Jippii Mars


13.07.2007

Mars liikkuu nyt Härässä ja tekee tänään tarkkaa sekstiiliä Auringolle. Samalla se lähenee sekstiiliä syntymäkarttani Marsille. Tänään tunnistankin ihan altavan energialisäyksen eiliseen verrattuna ja kaikki kotihommat tuntuvat niin loistavilta, ettei tässä tarvitse olla Plutosta huolissaan.

Aamujooga ja päälle Aloedrinkki. Parempaa alkua en osaa päivälle kuvitella. Onpa hienoa saada jakaa tällaista tunnelmaa omassa blogissa. Nyt vain verantaa maalaamaan ja tennistä pelaamaan, niin saa tästä päivästä kaiken irti.

Illemmalla voinkin alkaa tutkailemaan elokuun kuukausihoroskoopin tunnelmia, jotta pääsemme katsomaan kuinka hyvää se lupailee ja kenelle. 


Vieläkö kulkee?


12.07.2007

Venuksen ja Marsin transiitit ovat edelleen päällä ja Saturnus tekee sekstiiliä Uran ja Ammatin pisteeseen. Silti havaitsin tänään itsessäsi hetkellisen toivottomuuden tunteen.

Siihen menee niin helposti, kun joku ei kuule sitä, mitä olet sanomassa. Ainahan sitä haluaa auttaa, mutta entä sitten kun apua ei haluta ottaa vastaan. Silloin tuntee olonsa pettyneeksi ja voi vain huomata yrittävänsä enemmän kuin mihin maailma ja toiset ihmiset ovat valmiita.

Tässäpä onkin tämän päivän kasvun paikka. Jokainen on oikeutettu omiin ongelmiinsa ja ehdottomasti oikeutettu omiin pieniltä vaikuttaviin ympyröihinsä. Miksi ihmeessä minä teen siitä ongelman itselleni?

Vain siksi, että odotin toisenlaista suhtautumista. Tästä taipumuksesta on päästävä irti. On aina viisainta antaa jokaiselle täysi vastuu omasta elämästään ja hoitaa vain omat asiani. 

Ehkäpä tässä oli esimakua Pluton oppositiosta Keskitaivaalle. Asiat eivät tule seuraavaan vuoteen seuraamaan minun odotuksiani, joten teen kaikkeni ollakseni asettamatta sellaisia. KIITOS! 


Hyvät tunnelmat tänään


11.07.2007

Tämä päivä ei mennyt alkuunkaan suunnitelmien mukaan, mutta fiiliksiä se ei ole lainkaan häirinnyt. Ihmettelinkin jo, että miksi kaikki tuntuu niin kivalta, mutta onhan siellä Venus oikein hyvissä asemissa ja Mars jaksaa jatkaa sekstiiliä Auringolle.

Pihatyöt ja maalaustalkoo saivat tänään odottaa sateen ropistessa koko päivän, mutta ehtipä tässä kaikkea muuta touhuamaan. Saatammepa saada astroa tuonne tv-ruutuihin vielä syksyn mittaan. Ainakin tuohon omaan videoruutuun tulee jatkoa viikottain ja kuukausittain. Lupaan lopettaa tuolilla keikkumisen seuraavissa otoksissa.

Käväisin mukavilla synttäreillä ja sain olla todistamassa upeaa performanssiesitystä tammelan torin kupeessa. Hieno Venuspäivä tosiaan.


Sivuston uudistus työllistää


09.07.2007

Saimme lopultakin uudistetun systeemimme käynnistymään julkisesti, mutta siinä on edelleenkasapäin puutteita. Muutama päivä tässä menee tavallista kovemmalla paineella. Onneksi on Mars sekstiilissä Aurinkoon, että saa voimat riittämään.

Vaikka ongelmia nyt taas tuntuu tässä hommassa riittävän, niin silti tuntuu erittäin hyvältä saada muutos aikaiseksi. Vääriä asioita ei pysty tekemään Pluton tehdessä oppositiota uran ja ammatin pisteeseen eli keskitaivaalle. Onneksi tämä tuntuu edelleen sujuvan.

Paljon muutakin elämässä on tapahtumassa, mutta siihen palailen vasta sitten kun saamme tätä alkuhässäkkää hoidettua alta pois.  

Tervetuloa astroblogien maailmaan.


Oikopolut horoskooppeihin

Viikkohoroskooppi - Katso oman merkkisi päivähoroskooppi
Kuukausihoroskooppi - Kuukauden tulkinta horoskooppimerkillesi
Tarot - Mitä tarot kortit kertovat päivästäsi
Biorytmit - Katso päivittäinen energiatasosi

Astrologiset tulkinnat

Vuosi Elämääsi 25 €/vuosi - Uusi näkökulma päivittäisiin haasteisiin
Sisäinen Soturi 40 € - Synnynnäiset henkiset valmiutesi
Luonneanalyysi 25 € - Tärkeä tulkinta tutkiessasi omaa minuuttasi
Parisuhdeanalyysi 25 € - Paljon eväitä rakastavaisten arkeen

Astrologisia artikkeleita

Lehtijuttu Räjäytyksestä
Kokoomusministerit ja astrologia
Astrologi näyttelee Pispalassa
Merkurius perääntyy 7.5 – 30.5 välisenä aikana
Astrologeja haastattelussa

Seppo Tanhuan Astroblogi

Elokuun alku ja Maya-juttua
Heinäkuun viimeinen viikko ja Maya-tekstit
Helteet ja paineet + Maya-viikko
Pimennyksen jälkeen ja Maya-jutut
Pimennysviikko ja Maya-tekstit