Oppositiot ja neliöt veivät voiton!
30.03.2008 (Muokattu: 30.03.2008 16:17)
Aivan turhaan luotin Jupiterin ja Marsin yhteistyöhön. En ratsastanut kummankaan voimilla.
Ukkoni joutui taas vatsataudin runtelemana tiputukseen sairaalaan. Enhän minä voi mistään matkasta nauttia, jos on huoli toisesta. (Saturnus oppositio Kuu)
Mutta...moni muu asia virisi. Joten ei ole olemassa vääriä päiviä tai asioita, vaikka pettynyt olinkin.
Olen kai ikuinen positiivisten 'kulmien' kaivaja. Kaivan ne vaikka roskien alta!
Nyt katson toiveikkaana ensi viikonloppua. Silloin pitäisi päästä astrologian kursseille! Saapas nähdä?
Kerrankin horoskooppi tiesi!!!
25.03.2008 (Muokattu: 25.03.2008 20:42)
Voi ihanuutta!
Katsoinpa kurillani tiistaipäivän horoskooppia:
Tiistai 25.03.2008 
Tänään vielä Kuu on kolmiossa Venukseen ja Merkuriukseen, joten menohaluissa saattaa olla pitelemistä. Toisaalta miksipä sitä pidättelemään hyvää vauhtia. Kerranhan me täällä vain eletään. Jospa tekisimme ainakin tänään elämästä elämisen arvoista.
RapuPlaneetat suosivat tänään sinun mieltymyksiäsi ja halutessasi pääset nauttimaan ihanasta päivästä. Päätä siis mitä haluat tältä päivältä ja toteuta sitten toiveesi, sillä ilman omaa panostasi ei tapahdu yhtään mitään.
Olen jo kuukauden päivät haaveillut pienestä Tamperereissusta: Ystävien tapaamisesta, Filosofisesta lauantaista ja tanssi-illasta.
En vain ole tiennyt mitään mahdollisuutta muuta kuin unelmani.
Mutta tänään vanhempi poika ilmoitti, että voi tulla kotiin viikonlopuksi isän kanssa, ainoa vapaa sellainen kuukausiin, joten tosi lahja pojaltani. Myös yöpymiset järjestyvät ja moni muu pikku juttu. Onneksi siirsin perjantai-illan ryhmäistuntoa eiliseksi illaksi, mikä sekin passasi kaikille.
Siis mahdollisuus mieliharrastuksiini onnistunee...vain yksi mutta.
Mutta jos vaikka kuin koska ....miten se olikaan...jos vaan mieheni on samassa kunnossa kuin nyt, toivottavsti vielä enemmän vahvistumassa.
Huh, mutta se onkin jo force major!
Kun silmäilin karttani koukeroita, niin onpas oppositioita. Näen että olen ne kaikki voittanut, jopa kuun oppositiot (kotitilanne)saturnukseen.
Ratsastan siis riemuhuudoin jupiterin kolmiolla Marsin kanssa! KUINKA NAISET RATSASTAA! HA!
Mikähän viesti on sairaudella?
02.03.2008 (Muokattu: 02.03.2008 16:15)
Tuossa kun olen puolitoista vuorokautta pelkästään maannut ja yrittänyt pitää sisällä pienintäkin vesiryyppyä, on ajatus ehtinyt pikku-unien välillä monenmoiseen.
Mistä tulee sairaudet? Odottamatta? Mikä merkitys niillä on?
Sillä kun olen nytkin parin kuukauden verran huolehtinut muista, ajellut sairaalan ja kódin ja työn väliä, ollut sydänjuuria huolissani, pelännyt ja kironnut ja etsinyt totuustuntoja, niin eihän ihme, jos välillä pääsee/joutuu itsekin sängyn omaksi.
Kun lentsusta selvisin, tuli oksennustauti heti kun hiihtoloma alkoi. Kumma pieni juttu, mutta kyllä vie voimat.
Huomasin pari asiaa: Olin jopa naurettavan itsekkään tyytyväinen olotilaani puoleksi sammuneena. Kuuntelin kun ukko köpitteli, kaatoi tavaroita, lääkkeetkin pirisivät pitkin lattiaa. Uunikala paloi, ei muistanut miten se laitettiin päälle, jopa perunat keitettäessä paloivat pohjaan, kuutosella niitä keitteli. Yh mikä haju, se etoi ja voimisti yökkäystunnetta. Tunsin, mitä hänen mielessään pyöri, masentavaa olotilaa.
Ukko oli jopa kiukkuinen, että VAIMO kehtaa sairastaa. Ei hän kovin minua hemmoitellut, kävi silloin tällöin kurkistamassa, eikö vieläkään tokene. Siis ukko oli jopa vähän mustasukkainen, kun hän yksin ei olekaan sairas. Sen tekee pelko. Ettei hallitse tilanteita, etteivät asiat suju niin kuin pitäisi.
Mutta en voinut mitään muuta kuin antaa olla. Ehkä kaikella ON MERKITYS. Pakko oppia molempien tällaisesta jotakin. Kuin pieni muistutus. Sairauskin on elämää. Se pitää vain käydä läpi jotta näkisi taas jotakin enemmän, ymmärtäisi taas jotakin enemmän.
Ehkä juuri minulle tarkoitettu. Mitä on pienet suuremman rinnalla? Mitä on se suuri sairaus elämän rinnalla? Mitä voimme vaatia toiselta, kuinka pitkälle? Miten itse kannamme sairautemme?Viekö se meitä johonkin pahempaan vai parempaan? Mitä on se paha tai hyvä?
Elämää kaikki.
Saturnuksella oli tähän tällainen selitys:Saturnus oppositio Kuu




Tarkka: 28.3.2008
Alkaa: 26.2.2008 Päättyy: 11.4.2008
Väsymys ja jonkun asteinen masentuneisuus leimaavat lähes poikkeuksetta tätä Saturnuksen oppositiota, mutta mitään syytä suhtautua kielteisesti elämäsi kulkuun ei silti ole olemassa. Ajan laatu vain avaa silmäsi kaikille sellaisille asioille ja kotielämään liittyville velvollisuuksille joista huolehtiminen tuo tullessaan kasvavaa turvattomuuden tunnetta sinulle ja läheisillesi. Onhan hyvin ymmärrettävää ettei sellaisia asioita oikein jaksa tehdä, jotka sisimmässään tietää itselleen vahingollisiksi. Ihminen vain on niin takapajuinen olento ettei uskalla jokapäiväisessä elämässä seurata omia tunteitaan, vaan elää sen mukaan miltä muiden naamat näyttävät.