.03.2013 16:51:31
|
Kutominen on niin rentouttavaa! Paitsi sillon, kun sukan kantapään kohdalla tapahtuu kummia  Virkkaamisesta innostuin kans jonkin aikaa sitten. Netistä on muuten vaikee löytää ohjeita alottelijalle... Ehkä pitäis perustaa käsityönurkka, niin voitais kierrättää ohjeitakin  Terhi, jos haluat allekirjotukseesi merkkejä, niin klikkaa ensin ylhäältä Profiili, sitten Profiilin ulkoasu. Allekirjoitus-kohtaan symboleita saa niin että, laittaa : ja heti sen perään (ilman välilyöntiä) planeetan tai merkin nimen ja perään toinen :. :planeetta:, esim. auringon kun laittaa tuohon planeetta-sanan paikalle saa auringon symbolin. Sama juttu eläinradan merkkien kanssa.
|
|
|
|
|