Hekate ja polun risteyksiä...


28.07.2010 (Muokattu: 28.07.2010 15:04)

Laitan tähän vieläkin mukaan tuon Nikin värssyt minun Ap-karttani eräästä kuviosta. Olkoon se minulle suunnannäyttäjänä koko vuodelle, kun muutenkin löydän itsestäni vähän noita Hekaten piirteitä arkkityyppinä.

Hestia eli Vesta on yhtymässä  marsneitsyt eli sinähän olet saanut nämä Auringonpaluukartallesikin asemiin.
Varsinkin kun tuo  jupiter on syntymäkartallasi merkittävä niin sen yhtymä nyt jumalattareesi lie suuntaa antava tälle vuodelle.
Mutta siinä onkin oltava tarkkana, minkä suunnan valitsee risteyksessä,
Jousimiehen nuolen kohdentaminen kun on muutenkin se pointti, eikö? Mihin tähdätä,
vai vain korkeuksiin.

Ap-vuoteni ensimmäinen kuukauteni on kulkenut paljon samaa rataa kuin nuo ensimmäiset päivänikin. On ollut polkuja monenmoisia. Ja puita olen istuttanut varmaan monen kuolleen ystävänikin muistolle vaistonvaraisesti.

Polkuja rakentelen laattakivistä ruusutarhaani eli leikkikenttääni. Polkuja olen kulkenut Suomen kauniissa maisemissa uudella autolla huristaen ukkoni ja välillä ystävänkin kanssa. Aina on tienhaaroja valita. Ja hyviä teitä olen kulkenut. Mukavista tienhaaroista olen kääntynyt väliin itse, väliin ystävän vinkistä ja kaikenlaisia 'aarteita' löytänyt. Ainakin uusia laattakiviä puutarhaani.

Pluto Ap-kartalla verottaa läheisiäni. Naapurin isäntä löytyi kuolleena vuoteeltaan. Hän lähti pian vaimonsa perään. Ei kestänytkään hänen poislähtöään vaan kallistui viinasten kera ikävöimään, eikä sydän enää kestänyt. Eräs hyvä opiskelijaystäväni kuoli syöpään. Vielä viime kesänä oli hän mukana eräässä näyttelyavajaisissa ja se lämmitti mieltäni. Hän kertoi olevansa mukana jossakin henkisessä ryhmässä. Jälleen huomasin, että näin me ihmiset muutumme, kierrämme ja yhteen tullaan jossakin elämänvaiheessa. Surettaa kun en ottanut talven aikaan häneen yhteyttä. Löysin lehdestä myös erään vanhan oppilaani kuolinilmoituksen, poikani ystävä. Kun mainitsin siitä hänelle, sain melkein vihaisen tokaisun, että ei halua siitä enempää puhua eikä kertoa kuolinsyytä. Siis itsemurha nähtävästi. Tosin poikani ei ole tavannut häntä enää vuosiin.

Surullisinta oli isäpuoleni kuolema. Veljeni löysi hänet kylpyhuoneen lattialta. Yöllä oli siihen tuupertunut. Matkalaukkunsa oli jo melkein pakannut valmiiksi. Hänen piti lähteä veljeni kanssa autolla Ruotsiin tapaamaan siskoani ja sitten he olisivat kiertäneet Tornion kautta tänne meille. Me sisarukset olimme hänelle rakkaat, tyttärinä aina meitä piti. Ja minullakin se yhteydenotto jäi niin pieneksi. Tosin talvilomalla kävin häntä tervehtimässä. Odotin kovasti heitä tänne tulemaksi.

Matkanteko muuttui hänellä sellaiseksi, ettei sinne matkalaukkua tarvinnut. Olen iloinen, kun veljenikin uskoo, että toisenlaista matkaa hän nyt tekee ja on varmasti hämillään ja vähän peloissaankin uudesta olomuodosta. - Isä meni siten kuin hän toivokin, sanoi veljeni haikeana, mutta helpottuneena.

Joten istutan lisää elävää luontoa, kukkia, ruusuja. Sinne joukkoon lohduttavia ajatuksia heille, jotka ovat lähteneet toisille tasoille.

Nikki sanoo, että pitää olla tarkkana tienristeyksissä suuntaa valittaessa. Henkistä suuntaahan se etupäässä tarkoittaa. Sen olen varmaan valinnut aikoja sitten ja taidan jatkaa suoraan vain...

Huomaan että minulla on aikamoinen neliöiden rypäs tuolla tämän hetken transiiteissa. Mars ja Saturnus neliöittää heti kerrakseen. Lohduttavaa, että on vielä loma eikä tarvitse kamalasti tuota tekemistään haastaa vielä. Eivätkä Saturnuksenkaan jarrut haittaa. Mutta mitä tuo Jupiterkin neliöittää ja vieläpä Venukseen:

Jupiter neliö Venus

Tämän ohituksen voimakkuus on ***** tähteä.
Tarkka ajankohta 26.8.2010
Vaikutus alkaa 26.7.2010 ja päättyy: 9.9.2010
Tämä ohitus toistuu noin 6 vuoden välein.

Eräs viisas mies on sanonut, että rakkaus on todellista vasta silloin kun osaa rakastaa myös menettämisen tuskaa. Yksi Ihmisen suurimmista haasteista onkin rakkauden todellisen luonteen oivaltaminen, sillä rakkaus on kuin virtaava vesi, joka kauniina ja välkehtivänä virtaa pysähtymättä ohitsesi.

Rakkautta ei voi omistaa yhtään enempää kuin kalliopuron kirkasta vettäkään, jonka kauneus ja ihanuus on juuri siinä että se ei pysähdy. Jos otat tuota puhdasta ja kirkasta vettä isompaan tai pienempään sammioon niin pian se on pilaantunutta ja juomakelvotonta. Näin käy myös kaikelle sellaiselle rakkaudelle, jonka haluat pysäyttää kohdallesi siinä muodossa kuin sen kohtaat. Jos olet pysäyttänyt jonkun asian tai ihmisen kohdallesi ja odotat aluksi kokemasi tunteen syttyvän päivä päivältä uudelleen niin tämä Jupiterin jakso edustaa hetkeä, jolloin huomaat ettei kaikki ole niinkuin pitäisi.

Menossa on aika, jolloin kaikki sisäisen arvomaailmasi vastaiset asiat ja ihmiset saavat sinut tuntemaan tavanomaista suurempaa tyytymättömyyttä omaa elämääsi kohtaan. Tunne siitä että sinua ei arvosteta ja että muut omilla toimillaan tekevät elämästäsi tarkoituksettoman ohdakepellon kuluu ajan kuvaan kuin tappio Väyryselle presidenttipelissä. Tiedotusvälineiden syyttely oli ihan yhtä älytöntä kuin nyt on syyn etsiminen lähimmästä ihmissuhteesta. Et ole uskaltanut elää oman näkemyksesi mukaisesti ja rakastaa joka päivä uusia asioita, etkä siksi voi myöskään nauttia nykyisestä elämästäsi, joka on kuin astiassa juomakelvottomaksi muuttunut lähdevesi. Tähän löytyy lääke vain yhdeltä ihmiseltä maailmassa; itseltäsi.

Tämä aika antaa sinulle mahdollisuuden kaataa pilaantunut vesi eli tyytymättömyyttä herättävät asiat pois elämästäsi. Tyytymättömyys syntyy vain siitä, että näkee ohi virtaavissa asioissa enemmän kuin siinä mitä omistaa tai kuvittelee omistavansa. Tartu siis hetkeen ja nauti siitä mitä ympärilläsi koko ajan tapahtuu sen sijaan että yrittäisit nauttia jostakin jonka jo omistat, sillä siihen ei kukaan koskaan ole ollut eikä tule olemaan tyytyväinen.

 


Vettä taivaalta! Kahdestoista ap-päivä kesäkuulle!


07.07.2010

Viimeinen tarkkailupäivä Ap-kartalleni.

Ihanaa, sadetta tulee tuutin täydeltä. Puutarha hymyilee.

Tutustuin kahteen taiteilijaihmiseen ja sain kauniin taideteoksen lahjaksi. Toinen on poikani anoppi, toinen Kamin teatterilaisia. Oli oikein mukava tutustua. Olivat matkalla E-Suomeen ja sitä myötä Berliiniin. Kulttuurikaupunkiin tutustumassa.

Sitten olenkin löhöillyt. Voin vain kuvitella ensi vuoden kesäkuuta, kun kaikki työtanner vapautuu ja lähden kesälaitumille. Voi olla silmienkin kyynelsadetta, mutta varmasti löhöän!!!

Vieraita tulossa. Perjantaina saunotamme kyläläisiä, ketkä pääsevät, pienen porukan. Nyyttikestityylillä, en aio rehkiä itseäni kipeäksi. Ja onneksi täällä onkin näin tapana.Joten huomenna sitten taas vähän siivoan, savusaunan ainakin, jottei ole menneen talven koivunlehtiä pitkin lauteita.

Katseltiin mielenkiintoinen dokumentti Stonehengen uusimmista tutkimuksista. Sen siniset kivet on siirretty sinne n. 4000 vuotta sitten. Samaan aikaan on rakennettu tämä omakin 'stonehenge' eli Kastellin linnanrauniot, joissa näkyy myös nuo seisaukset ja tasaukset.

Samoin katsoin matkailijaohjelman Albaniasta. Kuinka upealta ja mielenkiintoiselta se näyttikään!

 


Kärpästen raatojen hautaamista! Yhdestoista Ap-päivä toukokuulle!


06.07.2010 (Muokattu: 06.07.2010 17:41)

Jälleen olin Neptunuksen syleilyssä. Se jotenkin, mikäs ettei tässä helteessä, tuntuu voimistavan minua. Se vellova vesi! Tosin nyt kävin sellaisella hiekkarannalla, joka oli kuin Riviera n. 30 vuotta sitten. Ihmiset ajoivat autolla suoraan hiekkarannalle, purkivat tavaransa auton varjoon ja juoksivat vedessä hiekkapohjaa, jota ulottui silmänkantamattomiin. Se oli upeaa!

Koska tämä puoli Perämerta on sillä puolella, missä maa nousee, sen nouseman näki tuolla kyllä. Hiekka oli kuivannut dyyneillä niin, ettei enää autolla pääsisi ja muutenkin kaupunki kunnosti parkkapaikan muualle, harmi, mutta välttämätön, sillä parin kilometrin hiekkarannasta tuli kamalan suosittu. Nyt ranta on venähtänyt 50 metrillä eteenpäin, kasvattanut rutkasti kaislaa, missä paarmat ja itikat viihtyvät. Uintiveteen saa kävellä puoli kilometriä, ja sehän on vain tyrskyjen kanssa hauskaa, mutta vaikeaa vanhemmille, jotka yrittävät vahtia lapsiaan.

Nyt on aurinko mennyt pilveen ja vähän sisälläkin helpottaa. Joten aion raivata ikkunoista kärpäsen raadot pois ja vähän muutenkin siivota. Lehtipino pitää sulloa kasseihin ja viedä kierrätykseen, samoin pullokaappi. Ja hyvä desifioida koko tiskipöytä ja ympäristö. Siellä ne pahimmat bakteerit jylläävät.

Kukat pihalla saavat odottaa ihmettä jos sade tulisi. Muuten lupasi ukko taas istua tuolillaan ja suihkutella niitä aamutuimaan. Huomenna aioimme vielä mennä yhteen hiekkarantaan, jonne nyt rakennetaan karavaanareille suurta aluetta. Saapas nähdä miten noiden dyynien on käynyt.

Ja Neptunusta opiskelen edelleen. Vaikka kirjoitushommissa pitäisi vaihtaa aivan alaa, kylän historian tutkimuskenttä odottaa! Pikkuisen vielä. Ajatella että Neptunus menee arvossa edelle kotikylän historiaakin! Löytyyköhän siihen transiittia? Hah, oikeastaan montakin!

Venus sekstiili Uranus
*
Tarkka: 7.7.2010
Alkaa: 5.7.2010 Päättyy: 8.7.2010
Löydät tänään itsesi aivan kuin vahingossa tilanteesta, jossa omat mieltymyksesi osoittautuvat myönteisellä tavalla radikaaleiksi ja vanhoja arvoja rikkoviksi.

 

Venus neliö Nousumerkki
***
Tarkka: 8.7.2010
Alkaa: 6.7.2010 Päättyy: 9.7.2010
Olet nyt saanut jo pitkään itse määritellä millaisia ihmisiä ja asioita haluat arvostaa osana jokapäiväistä elämääsi. Koska ihmisen arvostelukyky on sitä mitä se on, olet sinäkin kasannut ympärillesi paljon turhia ja omalle kehityksellesi arvottomia seikkoja vain siksi, että yleinen mielipide arvostaa niitä. Tällaisia voivat olla harrastukset, sukulaiset, työ, asunto, ulkogrilli, parvekelasit, yhteiset lomamatkat jne. Tällä lyhyellä ajalla tunnet todella suurta ahdistusta ja jopa vastenmielisyyttä näitä persoonalliselle kehityksellesi ei vain arvottomia, vaan jopa haitallisia asioita kohtaan. Olet kerännyt näitä ulkoisia arvon- ja rakkaudenosoituksia elämääsi niin paljon, ettet pysty nauttimaan kunnolla mistään, mitä teet. Tietoisuus ja rohkeus katsoa asioita tältä kantilta antaa sinulle mahdollisuuden päästä irti isosta kasasta tällaista roskaa ja antaa tilaa niille asioille, joista todella tunnet nauttivasi. Uusia juttuja on tulossa kasapäin jo kuukauden kuluttua, joten tilaakin tarvitaan.

Samanaikainen avautuva neliö deskendentille ei säästä rakkauselämääsi samantapaisilta haasteilta. Olet kehitellyt tiettyjä käyttäytymismalleja osoittaaksesi rakkauttasi läheisillesi samoin kuin antanut ymmärtää nauttivasi joistakin heidän tai hänen sinun vuoksesi tekemistä asioista. Nyt näytteleminen tympäisee sinua ja voit tietoisesti parantaa elämänlaatuasi hyväksymällä nuo vastenmielisiltä tuntuvat pelleilyt tarpeettomiksi yhteisessä elämässänne. Jos pidät niistä kiinni kaikesta huolimatta, jäävät ne rasittamaan yhteistä taivaltanne, joka näin käy entistä kivikkoisemmaksi.

Mars yhtymä Mars
****
Tarkka: 10.7.2010
Alkaa: 6.7.2010 Päättyy: 14.7.2010
Transintoivan Marsin yhtymä syntymäkarttasi Marsiin on aina varteenotettava tapahtuma, sillä tämän jakson aikana sinulla on mahdollisuus löytää kokonaan uusi motivaatio kaikelle tekemisellesi. Jotain hyvin innostavaa, sopivasti jännittävää ja erittäin mielenkiintoista on nyt tarjolla vastaanotettavaksi. Sopivasti uhmaa ja terveesti sotaisaa asennetta tarvitaan tavallista enemmän päästäksesi niiden asioiden kimppuun, jotka saavat sydämesi sykkimään ja silmäsi säihkymään lapsenomaisesta innostumisesta.

Jos uskallat lähteä mukaan elämän tarjoamiin seikkailuihin jopa pienellä riskillä niin palkkioksesi tulet saamaan jopa kahdeksi vuodeksi kokonaan uudenlaisen asenteen kaikkiin tekemisiisi olipa kysymys sitten työstä vapaa-ajasta tai kotielämästä. Jotta elämä maistuisi elämältä tulee sinun välillä nousta sotajalalle vallitsevaa paikoilleen pysähtynyttä ja turruttavaa jokapäiväisyyttä vastaan. Nyt on oikea hetki ihan hakemalla hakea vähän jännitystä ja seikkailua päivittäiseen elämääsi. Ellet uskalla pistää tuulemaan niin voit vain huomata kuinka pahalla päällä sinä osaatkaan olla. Kukas siitä hyötyy"


Hankalampi päivä! Kymmenes Ap-päivä, huhtikuulle!


05.07.2010 (Muokattu: 05.07.2010 18:42)

Mikä se mättää?

Kuumuus, liian kuumaa, melkein 30 astetta. Yritin jotain tehdä, mattoa pestä, pyykkiä, käytiin kaupassa ja muuta. Jalka tuntuu raskaalta, unohtelee asioita, turhia kierroksia. Yritin uidakin, vesi oli sameata tässä paikassa, paljon lapsia, serkun tapasin. Kamalasti kärpäsiä tuvassa. Poikakin kävi ja töllötteli. KUn mikään ei meinaa pelata. Ei löydy autoa, ei löydy asuntoa ja maisemaa pitäis taas vaihtaa.


Ruokakaan ei tuntunut onnistuvan, kesäkurpitsaa jossakin ihemeen tandoora-kastikkeessa. Resepti tuntui oudolta, mutta tein miten käskettiin. Hikeä pukkaa, hikeä pukkaa. Vieraitakin kävi, mutta ei maistunut kahvi. Halstrattu silakka sitten maistuikin. Suolaa pitää saada. Toisen pojan anoppi soitteli, tulevat käymään keskiviikkona. Mukava nähdä!

Nyt alan tutkiskelemaan Emilian tulkitsemaa Ap-karttaa, mitä minäkin tässä tutkiskelen. Laitan siitä juttua tuonne päivieni loppuun. Sitten on mukava katsella kuukausittain, miten tämä oikein pyörii.

Tätä kai se Venuksen kolmio enteili!

Venus kolmio Jupiter
*
Tarkka: 4.7.2010
Alkaa: 2.7.2010 Päättyy: 5.7.2010
Hyvä päivä tehdä elämästäsi hiukan juhlavampaa kuin tavallisesti. Näistä hetkistä jää aina jotain pysyvää hehkua sisimpääsi.


Vetisiä hommeleita! Yhdeksäs Ap-päivä maaliskuulle!


04.07.2010 (Muokattu: 04.07.2010 19:15)

Toivottavasti olen yhtä innoissani jostakin, vaikkapa työstä, vielä maalikuulla! Nyt kun on sellainen innostunut olo.


Olen lyönyt lukkoon vieraskutsuja monenmoisia ja kaikki näyttää sujuvan mukavasti järjestyksessä, siten että ei tule päällekkäisyyksiä. Ihania vieraita tulossa, ystäviä ja pikku-siskokin! Myös pientä retkeä erään ystävän kanssa olemme tuumineet!


Veden kanssa olen ährännyt. Tyhjensin pienen lampeni likaisesta vedestä ja moskasta, laitoin kivet paremmin ympärille ruskean maansuojakankaan kanssa niin, että kun leikkaan nurmea, ei roskat lentele lampeen. Olen nykkinyt rikkaruohoa, heinää oikeastaan, sieltä suun täältä ja jutellut kasvieni kanssa, kiitellyt ja ihastellut, poiminut pois vanhoja. Mikäs sen parempaa puuhaa.

Raahe-päivät jätimme nyt kokonan väliin. Emme menneet minnekään, eikä Ruotsin reissun jälkeen huvitakaan. Kun tässä on oma paratiisi!

Iltapäivällä saimme päähämme lähteä meidän Rivieeralle Tauon hietikolle katsomaan merta! Laitoin jo kotona uimapuvun päälle ja sinne ihaniin hyrskyihin juoksin. Voi että vanhaa tätiä voi lapsettaa, kun hihkuin hyrskyjen ja kuohujen kanssa. Oli siinä joku toinenkin harmaapää yhtä riemuissaan. Vesikin oli lämmintä! Minulle. Ukko sillä aikaa istukseli jakkaran kanssa rannalla ja löysi vasta satamaan tulleen kalastajan. Siltä sitten ostettiin tuoreita silakoita ja kyllähän ne voin kanssa paistettuna maistuivat hyvälle.

On niin hyvin, että onko tämä tottakaan! Vai myrskyn edellä....Eipä silti, saisi ukkonen kunnolla tullakin ja kastella maata. Ei tarttisi ukon istua jakkaralla ja suihkutella puutarhaani.

Neptunusta olen sitten kamalasti ajatellut. Se suorastaan kutsuu minua luoksensa. Olen tehnyt siitä pientä kokoonpanoa ja aion sitä esittää topikissa. Nyt on aika sille, luulen. Ja tällaiselta näyttää minun Neptunuskuvioni tällä haavaa:

Neptunus kolmio Uranus

Tämän ohituksen voimakkuus on ** tähteä.
Tarkka ajankohta 6.9.2010
Vaikutus alkaa 6.7.2010 ja päättyy: 7.10.2010
Tämä ohitus toistuu noin 60-120 vuoden välein.

Osallistuessasi kosmiseen rakennustyöhön saat pari kertaa elämäsi aikana mahdollisuuden sukeltaa tällaiseen ihmemaahan, jossa kaikkein hurjimmistakin unelmista ja haaveista voi aivan yllättäen tulla sinulle täyttä totta. Neptunuksen transiitti syntymäkarttasi Uranukselle nostaa sinun ainutlaatuisuutesi ja raikkaan erilaisuutesi esille alitajuisen herkkyytesi, visioiden ja unien avulla. Intuitiosi ohjaus on paljon tavallista voimakkaampaa ja se saa sinut tällä kertaa käyttäytymään hyvin riippumattomalla ja itsenäisellä tavalla.

Ellet pistä oikein tietoisesti hanttiin uuteen lentoon pyrkivälle elämällesi tulee tietoisuutesi kohoamaan ihan uusiin ulottuvuuksiin tämän jakson aikana. Ainoastaan liian tiukat omistus- ja riippuvuussuhteet voivat pahimmillaan kokonaan ehkäistä unelmiasi muuttumasta jokapäiväiseen elämääsi kuuluvaksi todellisuudeksi.

----  Voi ihme sentään! Kuinka tarvitsenkaan Neptunustani!!! En pane vastaan! En. Ja onhan noita riippuvaisuussuhteita, mutta uskon, että hyvällä tavalla, hyvästi jarruttamassa. Muutenhan lentäsin taivaan tuuliin!

Tietenkin minulla on tuo Neptunuksen neliö, mutta olenkin odotellut että jotain uusia tuulia puhaltaisi! Siis hiiteen neliöt!!


Hikeä ja hyttysiä! Kahdeksas Ap-päivä, helmikuulle!


03.07.2010

 

Nyt on sitten yhtä hellettä, hikeä ja hyttysiä. Paarmoja ja kärpäsiä. On pakko ottaa päivästä ja kuivasta se irti, että puhdistaa puutarhassa paikkoja. Ruoholeikkurilla kulutin bensan loppuun, onneksi riitti, kottikärryllisiä roskia kukkapenkeistä. Käänsin kiviä ja puhdistin ja parannin penkkejä aluskankaan kanssa. Nykin isommista vanhemmista penkeistä vain käsillä juolasta ja muuta ylimääräistä.


Välillä levähdin, voitelin aloella puremia, söin jotakin. Kahvia keitin. Tein ristikkoa ja ah, hyttyset eiväkä paarmat kiusaa. Ne tykkää vain ahkerista.

Eikä muuta tänä päivänä. Työn aherrusta. Sopinee lienee tuolle helmikuulle. Mitkähän minua siellä purevat. Se nähdään sitten.

Nyt on asettunut Saturnus avautuvaan neliöön stelliumini kanssa. Tämän kuun alussa on vuorossa Merkurius, sitten pian perään Venus ja Aurinkonikin. Saa siinä taas miettiä, mitä tässä elämässä oikein on tärkeää. Puutarhako? Astrologia? Rakkaat ihmiset? Mille aikansa ja voimansa antaa?

Astrologian ja ukon väliltä ainakin valitsin tuon ukkoni kalliin ja yhteisen retkemme. Astrologian kurssi Kreivilässä sai nyt, ja taas, kuten monesti ennenkin, jäädä. Moni muukin asia! Mutta retki oli hyvä. Oppia tuntemaan Pohjoismaiden kaunisa vapaata luontoa. Luin jostakin, että jos Italiassa haluaa poimia herkkutatteja, pitää hakea siihen maksullinen lupa. Ei tulis kuuloonkaan Suomessa sellainen. Niin villja ja vapaita me olemme tottuneet olemaan. Vaan tiedostetaankos sitä?

Tällaista juttelee Saturnus Merkuriuksen kanssa:

Saturnus neliö Merkurius

Tämän ohituksen voimakkuus on ***** tähteä.
Tarkka ajankohta 2.8.2010
Vaikutus alkaa 2.7.2010 ja päättyy: 16.8.2010
Tämä ohitus toistuu noin 14 vuoden välein.

Jos tapanasi on puhua suulla suuremmalla niin tästä ajasta ei takuulla jää kovinkaan hauska kuva muistojesi kansioon. Puheissa on niin helppo luvata enemmän kuin mihin voimat riittävät, mutta joskus tulee aika jolloin kaikki kaatuu päälle samaan aikaan. Varmaan arvaatkin kenellä nyt on tällainen aika käsillä. Tunne siitä että lanttu ei leikkaa ja ajatus muutenkin pätkii, johtuu vain yrityksestäsi toteuttaa kaikki se, mitä olet tullut sanoneeksi todellisten ajatustesi tai voimavarojesi vastaisesti. Ja tämä soppa vain pahenee puhumalla, sillä nyt et saa näitä asioita pelaamaan edes selitysten tasolla.

Eli yksinkertaistettuna: Anna pätkiä ihan rauhassa ja ota vaikeuksista opiksesi niin jatkossa selviät paljon helpommalla. Jos ehdit itse huomata mistä kenkä puristaa ja myönnät puhuneesi liioilteltua totuutta, niin tämä aika tulee kääntymään loistokkaalla tavalla eduksesi. Rehellisyytesi vaatii vahvaa itsetuntoa ja nöyrää mieltä asioiden tässä vaiheessa, mutta kannattaa ehdottomasti yrittää.

----Jestas sentään! Mitä olenkaan luvannut?! Olen luvannut ystävien tulla kotiini ja he ymmärtävät, että vaikeampi minun on liikkua. Sitä paitsi tässäkin on oma paratiisi, kesällä varsinkin. Talvella se on vähän toista vanhan talon kanssa. Puhunko läpiä päähän. Lupaan paratiisia!!! Siis antaa pätkiä! Otetaan kaikki vastaan päivä kerrallaan, niin kuin tähänkin asti.

 


Kotiintuloriemua! Seitsemäs Ap-päivä tammikuulle!


02.07.2010

Ruotsinmatka jatkuu hieman.

Aamulla kun heräsin Jokkomok-hotellissa, oli ukko jo häipynyt aamiaiselle. Wow, ajatella, että vielä vuosi sitten hän oli niin sekaisin, ettei oliis hotellissa selviytynyt tai löytänyt tietänstä ilman minua. Onneksi tämä hotelli oli pienempi ja selvempi ja ukko oli riemuissaan sellaisesta elämänhallinnasta, että itse löysi ja uskalsi. Joten käänsin kylkeäni. Kun ukko tuli ja sanoi, että levähtää vielä, lähdin minäkin syömään ja sitten sille aamulenkille, jota jo edellisiltana olin katsellut, ikkunasta näkyvän järven ympäri.

Järvi oli kaunis puroineen ja pikkukoskineen ja ehkä juuri siksi asutus oli tähän jämähtänyt. Laakso tunturien kupeessa. Polun varteen oli tehty kaunis kivilabyrintti. Sen kuljin ja halasin keskellä olevaa paasia kauniista vihreästä kivestä. Oi kuinka upea se oli. En nyt osaa sanoa mitä kiveä se oli, mutta löytynee, luonnonkivi kuitenkin.

Kaikki vastaantulevat tervehtivät iloisesti ja jututin heitä ja koiriansa. Se polku oli minulle tarpeen, jotta jaksaisin ajaa kotiin koko 500 km. Ennen matkalle lähtöä kävimme kaupassa osamassa evästä, sillä pitkillä taipaleilla ei ole baareja (vaikka sattuipa olemaankin). Ja monta mukavaa paussia pidimme upeilla paikoilla maisemia katsellen.

Välillä venytin iskiasjalkaani, joka alkoi turrata kaasun päällä, mutta en antanut ukon ajaa. Ja hyväkin. Porojakin vilesteli, ja olisko niitä ukko edes huomannut. Huomasi vasta kun ajoin vierestä hiljentämällä.

Kotimatkalla poikkesimme erään sukulaisvanhuksen luona ja siinä kun noita kahta kuunteli, vanhat jutut, niin jopa alkoi lerasemaan. Kiirehdin ukkoani matkaan, jotta jaksaisin kotiin asti. Jaksoin. Saunanlauteille asti. Ja ukko oli niin tyytyväinen matkasta, kehuskeli puhelimitse jo monellekin. Aah näitä yhdessäolon hetkiä!

Tammikuu varmaan onkin tällaista, jaksamista ja jaksamista. Kun eläkeaika häämöttää, sanovat, että kaikki tuntuu raskaammalta. Joten hyvinkin kuvaa tämä päivä tulevaa kuuttansa.

Luin vain jostakin, että 12 ap-päivää synt.päivästä antaa viitteitä tuleviin kuukausiin.

Joten tämmöstä. En jaksa vielä katsoa Ap-karttaani, mutta odottelen Emilian tulkintaa siitä ja siteeraan sen kanssa, miten nämä päivät ja jutut osuvat yhteen.