Kesäkuu-muutosten siivellä


16.06.2008

Piiiitkästä aikaa tulin tänne kurkkimaan. =) Menikin tässä tovi, etten päässyt koko foorumille. Muutoksia täällä näkyy tapahtuneen. Hmm.. melko sekavavalta tämä tuntuu, kun mikään ei ole totutulla paikallaan, mutta kaipa tähänkin tottuu.

Juhannuskin lähestyy ja sitä odotan jo kovasti. Silloin alkaa "totaalinen" oma-aika, vapaa-aika ja kestää yli viikon. =)

Venus oppositio Nousumerkki
***
Tarkka: 15.6.2008
Alkaa: 13.6.2008 Päättyy: 16.6.2008
Tämä saattaakin olla melko hämmentävää ja joskus jopa kaoottistakin aikaa elämässäsi. Kohtaat nyt ihmisiä, jotka yllättäen arvostavat sinussa sellaisia piirteitä, joita et ole lainkaan tunnistanut itsessäsi. Näiden yllättävien tilanteiden myötä menettävät monet itsellesi luomasi ulkoiset arvot merkityksensä tai sitten ne muuttuvat radikaalisti. Nyt on henkisten arvojen löytymisen aika. Jotta se tapahtuisi kivuttomasti ja luontevasti, tulee sinun ottaa nuo uudet arvonosoitukset vastaan avoimella mielellä, vaikka et pystyisikään ymmärtämään tai soveltamaan niitä elämääsi. Monet kokevat tämän ajan tyytymättömyytenä omaan parisuhteeseen ja rakkauselämään. Jos tunnistat samoja fiiliksiä, niin se on vain merkki suhteen rakentumisesta ulkoisten arvojen ja epäaitojen rakkaudenosoitusten varaan.

Samanaikainen yhtymä deskendentille kuvaakin sopivasti uuden rakkauskäsityksen syntymistä tulevan yhteiselämän ohjenuoraksi. Kenen kanssa tuo yhteiselämä sitten toteutuu, riippuu vain sinusta ja aiemmasta elämästäsi. Jos olet nykyisessä suhteessa saanut tilaa omalle elämällesi ja omille arvoillesi, löydätte nyt toisenne kokonaan uusina, entistä ihanimpina ihmisinä. Muussa tapauksessa uudet arvot toteutuvat vakituisen parisuhteen ulkopuolella, jolloin niillä usein on paljon pienemmät mahdollisuudet jäädä pysyvästi rikastuttamaan elämääsi.

Hyvin osuvaa, erittäin osuvaa tähän hetkeen ja mitä tässä nyt on ollut taasen ilmassa ja elämässä. Kuten myös tuo toinen transiitti. Kaikkiin minulla ei enää olekkaan tulkintoja. =/

Jupiter neliö Saturnus
***
Tarkka: 22.6.2008
Alkaa: 22.5.2008 Päättyy: 6.7.2008
Elämässä törmää jatkuvasti tilanteisiin, joissa kuvittelee olevansa juuri itselleen kuuluvien asioiden kanssa tekemisissä, kunnes kaikki jostain käsittämättömästä syystä menee niin totaalisesti solmuun ettei jatkaminen ole enää lainkaan mielekästä. Tällöin on kysymyksessä törmäys omien kykyjesi ja ottamiesi sitoumusten välisestä sovittamattomasta ristiriidasta, joka useimmiten ilmenee sinulla juuri nyt olevan Jupiter transiitin aikana. Yhteiskunnan kosmiset lainalaisuudet puuttuvat peliin ja pyrkivät vapauttamaan sinut henkiselle kehityksellesi ja todellisten kykyjesi menestyksekkäälle toteuttamiselle vahingollisista sitoumuksista osoittamalla että et voikaan saavuttaa sinulle luvattuja tai itse itsellesi asettamia tavoitteita.

Odottamattomia pettymyksiä on siis luvassa enemmän tai vähemän, mutta juuri niiden avulla voit tiedostaa missä nyt menee metsään ja kääntää koko hässäkkän menestyksekkäällä tavalla eduksesi. Melkoista mielenlujuutta siinä kyllä kysytään etenkin jos vastoinkäymiset ovat vähänkään rankempia. Tästä syystä suurin osa ihmisistä yrittää vielä jatkaa vaikeaksi käyneellä tiellä, vaikka se vaatii jo moninkertaisia ponnistuksia ilmenneistä vaikeuksista johtuen. Ratkaisetpa itse tämän tilanteen kumalla tavalla tahansa niin tuo jälkimmäinenkin on ihan hyväksyttävä kunhan muistat tiedostaa, että väkisin jatkaminen johtaa jokatapauksessa suhteellisen pikaiseen ja paljon nykyistä koettelevampaan lopulliseen romahdukseen. Todellinen menestys ei nimittäin koskaan tule väkisin tekemällä vaan aina iloisen ja innostuneen luovuuden kautta. Ainoa mahdollisuus menestyksekkääseen jatkamiseen nyt hankaluuksia kohdanneen asian kanssa on muuntaa päivittäinen työskentelytapasi sellaiseksi että tunnet ihan sisimmässäsi asti nauttivasi kaikesta mitä päivittäin teet sen hyväksi.

Hyvin osuvaa tämäkin.

Mitähän tämä pitää sisällään(?)


Jupiter sekstiili Venus
*****
Tarkka: 27.6.2008
Alkaa: 27.5.2008 Päättyy: 11.7.2008